نظرخواهی 1 : درباره سومین سال آغاز به فعالیت «انسان شناسی و فرهنگ»

...

همانگونه که در گزارش آغاز سومین سال فعالیت سایت «انسان شناسی و فرهنگی» آورده شده بود( و در ابتدای نظر خواهی می آید) در شهریور ماه 1387 از تمام دوستان و همکاران و خوانندگان سایت خواهش کردیم در صورتی که نظری برای اصلاح آن دارند، برای ما ارسال دارند. بخشی از نتایج این نظر خواهی از امروز منتشر می شود و دوستانی که مایل هستند نظری جدید درباره سایت و تغییرات آن عرضه کنند می توانند در هر زمان مایل باشند، نقطه نظرات خود را برای ما ارسال کنند تا به تدریج به نتایج این نظر خواهی افزوده شود. در انعکاس نظرات به جز همکاران اصلی سایت، در سایر موارد هیچ نظم و ترتیبی جز زمان دریافت نامه ها مورد توجه نبوده است. سایت «انسان شناسی و فرهنگ» از اصل عدم باور به «سلسله مراتب های تصنعی در دانش و ترویج آن» حرکت می کند و اینکه در چنین رسانه ای که هدف اصلی آن ترویج دانش و بالا بردن مهارت و فرهنگ انسان ها برای زیستن بهتر در جهان امروز است نمی توان پایه و اساس کار را بر چنین سلسله مراتبی قرار داد، هر چند که حداقلی از آنها نیز به دلیل عرف اجتماعی، در کار ما ضروری بوده و هست.
در اینجا لازم می دانیم از همه دوستانی که در این نظر خواهی شرکت کرده اند، از همه کسانی که به دلایلی مایل نبوده اند نظرشان به صورت عمومی منتشر شود و از همه کسانی که صرفا به ما تبریک گفته اند و به همین دلیل نظر آنها در اینجا منتشر نشده است و از همه کسانی که شفاها نظر خود را اعلام کرده و متاسفانه تاکنون فرصت اظهار نظر کتیب نداشته اند، تشکر کنیم. هیچ مطلبی سانسور نشده و تنها در برخی از نامه ها عبارت تعارف آمیز حذف شده اند. بنابراین ، آنچه می خوانید چکیده ای از کار جمعی گروهی است که توانسته اند «انسان شناسی و فرهنگ» را به جایگاه آن برسانند. اکثر نطراتی که در این نامه ها ابراز شده است در بازسازی تدریجی سایت مورد توجه قرار گرفته اند و تلاش می شود در جهت بهتر کردن سایت از آنها استفاده شود. اما تنها شاید پاسخی کوتاه به دو انتقاد که بارها تکرار شده اند لازم باشد؛ دو انتقادی که تقریبا در یک جهت قرار دارند، نخست انتقاد به تنوع «بیش از حد» مطالب سایت، و دوم انتقاد به اینکه سایت به اندازه کافی «علمی» نیست. ما در عین آنکه از این دوستان به دلیل دغدغه شان تشکر می کنیم باید بگوئیم که اولا نام سایت تعمدا «انسان شناسی و فرهنگ» انتخاب شده است زیرا ما نه تنها معتقد به لزوم بین رشته ای و فرهنگی فکر کردن هستیم بلکه معتقدیم سطح دانش و فرهنگ عمومی در یک جامعه شرط ضروری برای ارتفاء علم نخبه در آن جامعه است. افزون بر این از ابتدا بر «علمی - ترویجی» بودن سایت تاکید شده بود و هنوز هم از این امر دفاع می کنیم، زیرا معتقدیم که بدون رشد علم در پایه انتظار رشد آن در راس بی فایده است. عدم اعتقاد ما به سلسله مراتبی کردن دانش، که بحثی مربوط به قدرت و نه علم است، تعمدا با به کار گیری نوشته هایی از اساتید، دانشجویان، روشنفکران و پژوهشگران مستقل و روزنامه نگاران، همراه بوده است و این امر البته سایت ما را از یک مجله «علمی - پژوهشی» که عموما مصرف آن در کشور ما نه علم بلکه «ارتقاء» در یک سلسله مراتب به ظاهر «علمی» است متفاوت کرده است و از این لحاظ به هیچ عنوان مشکلی نداریم. خط مشی «انسان شناسی و فرهنگ» با کمک هر چه بیشتر از اساتید برجسته دانشگاهی که چنین تفکری دارند، به روال پیشین ادامه خواهد یافت و خوشبختیم که اکثریت قریب به اتفاق نظر ها این خط مشی را تایید کرده اند.
بهر رو ما باز هم دست کمک به سوی اندیشمندان و متفکران دراز می کنیم تا در راه گسترش این تفکر به ما یاری دهند و مطمئن هستیم که راه رسیده به علم در سطوح بالای آن از ترویج علم در پایه می گذرد.

1- مدیر پایگاه «انسان شناسی و فرهنگ»، ناصر فکوهی
2- گذری بر "انسان‌شناسی و فرهنگ"، حامد جلیلوند (کارشناس انسان شناسی، دانشگاه تهران، مدیر فنی سایت)
3- پیمان اسحاقی(کارشناس انسان شناسی ، دانشگاه تهران)
4- کاووس سیدامامی (دانشکده علوم سیاسی، دانشگاه امام صادق(ع))
5- فاطمه رکوعی(دانشجوی کارشناسی انسان شناسی، دانشگاه تهران)
6- دکتر حمید عبداللهیان (دانشیار گروه ارتباطات دانشگاه تهران و سردبیر مجله جهانی رسانه)
7- بهناز جلالی پور. خبرنگار و گزارشگر
8- سایت انسان شناسی و فرهنگ، فاطمه خضری (دانشجوی کارشناسی ارشد انسان شناسی)
9- سعید راعی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران- روزنامه نگار
10- علی رضا عراقیه، دانشجوی دکتری تخصصی برنامه درسی
11- مهدی مهدوی(پژوهشگر)
12- سارا ایمانیان
13- چرا "انسان شناسی و فرهنگ" باقی می ماند؟، زهرا غزنویان(کارشنا انسان شناسی، دانشگاه تهران)
14- محمود رضا عبداللهی (مترجم و پژوهشگر)
15- مهرداد غلامی، کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی، دانشگاه تهران
16- فاطمه صالحی، دانشجوی کارشناسی رشته ی جامعه شناسی دانشگاه تهران
17- بهروز سپیدنامه(عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان)
18- در مورد سه ساله شدن سایت "انسان شناسی و فرهنگ"، مهدی نفیسی، مدرس انسان شناسی در دانشگاه هایدلبرگ آلمان و رئیس کتابخانه انگلیسی این شهر
19- آزاده گنجی پناهی(کارشناس انسان شناسی، دانشگاه تهران)
20- بهزاد مرتضوی، مدیرکل روابط عمومی فرهنگستان هنر
21- سید بهنام اخوت پور، مدیر و عضو گروه فرهنگی – اجتماعی کیانا(ساماندهی و آموزش به کودکان کار کرج)
22- جمشید فاروقی (نویسنده و روزنامه نگار)، آلمان
23- M. Rezaei
24- مسعود کثیری
25- Kamal Heydarinezhad
26- محمد امین اسلامی، دانشجوی کارشناسی رشتۀ انسان شناسی دانشگاه تهران
27- سامال عرفان
28- حمید مستخدمین حسینی( پژوهشگر)
29- آصف صادقی - بریتانیامتن نظرخواهی

آغاز سومین سال فعالیت «انسان شناسی و فرهنگ» و نظر خواهی از خوانندگان

پایگاه تخصصی «انسان شناسی و فرهنگ» در مهر ماه 1387 دومین سال کاری خود را به پایان می رساند و وارد سومین سال فعالیت خود می شود. برای ما که در ابتدا تداوم یافتن منظم چنین پایگاهی را بسیار بیشتر از حد قدرت و توان خود می دیدیم ، اینکه تا امروز دوام آورده ایم و توانسته ایم حداقلی از کیفیت را در سطح و بضاعتی که داریم در این پایگاه حفظ کنیم و با شرایط مشکلی که می دانیم همگان با آن درگیر هستند، همچنان از همکاری و لطف دوستان ودانشجویان برخوردار باشیم، و سرانجام اینکه امروز مجموعه ای نسبتا بزرگ از نوشته ها و مقالات و تصاویر در این پایگاه گرد آمده است که گویای تنوع فکری و گوناگونی زنده و پر شور نویسندگانش و در اختیار همه فارسی زبانان است، همه و همه جای خشنودی و رضایت دارد. اما در این زمان ، بنا بر رسمی که از آغاز داشتیم، ابتدا گزارش دو سالانه ای از موقعیت پایگاه به خوانندگان عرضه می کنیم و سپس خواهشی مهم از آنها داریم.


1- مدیر پایگاه «انسان شناسی و فرهنگ»، ناصر فکوهی
تا این زمان نزدیک به یک میلیون بازدید از این پایگاه انجام گرفته است که بر اساس سه موتور شمارشگر دقیق: گوگل آنالتیکس، موتیگو و وب گذر اندازه گیری شده و دو موتور آخر در روی پایگاه برای رویت خوانندگان در اختیار آنها هستند. بنابر آمار دو سال گذشته، «انسان شناسی و فرهنگ» در طول سال تحصیلی روزانه بین 2500 تا 3500 بازدید و در طول تابستان بین 1000 تا 1500 بازدید دارد که در روزهای تعطیل در ایران تقریبا 25 درصد کاهش می یابد. تقریبا 88 درصد از بازدید کنندگان پایگاه از ایران و 12 درصد از خارج از ایران وارد آن می شوند ورود در سطح 70 درصد از طریق موتورهای جستجو و عمدتا گوگل(در نتیجه قاعدتا برای انجام یک تحقیق یا به دست آوردن یک اطلاع) و در حد 15 در صد از طریق لینک در سایت های دیگر و در همین حد به صورت مستقیم انجام می گیرد. کشور های اصلی بازدید کننده به جز ایران ( که در آن تهران، یزد ، اصفهان، شیراز، مشهد، قم، و مراکز استانی مهم ترین نقاط را تشکیل می دهند و مجموعا 34 شهر بازدید کننده دارد) به ترتیب ابتدا از ایالات متحده ( به ویژه از کالیفرنیا و نیویورک و از بیش از 100 شهر در این کشور) است (2% کل) و سپس از کشورهای اروپای غربی به ویژه به ترتیب از آلمان، فرانسه، انگلستان، سوئد، هلند و... و در کشورهای دیگر از افعانستان، عراق، امارات عربی، هندوستان و استرالیا و مالزی و... انجام می شود. در کل هر ماه در طول سال تحصیلی، پایگاه حدود 60 تا 90 هزار بازدید از 70 کشور جهان و حدود 550 شهر مختلف در دنیا دارد. بنابر آمار موتیگو «انسان شناسی و فرهنگ» در طول دو سال گذشته همواره یکی از دو سایت اول در میان سایت های علمی کشور و از پر بازدید کننده ترین سایت ها در کل سایت های فارسی زبان ثبت شده در موتیگو یعنی در رده بین 50 تا 100 در کل سایت ها قرار داشته است و پس از سایت های مربوط به دانلود مطالب و خبرگزاری های بزرگ، جزو پر بیننده ترین سایت ها محسوب می شده است. این در حالی است که بنا بر سیاست کلی سایت ماهیت خبری آن به کمترین حد ( اطلاع رسانی در مورد مراسم و برنامه های فرهنگی و کنفرانس ها) محدود شده است. این آمار مایه دلگرمی زیادی برای ما است و نشان می دهد که پایگاه توانسته است لااقل در ابعاد اندکی به ترویج دانش و فرهنگ در قلمرو زبان فارسی یاری رساند و این را ما به طور کامل مدیون زحمات دوستانی هستیم که در این مدت هرگز ما را از لطف خود محروم نکرده اند بسیاری از این دوستان، با گذاشتن لینک این سایت در وبلاگ ها و سایت های خود به «انسان شناسی و فرهنگ» افتخار حضور دائم در صفحات خود را داده اند و از این بابت از همه آنها تشکر می کنیم.
پایگاه در حال حاضر نزدیک به 3000 مطلب در خود دارد و این مطالب با ریتم حدود سه تا چهار مطلب جدید در روز افزایش می یابد. همانگونه که استحضار دارید «انسان شناسی و فرهنگ» در ابتدا ( مهر 1385) به مثابه یک سایت شخصی(با عنوان : پایگاه اطلاع رسانی ناصر فکوهی) برای ارائه نوشته های مدیر پایگاه تاسیس شد، اما به سرعت پس از 6 ماه فعالیت ازابتدای سال 1386 با تغییر نام به یک سایت جمعی تبدیل شد که از لحاظ شکل و محتوا به یک مجله یا نشریه علمی تخصصی در دو زمینه تعریف شده در نام خود، شباهت دارد. هدف از راه اندازی و هدایت این پایگاه که مدیریت آن با همکاری بیش از صد تن از دوستان دانشگاهی، نویسندگان، مستند سازان، روشنفکران، روزنامه نگاران حرفه ای، دانشجویان (اغلب انسان شناسی و جامعه شناسی) در مقاطع کارشناسی تا دکترا، انجام می گیرد ، ترویج این علم بین رشته ای و غنی در زبان فارسی و فراهم آوردن امکان برای گفتگو و تعامل اندیشمندانه و به دور از جنجال ها و هیجان های مقطعی درباره تمام مسائل زندگی اجتماعی از نقطه نظر فرهنگی است. پایگاه همچنین امکان وسیعی را برای انتشار آثار درسی و تحقیقات دانشگاهی دانشجویان به آنها عرضه می کند و در صفحات روش، به صورت مشخص و دقیقی راه های انجام کار میدانی و اسناد می دهد. پژوهش های فرهنگی را برای آنها روشن می کند. لینک دادن صدها پایگاه اینترنتی به «انسان شناسی و فرهنگ»، بزرگترین پاداشی بوده است که ما را در کارمان دلگرم می کند. و هر چند به دلایل فنی، انسان شناسی و فرهنگ از ایجاد امکان اظهار نظر بر مطالب خودداری کرده است، بر آن است در آغاز سومین سال فعالیت خود مجموعه ای از نظرات خوانندگان و همکاران خود را درباره بیلان و نتایج کار خود و روند حرکتش به انتشار رساند و سپس صفحه ای را به این اظهار نظرها اختصاص دهد.
از این لحاظ بدین وسیله از همکاران و علاقمندانی که در طول این دو سال همواره در کنار ما بودند، خواهش می کنیم نظر خود را در حد و به شکلی که خود مایل هستند و با تاکید بر جنبه های انتقادی و پیشنهاداتی برای بهبود سایت برای ما ارسال دارند.
برای اظهار نظر های شما بدین منظور، آدرسی ویژه در یاهو ساخته شده است، لطفا این آدرس و این نامه را به تمام خوانندگان و علاقمندان سایت ارسال کنید:
anthropologyculture@yahoo.fr
لطفا نظرات خود را در فرمت ورد مستقیما به این آدرس بفرستید. این نظرات از ماه مهر یا آبان سال جاری آغاز گر صفحه جدیدی در سایت خواهند بود با عنوان نظرات که در آن اظهار نظر برای خوانندگان درباره تمام مطالب و به خصوص درباره سایت امکان پذیر خواهد بود. بنابراین خواهشمندیم در اولین فرصت نظرات خود و دوستان خود را (حتما با ذکر نام و مشخصات و در صورت تمایل آدرس ایمیلی که می خواهید در کنار اسمتان منتشر شود برای ما بفرستید). نظرات شما برای ما و برای خوانندگان و علاقمندان این سایت بسیار ارزشمند است و بی شک سبب بهبود آن خواهد شد از این رو امیدواریم که نطر تعداد هر چه بیشتری از دوستان را تا حداکثر 20 مهر ماه دریافت کنیم و سپس آنها را منعکس کرده و تغییرات سایت را تا حد امکان در جهت نتایج این نظر خواهی انجام دهیم.2- گذری بر "انسان‌شناسی و فرهنگ"، حامد جلیلوند (کارشناس انسان شناسی، دانشگاه تهران، مدیر فنی سایت)

حرف اول
دیگر کمتر کسانی را می توان دید که از ایده بی اهمیت بودن فضای مجازی و مطالبی که در آن منتشر می‌شود دفاع کنند. در حقیقت اینترنت و در معنایی عام تر، فضای مجازی جایگاه غیر قابل انکاری در میان رسانه‌ها به خود اختصاص داده است. علم نیز از این قاعده مستثنا نبوده و به سوی آن گام برداشته است. امروز در کنار مجله های علمی - پژوهشی که دارای اعتبار ویژه ای در میان اهالی دانشگاه هستند، سایت هایی نیز وجود دارند که از همان قواعد و ساختار پیروی می کنند و انتشار مطلبی در آن ها، همپای انتشار مطلب در یکی از مجله های علمی - پژوهشی است و شاید معتبرتر و کارآمدتر چرا که انتشارات کاغذی، برد و عمر بسیار محدودتری نسبت به انتشار در فضای وب دارند. جایگاه امروز انسان شناسی ایران در کنار سایت هایی با سیاست های علمی- پژوهشی نیازمند سایت ها و فعالیت های ترویجی نیز هست. شاید ساده ترین علتی که بتوان برای آن برشمرد تعداد اندک متخصصان این حوزه است. سایت انسان شناسی و فرهنگ، با درک این ویژگی امروز انسان شناسی ایران، زمانی اولین گامهای خود را در این حوزه برداشت که به جز فعالیت های عمدتا خبری میراث فرهنگی و چند حرکت دانشجویی، مطلب و نهاد جدی ای در حوزه انسان شناسی در فضای مجازی فارسی زبان وجود نداشت. این پایگاه، پس از دو سال فعالیت، امروز به جدی ترین پایگاه اطلاع رسانی در زمینه انسان‌شناسی و نیز از معتبر ترین پایگاه ها در حوزه فرهنگ تبدیل شده است. در ادامه این نوشته، از منظر مدیر فنی پایگاه به ذکر مطالبی درخصوص روند حرکت آن و مشکلات فنیش پرداخته و در نهایت با استفاده از مدل های ارائه شده برای تحلیل محتوای فضای مجازی، آن را مورد تحلیل قرار خواهم داد.
روند حرکت پایگاه از منظر فنی
وب سایت ها انواع گوناگونی دارند. در ابتدایی ترین تقسیم بندی، آنها را به دو نوع اصلی سایت های ایستا و سایت های پویا تقسیم می کنند. سایت های ایستا تنها از تعداد محدود و معینی صفحه وب تشکیل می شوند و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند؛ چیزی شبیه یک کارت ویزیت مجازی. در مقابل، سایت های پویا امکان تولیدِ بی شمار صفحه وب را فراهم می آورند. در حقیقت سایت های پویا، نرم افزارهای تحت وبی هستند که برای مدیریت یک وب سایت به کارگرفته می شوند. یکی از انواع این نرم افزارهاCMS ها هستند. اولین ویرایش انسان شناسی و فرهنگ که با نام "پایگاه اطلاع رسانی ناصر فکوهی" آغاز به کار کرد، CMSای بود که به همین منظور با زبان برنامه نویسی ASP و بانک اطلاعاتی Microsoft Access طراحی و پیاده سازی شده بود. پس از مدتی که از فعالیت پایگاه گذشت مشخص شد که برنامه نوشته شده، در روند تغییرات سایت محدودیت هایی را ایجاد می کند، به طوری که هر تغییر در سایت، مستلزم برنامه نویسی مجدد برای بخش جدید بود. این موضوع باعث شد در ویرایش دوم سایت که "انسان شناسی و فرهنگ" نام گرفت نرم افزار بازبینی شد و در نتیجه CMSای به زبان PHP و بانک اطلاعاتی MySQL مورد استفاده قرار گرفت. این تغییر، هزینه و زمان قابل ملاحظه‌ای را برای انتقال داده ها از سایت قبلی به سایت جدید به همراه داشت اما در مقابل، امکانات بسیاری را در اختیار پایگاه قرارداد که گسترش و توسعه سایت را امکان پذیر می کرد. مسئله دیگری که در مورد سایت هایی از این دست همواره موضوعیت دارد میزبانی(Hosting) است. میزبان، کامپیوتری است در شبکه جهانی که برنامه و داده‌های سایت روی آن قرار دارند. کیفیت سرویسی که میزبان ها ارائه می کنند بسیار مهم است. در اوایل کار انسان شناسی و فرهنگ، اغلب با فعال نبودن یا به اصطلاح پایین بودن سایت مواجه بودیم که به مشکلات ناشی از سرویس دهنده میزبانی ایرانی بازمی گشت. از آنجایی که معتبرترین سرویس دهندگان میزبانی، در آمریکا و کانادا مستقر هستند تصمیم بر آن شد که میزبانی این سایت نیز به انجا منتقل شود اما محدودیت های ناشی از عدم امکان پرداخت دلاری ، این انتقال را با مشکلاتی مواجه می ساخت، مشکلاتی که در نهایت مرتفع شدند و امروز انسان شناسی و فرهنگ از سرویس دهنده ای آمریکایی بهره می‌گیرد که از ضریب اطمینان قابل دفاعی برخوردار است. روند رشد انسان شناسی و فرهنگ آن چنان بالا بود که به کارگیری قابل اعتماد ترین ابزارها و نیز سرویس دهندگان را غیرقابل اجتناب می کرد و از این رو، تمام تلاش دست اندرکاران انسان شناسی و فرهنگ بر جلب رضایت خاطر مخاطبان خود بود که امیدواریم در آن موفق بوده باشیم. با این حال، از نظر فنی هنوز مشکلات و کمبودهایی در پایگاه وجود دارد که امید است در آینده مرتفع گردند.
تحلیل پایگاه از دیدگاه محتوایی
فاکتورهای متفاوتی در تحلیل سایت ها مورد توجه قرار می گیرند که مسائل فنی و یا محتوایی آنها را مورد بررسی قرار می دهند. در ادامه، سعی می کنم محتوای سایت انسان شناسی و فرهنگ را با استفاده از مجموعه ای از مدل های تحلیل محتوای فضای مجازی مورد بررسی قرار دهم.
* صحت مطالب
صحیح بودن اطلاعات از مهمترین فاکتورهای ارزش گذاری بر یک سایت اطلاع رسانی است. صحت مطالب یک سایت یا از اعتبار نهاد و سازمانی است که آن را منتشر می‌کند و یا اعتبارش را از نام نویسنده مطلب می‌گیرد. سایت انسان شناسی و فرهنگ از هر دو مکانیسم برای این امر بهره می گیرد. مطالب منتشر شده در آن یا از مدیر پایگاه و اساتید و متخصصان شناخته شده در حوزه های مختلف این علم است و یا چنانچه از فردی است که شناخته شده نیست از آن جا که در این پایگاه منتشر می شود به نوعی صحت آن مورد تایید مدیر پایگاه است و حداقل هایی که برای انتشار لازم است را داراست.
* گستره مطالب
علمی مانند انسان شناسی، با ماهیت میان رشته ای خود از یک سو و دارا بودن کلید واژه عامی مانند فرهنگ از سوی دیگر، گستره بسیار وسیعی از تخصص ها و مطالب را شامل می شود. انسان شناسی و فرهنگ با توجه به این گستره وسیع موضوعات، پذیرای مطالبی در تمامی حوزه های ممکن بوده است. هرچند که این سایت نمی تواند مدعی پوشش کامل حوزه های این علم باشد اما با این حال، مطالب گوناگونی در این بازه دو ساله منتشر کرده است؛ مطالب متنوعی که تا حدودی هم توانسته پاسخگوی مخاطبانش باشد و هم تصویر قابل قبولی از انسان شناسی به دیگران ارائه دهد.
* به روز بودن
به روز بودن سایت را می توان از دو منظر مورد توجه قرارداد: اول آنکه انسان شناسی و فرهنگ با میانگین تقریبی سه مطلب در روز ، ریتم ثابتی را در ارائه مطلب به مخاطبانش ارائه داده است. پیگیری تاریخ انتشار مطالب صفحه اول که در زیر هر مطلب ثبت شده گویای این روند است و همین موضوع، مخاطبان انسان شناسی و فرهنگ را به نوعی پیگیر بودن و تعقیب مطالب سایت به صورت روزانه تشویق کرده است. دومین نکته ای که در این مورد می توان برشمرد توجه این پایگاه به انتشار مطالب مرتبط با این حوزه، و حساسیت نسبت به مسائل روز جامعه با دیدگاهی نقادانه و علمی است. اخبار و آنچه که می توان آن را سخن مدیر سایت خواند که در صفحه اول سایت و در ستون سمت چپ ارائه می شود از مهمترین مصادیق این به روز بودن هستند.
* مخاطبان سایت
میزان بازدید روزانه سایت که در گزارش های مدیر سایت و شمارنده های موجود در آن ارائه شده، گویای موفقیت این پایگاه در جذب مخاطبان خود است. معیار دیگر، رتبه پایگاه در جستجوگر گوگل است. PageRank انسان شناسی و فرهنگ 4 از 10 است. مقایسه مقدار آن با PageRank "همشهری آنلاین" به عنوان پایگاه یک روزنامه پرتیراژ با مقدار 6 و یا "هفت سنگ" با سابقه فعالیت شش ساله و در حوزه ای به مراتب گسترده تر با مقدار 5، می تواند گویای موفقیت این پایگاه به عنوان یک پایگاه علمی باشد که در یک حوزه مشخص علمی فعالیت می کند.
* تعاملی بودن
تعاملی بودن سایت ها سطوح مختلفی دارد که بر اساس نوع سایت و خدماتی که ارائه می دهد متفاوت است. شاید بتوان سایت هایی که دارای اتاق های چت هستند و یا سایت‌هایی که از تالارهای گفتگو (Forum) استفاده می کنند را از تعاملی ترین سایت ها دانست، اما میزان تعاملی بودن سایت براساس اهداف، نیازها و نیز امکاناتی که نهاد مرتبط شناسایی می کند تعریف شده و مورد ارزیابی قرار می گیرد. انسان شناسی و فرهنگ با استفاده از فرم "تماس با ما" امکان تماس با مدیران سایت را در دو بخش محتوایی و فنی فراهم کرده است. هر چند که این پایگاه امکان ارائه نظر (Comment) در انتهای مطالب را در اختیار خوانندگانش قرار نمی دهد و یا فاقد تالارهای گفتگوست اما در سیاست های جدید خود سعی دارد تا با افزودن بخشی برای بازتاب نظر مخاطبانش به نوعی این کمبود را مرتفع سازد.
* توسعه سریع
از اولین ویرایش این پایگاه با عنوان "پایگاه اطلاع رسانی ناصر فکوهی" تا "انسان شناسی و فرهنگ" زمانی حدودا یک سال سپری شد. این دو عنوان، گویای دو رویکرد متفاوت بوده‌اند. در حقیقت سایت از پایگاهی شخصی، امروز به پایگاهی عمومی تبدیل شده است. همین رویکرد باعث شد که در ویرایش دوم سایت، رزومه و معرفی مدیر سایت، به لینکی در منوی افقی بالای آن و جدای از مطالب اصلی منتقل شود. در این میان، انسان شناسی و فرهنگ، هر از چندگاهی بخشی جدید را در خود تعریف کرده است. به زبانی دیگر, توسعه پایگاه هم در میان مخاطبان و گستره مطالبش بوده ( به این معنی که مخاطبانی را از حوزه هایی نو به خود فراخوانده) و هم در گستره کسانی است که با سایت همکاری می کنند و مطالب آن را فراهم می آورند.
* استفاده آسان
ساختار ساده سایت و به کارگیری موتور جستوگر در آن، کاربری آن را برای مخاطبانش آسان می کند. عدم پیچیدگی و شلوغی صفحه اول سایت، مخاطب را به سرعت به سوی موتور جستجوگر و یا دسته بندی ارائه شده در زیر عنوان فهرست هدایت می کند. از سوی دیگر نیز منطق ثابت موجود در کلیت سایت، این روند را تسهیل می نماید.
* استفاده از تصویر
هرچند در طراحی UI یا رابط گرافیکی سایت، از المان تصویری بارزی استفاده نشده اما استفاده از تصویر برای هر مطلب ( تقریبا تمامی مطالب دارای تصویر هستند) و نیز گالری فوقانی سایت، جلوه خاصی از لحاظ بصری و به کارگیری المان های دیداری به آن داده است. اکثر سایت های علمی با تاکیدی که بر متن دارند از به کارگیری عکس، پرهیز می کنند – البته بجز موارد خاص مانند سایت هایی که موضوع آنها عکاسی و ... است و یا عکس های درون مطالب- اما انسان شناسی و فرهنگ سعی دارد به کمک تصاویر مطالب و نیز گالری فوقانی سایت، از تصاویر بهره بیشتری ببرد. به علاوه آن که این پایگاه از گالری عکسی بیرون از آن نیز برای انتشار عکس های انسان شناسانه بهره می برد. این مسئله به گیرایی و جذابیت مطالب افزوده و از نقاط مثبت آن به حساب می آید.
حرف آخر
حاصل تلاش شبانه روزی سه سال گذشته انسان شناسی و فرهنگ، پایگاهی اینترنتی است که برای اولین بار توانسته در فضای مجازی، تعداد قابل توجهی کارشناس و علاقمند انسان شناسی را حول خود جمع کرده و حجم بالایی از داده های علمی را در گرایش های مختلف این علم، تولید و نیز مجتمع نماید. تجربه موفق این سه سال نشان داده که انسان شناسی و فرهنگ، قابلیت آن را دارد که به محملی برای هرچه مجمتع تر شدن فعالان انسان شناسی وب تبدیل شده و مجمع الجزایر فعلی انسان شناسی را چه در فضای مجازی و چه در عالم واقع، گرد هم آورده و یکپارچه نماید. به امید آن روز.

حامد جلیلوند (کارشناس انسان شناسی، دانشگاه تهران، مدیر فنی سایت)


3- پیمان اسحاقی(کارشناس انسان شناسی ، دانشگاه تهران)
باسلام

ضمن تشکر از درخواست نظرخواهی و پذیرش نظرات همکاران و بازدیدکنندگان سایت، مطالب خود درباره این سایت وزین را در سه بخش نکات کلی، مشکلات قابل اصلاح و پیشنهادات اجرائی تقدیم می کنم.

نکات کلی :
1. سایت انسان شناسی و فرهنگ آغازگر راهی جدید در علوم اجتماعی ایران بوده و در ایجاد ارتباط مفید و وثیق میان فن آوری جدید اطلاعاتی در ایران با علوم اجتماعی پیشگامی موفق در نظر گرفته می شود. این امر طبعا تجربه ای جدید و هم چون هر تجربه جدیدی، دشوار و صعب بوده است. گرچه تاسیس این سایت، نتیجه تجربیات و انتقادات موسس آن از نمونه های مشابه در علوم انسانی و اجتماعی بود، اما خود به محملی برای کسب تجربه و آگاهی در عرصه اینترنت و علوم انسانی تبدیل گردید؛ تجربه ای که پیشگام راه اندازی نمونه های مشابهی در زمینه انسان شناسی و دیگر علوم اجتماعی گردیده و به تحقیق خواهد گردید. «انسان شناسی و فرهنگ» بیش از موفقیت محض علمی، الگوی موفقی در امکان استفاده از فن آوری اطلاعات برای ترویج علوم اجتماعی به زبان فارسی بوده است.

2. به روز شدن مدام این سایت، حتی در تعطیلات و چه در تابستان، به طور متوسط با سه پست جدید، دلالت بر تعهد جنابعالی و پشتکار قوی شما در ادامه مسیری دارد که انتخاب نموده اید، بسیار امیدوارم که این امر سال ها ادامه پیدا کند.

3. «انسان شناسی و فرهنگ» به علت قرار گرفتن در سرور مناسب و تعهد جنابعالی به قرار دادن متون به همراه کمترین تصاویر ممکن، تا آنجا که به حیثیت متن خدشه ای وارد نسازد، به تعهد و توجه جنابعالی به استفاده کنندگان از سایت در حتی دورافتاده ترین نقاط کشور و تلاش عملی در گسترش علوم اجتماعی در اقصای ایران دارد. امیدوارم که در این مسیر نیز مستدام باشید.

4. از امتیازات اصلی این سایت، فرصت دادن به دانشجویان و جوانان فعال در زمینه علوم اجتماعی برای نگارش و تحقیق است. این امر را باید از دو جهت مورد توجه قرار داد. اول این که به این وسیله توانائی نگارش متون علمی در دانشجویان تقویت می شود و از جهت دوم این نگارش بر اساس معیار های علمی جنابعالی مورد داوری قرار می گیرد. با این وصف دانشجویان از سوئی برای نگارش علمی ترغیب می شوند و ازسوی دیگر عملا می آموزند که تمام نوشته هایشان دارای موازن و اصول علمی رایج و پذیرفته شده نیست و قهرا در پی اصلاح علمی خود بر می آیند، اینجانب که خود دارای نوشته های چندی در این سایت هستم، از سوئی با قرار گرفتن «مهربانانه» شماری از مطالبم مواجه بوده ام و از سوی دیگر، مشاهده نموده ام که برخی مطالب ارسالی و به زعم خود علمی ام، «بی رحمانه» از جانب شما، استدلالاً، فاقد موازین علمی تشخیص داده شده و در سایت قرار نگرفته است. این مهربانی و بی رحمی، سرّ موفقیت دانشجویان ایرانی و حلقه گمشده حلقات علمی کشور ماست که امیدوارم این رویه در سایت همواره محفوظ ماند.

5. یکی از مشکلات اساسی دانشجویان ایرانی به طور عام و دانشجویان علوم اجتماعی به طور خاص و دانشجویان انسان شناسی به طور اخص، فقدان وجود پیشینه قابل دسترس تحقیقات و مطالعات است. اهمیت این امر از آنجا ریشه می گیرد که در میان تحقیقات دانشجویان انسان شناسی، بعضا با برخی پژوهش های مفید و قابل استفاده حتی در بالاترین سطوح علمی مواجهیم. سایت «انسان شناسی و فرهنگ» برای اولین بار توانسته است به صورت علمی، متواضع و آسان، به تجمع علم و انباشت دانش در رشته انسان شناسی به طور خاص و علوم اجتماعی به طور عام دست بزند و از این راه یکی از اساسی ترین نقص های علوم اجتماعی به زبان فارسی را مرتفع نماید؛ چنان که هم اکنون در بسیاری از زمینه های تحقیق می توان تک نگاری ها، گزارش ها، سخنرانی ها و مباحث مفیدی که به دست دانشجویان، اساتید و پژوهش گران ایرانی در اقصای عالم فراهم آمده را به صورت سریع و ارزان دریافت کرد. امید است این انباشت علم، با ایده های جدیدتر و امکانات افزون تر، ادامه یابد.

6. «انسان شناسی و فرهنگ» تا حد زیادی توانسته نیاز دانشجویان ایرانی حاضر در خارج از کشور به اطلاعات و تحقیقات درباره موضوعات اجتماعی و فرهنگی ایران را تامین کند. این امر بدون شک باعث خواهد شد تا انگیزه این افراد برای ارجاع تحقیقات خود نسبت به ایران و در اختیار داشتن منابع تحقیقاتی متقن برای پیریزی تحقیقات علمی از گزارش علمی تا پایان نامه درباره موضوعات ایران را افزون تر سازد. به عقیده بنده، این تاکید بر موضوعات ایران که می تواند باعث آشتی دانشجویان ایرانی خارج از کشور با موضوعات ملی گردد، می باید با قوت در سایت پیگیری گردد.

7. بدون شک یکی از دلائل موفقیت «انسان شناسی و فرهنگ» استفاده از توان جمعی شمار قابل توجهی از دانشجویان و پژوهشگران ایرانی بوده است. این امر بیش از همه به روحیه جمع گرایانه مدیریت سایت ارتباط می یابد. سر بقا و ادامه موفقیت های شگرف «انسان شناسی و فرهنگ» را نیز باید در این امر دانست که امید است همچنان به همان مهربانی و بی رحمی ادامه یابد.

8. بزرگترین موفقیت «انسان شناسی و فرهنگ» حفظ کمیت و کیفیت مطالب در سطحی همسان با یکدیگر، بلکه افزایش کمیت و کیفیت مطالب به صورتی همسان بوده است. به نظر می رسد ضعف هر یک از این دو بخش به هویت و وجهه «انسان شناسی و فرهنگ» آسیب بزند.

مشکلات قابل اصلاح :
1. یکی از اصلی ترین مشکلات قابل اصلاح در سایت، کیفیت قرار گرفتن مطالب در سایت است. ظاهرا به علت سیستم نرم افزاری حاکم بر سایت، نوشته های سایت فاقد امکان کلیک کردن بر روی لینک ها درون متون است. از سوی دیگر برخی از مطالب که در فایل های وورد ارسالی همکاران با نظم خاصی صفحه آرائی شده در سایت به هم می ریزد. به عنوان نمونه خطوط ایتالیک و یا بُلد به صورت ساده در سایت نمایش داده می شوند. این امر در برخی از مطالب، مثل نوشته های کتاب شناختی که امور فوق الذکر اهمیت فوق العاده ای دارد، بی نهایت مهم است. برای حل این مشکل میتوان به راه حلی ساده دست زد: در مطالبی که دارای لینک هستند و یا از نظم نوشتاری خاصی پیروی می کنند، عین متن در صفحه قرار گیرد و از سوی دیگر در پایان متن، فایل آن به صورت قابل داونلود قرار گیرد. با این کار هم صفحه خالی از مطلب نیست و موتورهای جستجو می توانند مطلب را در سایت بیابند و هم کسانی که علاقه دارند متن را از نظر نوشتاری به صورت اصحّ مشاهده کنند، امکان ملاحظه آن فراهم می شود.

2. به نظر می رسد بعد آموزشی سایت نسبت به ماه های اولیه فعالیت آن نه کمتر، بلکه با نرخ رشد کمتری نسبت به بقیه بخش های سایت افزایش یافته است. این کمی سرعت رشد می تواند علل مختلفی از غفلت از این جنبه و یا فقدان نیروی ماهر برای به پیش بردن آن داشته باشد. به هر حال برای تقویت آن فکری باید کرد. به عنوان نمونه آغاز به کار دوباره بخش آموزش ترجمه علمی از زبان های انگلیسی و فرانسه می تواند مورد بررسی قرار گیرد.

3. برای توازن هر چه بیشتر در میان بخش های سایت می باید به ایده جدید دست یافت. به عنوان مثال بخش «انسان شناسی تصویری» با قدرت بسیار و در هفت ماهه اخیر به صورت معجزه آسائی رشد کرده و براستی مطالب بدیعی درباره فیلم مستند را برای مخاطبین فراهم ساخته است. اما برای مثال بخش درس نامه و یا صفحه بوردیو با حجم کمتری از مطالب بروز شده است. این امر در نهایت به وجه آموزشی و دانشجو محور سایت آسیب خواهد زد.

پیشنهادات اجرائی :
1. بخشی برای قراردادن مقالات درباره انسان شناسی ایران به زبان های غیر فارسی (انگلیسی، فرانسه، آلمانی و عربی) ایجاد شود. در این بخش می توان مقالات به زبان های غیر فارسی را ولو این که پیش از این منتشر شده باشد و برای «انسان شناسی و فرهنگ» به نگارش درنیامده باشد منتشر کرد. زیرا هم اکنون آگاهی ایرانیان از دانشجو تا استاد نسبت به ادبیات علمی جهانی انسان شناختی درباره ایران بسیار کم است و دانش آن ها از چگونگی جستجو و دسترسی به آن مقالات از آن هم کمتر است. به عقیده من، «انسان شناسی و فرهنگ» هم اکنون به مرتبه ای از فعالیت علمی رسیده که می باید به فراهم آوردن چنین آرشیوی از مقالات درباره انسان شناسی ایران دست بزند. علاوه بر این می توان برخی کتاب های کلاسیک انسان شناسی به زبان اصلی را که به صورت رایگان در اینترنت موجود است را برای داونلود در سایت قرار داد. می توان نام این بخش ها را «آرشیو مقالات به زبان های خارجی درباره ایران» و «دانلود کتاب رایگان» نام نهاد.

2. بخش گالری مستقیما به عکس های شما در سایت آمینوس منتقل نگردد. بلکه وارد صفحه ای شود که در آن نام شما و لینک گالری آمده است. در زیر لینک شما عبارت «گالری داشجویان» بیاید و اسم دانشجویانی که عکس های خود از جنبه های مختلف فرهنگ ایرانی تهیه کرده اند، همراه با لینک گالری های آنان در سایت بیاید. حتی بروز شدن موضوعات عکس های جدید آن ها نیز می تواند همچون آغاز عکس های جدید شما در سایت ذکر شود.

3. صورت غائی «انسان شناسی و فرهنگ» آن است که مطالب توسط مدیر سایت تائید شود و در صورت تائید ایشان وارد سایت و صفحه اصلی آن شود و در عین حال وارد صفحه مخصوص نویسنده فعال سایت نیز گردد. برای مثال یک مطلب از آقای احمدی در سایت بیاید و چون احمدی از همکاران فعال سایت است، صفحه ای به نام ahmadi.fakouhi.com نیز ساخته شده باشد که مطالب آقای احمدی به تدریج وارد صفحه او شود. با این وصف وی می تواند مطالب خود را به صورت مستقل در سایت مشاهده نماید، بلکه بتواند آن را به عنوان سایت شخصی خود معرفی کند و آدرس بدهد. در عین حال تاکید می کنم که آقای احمدی نباید خود اجازه داشته باشد، مطالب خویشتن را به روز کند. تشخیص این که چه کسی دارای صفحه شخصی در سایت باشد نیز بر عهده مدیریت سایت باشد. در عین حال ظاهر فعلی و منسجم سایت نیز باید حفظ شود و «انسان شناسی و فرهنگ» به مجموعه ای گسسته از وبلاگ ها تبدیل نشود.

با تشکر4- کاووس سیدامامی (دانشکده علوم سیاسی، دانشگاه امام صادق(ع))
مسئولان محترم سایت
پایگاه تخصصی انسان‌شناسی و فرهنگ را در طول دو هفتة گذشته بارها باز کردم و از مطالب آن استفاده نمودم. متأسفم که قبلاً، با وجود اطلاع از وجود این پایگاه، به آن مراجعه نکرده بودم. یادداشت‌ها و مقالات آن بسیار خواندنی است؛ پیوندهای مفیدی به خصوص در حوزة نشریات تخصصی انسان‌شناسی به دست می‌دهد؛ استفاده و بازیابی مطالب از طریق این پایگاه نسبتاً آسان است. صفحة روش را بسیار مفید یافتم، به خصوص از جهت بازتاب پژوهش‌های عملی دانشجویان در برخی از درس‌های انسان‌شناسی. واژه‌نامه بسار خوب است و امیدوارم به تدریج کامل‌تر شود. نشانی از مقالات انگلیسی و فرانسوی در هیچ جا ندیدم، در حالی که استفاده از مقالات یا یاددشت‌ها به این دو زبان می‌تواند بسیار مفید باشد، به ویژه‌ از این جهت که به این دو زبان مطالب مفید بسیار به دست اغلب ما می‌رسد به سهولت می‌توان آنها را روی پایگاه قرار داد و منتظر ترجمه شدن آنها نماند. گالری عکس می‌تواند بسیار غنی‌تر و متنوع‌تر شود، به خصوص از این نظر که یک وجه مهم پژوهش‌های انسان‌شناسی در جهان امروز استفاده از رسانة تصویر است. در ضمن بازگشت به صفحة اصلی پایگاه از گالری عکس- حداقل برای من- دشوار بود و نمی‌دانستم چه طور بازگردم.
و بالاخره یک سؤال: وجه تسمیه 'آزمایشگاه انسان‌شناسی' چیست؟ مطالب درون این بخش چه ارتباطی با آزمایشگاه پیدا می‌کند ؟
با ارادت،5- فاطمه رکوعی(دانشجوی کارشناسی انسان شناسی، دانشگاه تهران)


با درود فراوان !
در ابتدا ار اطلاع رسانی دقیق و مطالب پربار سایت و همچنین به روز شدن مرتب آن سپاسگزارم .
اماضمن اینکه چند جانبه بودن سایت و پوشش شاخه های بسیاری از انسان شناسی در «انسان شناسی و فرهنگ» فوق العاده ارزشمند است ، شاید گستردگی بیش از حد دامنه کار سایت ،‌ بخصوص اخبار مربوط به تمام کارگاه ها و سخنرانی ها درباره مسائلی چون فلسفه و تاریخ ، تا حدی تخصص آن در زمینه انسان شناسی را زیر سوال می برد . البته نمی خواهم منکر ارتباط تنگاتنگ مباحث علوم انسانی و اجتماعی با یکدیگر شوم ، اما اگر بخش جداگانه ای برای انعکاس چنین اخباری اختصاص داده شود ،‌شاید مطالب تخصصی انسان شناسی سایت ، مجال بیشتری برای قرار داشتن در معرض دید خوانندگان بیابند .

با سپاس از زحمات شما6- دکتر حمید عبداللهیان (دانشیار گروه ارتباطات دانشگاه تهران و سردبیر مجله جهانی رسانه)
با سلام تشکر، من با کارهای سایت آشنا هستم و فکر می کنم همینطور که خودتان هم اشاره کرده اید سایت هم اکنون مخاطبین زیادی دارد اما نکته ی اساسی این است که خیلی از همکاران بخصوص در رشته های فنی و پزشکی گمان می کردند که نمی توان با زبان فارسی وارد عرصه علم در سطح بین المللی شد اما هم سایت شما و هم مجله ی جهانی رسانه ثابت کردند که زبان فارسی زبان پرقدرتی است و به راحتی توانسته خود را با فضای وب سازگار کند و حتی به تولید واژه و مفهوم بپردازد. من فکر می کنم که شما باید همین رویه را حفظ کنید و محیط وب را برای گسترش زبان فارسی (اعم از زبان محاوره ای وب و یا زبان توسعه ی علم) مورد استفاده قرار دهید و به همه نشان دهیم که برای توسعه علم نیازی نیست به زبانهای دیگر بنویسیم. ما حتی مخاطبینی از سایر کشورها پیدا کرده ایم که برای ما مایلند به زبان فارسی بنویسند.
تشکر

7- بهناز جلالی پور. خبرنگار و گزارشگر
سایت انسان شناسی و فرهنگ را خیلی اتفاقی کشف کردم. سال گذشته و زمانی که برای تهیه گزارشی در مورد همجنس گرایان در سایت ها جستجو می کردم. انسان شناسی و فرهنگ را پیدا کردم هرچند در مورد سوژه من چیزی نداشت؛ اما همان گزارش بابی شد برای آشنایی با آقای فکوهی. ایمیلی زدم و سوالاتم را مطرح کردم و چند ساعت بعد جوابی دریافت کردم که هر چند جواب سوالاتم نبود؛ اما دریچه ای شد برای آشنایی و مکاتبات بعدی با آقای فکوهی که به سرعت هم پاسخ می دادند.
تولد و سالگرد سایت را تبریک می گویم. سایتی که در کنار تمام سایت های خبری و شخصی، دریچه ای است تازه به دنیای پژوهش و تحلیل های جامعه شناسی و مردم شناسی و این بزرگ ترین حسن است، حداقل برای کسانی که جوینده و خواهان اطلاعات علمی و پژوهشی هستند. فرصتی است تا به دور از اخباری که بیشتر دغدغه را زیاد می کنند، نگرش تازه ای به دنیا به دست می دهد.
به روز کردن سایت ها به خصوص اگر در حوزه های تخصصی و پژوهشی باشند، بسیار دشوار است و هستند سایت هایی که برای روزهای متمادی، مطالبشان همچنان کهنه و قدیمی مانده است؛ اما حسن بزرگ انسان شناسی و فرهنگ، به روز شدن آن است و اطمینان خاطری که به خواننده اش می دهد که هر روز برای شما، مطلبی جدید داریم.
تنوع مطالب در حوزه های مختلف و تقسیم بندی آن، یکی دیگر از امتیازهای سایت است.
آقای دکتر فکوهی، امیدوارم که سال های سال همچنان پر توان و قدرتمند فعال باشید و این سایت به یکی از قدرتمندترین سایت های علمی در ایران و دنیا تبدیل شود. راهی که هر چند سخت؛ اما امکان پذیر است.

b.jalalipour@gmail.com8- سایت انسان شناسی و فرهنگ، فاطمه خضری (دانشجوی کارشناسی ارشد انسان شناسی)
چگونه می توان بررسی یا نقد یک پدیده را از دیدگاهی که از خلال آن، مطلب مورد نظر نگریسته می شود، تفکیک کرد...؟ من فکر می کنم این دقیقا" چیزی است که آگاهانه باید آن را درک کرد. در غیر این صورت نقد کردن به صورت یک مقوله ی ساختاریافته در یک جامعه درونی نخواهد شد... اینکه ما فکر کنیم حق انتقاد از هر چیزی را داریم شاید به این برگردد که بعد از رنسانس، انسان در کشورهای در حال توسعه خواستار حقوق خود شد که این هم بر می گردد به طغیان علیه ساختارهای درونی شده ی کلیسا که فقط از وظایف انسان ها سخن می گفت. همان طور که اذعان داریم این مراحل در کشورهای توسعه یافته یکدفعه صورت نگرفت. بعد از آن هم، این حقوق خواهی توسط مردم از خلال ورود مدرنیته به کشورهای دیگر سرایت کرد. شاید بعد از رنسانس، حقوق خواهی یا دادن حق انتقاد از هر چیز دقیقا" در مقابل مذهب که از وظایف سخن می گوید انگاشته شد. یا حتی مذهب، متافیزیک مقابل رویکرد عینیت گرایی؛ روش علم دانسته شد. اما امروزه دیگر به راحتی نمی توان اینگونه سخن گفت. جوامع از خلال ارتباطات در حال گسترده شدن هستند. گسترده شدن در اینجا فقط به معنای ارتباطات سیاسی دولت ها نیست. مردم امروزه به خاطر این گستردگی حتی در حال تغییر روش های ساختاریافته ی فرهنگی خویش اند. برای همین به راحتی دیگر نمی توان خیلی از مفاهیم طبقه بندی شده ی دیروز که مطلق انگاشته می شدند را مورد استفاده قرار داد. ما دیگر امروز به روشنی می دانیم مفاهیم ذهنی صدرصد مطابق واقعیت نیستند. البته با درک درست همین جمله ی ساده، یا به کنش رسیدن آن در جامعه که مفاهیمی مطابق با واقعیت عینی نداریم ما را مجبور به این فکر شاید کند که زمان بررسی هر پدیده، آگاهانه خواستار ارتباطی حداقل مطابق محیط اجتماعی فعلی خود بین مفاهیم ذهنی و عینی دیدن آن پدیده باشیم. البته اگر نقد کردن را به این معنی در نظر بگیریم که ما همراه بررسی یک پدیده قصد داریم به یک تعادل بین مفاهیم ذهنی منتقد و کنش واقعی آن پدیده در جامعه برسیم. در اینجا از تعادل منظور من این است که منتقد باید به آن پدیده اشراف داشته باشد یا حداقل به شناختی که از آن پدیده در جامعه وجود دارد آشنایی داشته باشد. هر چند ممکن است سخنی که در اینجا گفته شد بدیهی به نظر رسد. چون اگر منتقد این خصلت را نداشته باشد نقد آن اصلا" مورد توجه قرار نخواهد گرفت. اما همان طور که گفته شد امروزه ما دیگر به راحتی نمی توانیم بین حقوق خواهی و انجام وظیفه خط بکشیم. گستردگی جهان امروز خواهان فروریزی دیوارهایی است که رویکرد پوزیتیویستی می خواست بین آن ها (حقوق و وظایف) خط بکشد. شاید این واقعیت را ما امروزه از خلال نقدهای مدرنیته در حال شناختن باشیم. اما آن چیزی نیست که توسط مردم به صورت آگاهانه درک شود. این دقیقا" موردی است که باید از خلال یک نگاه واقع گرایانه توسط انسان شناسان و جامعه شناسان به نظم برسد، یعنی رسیدن به دیدگاهی دیگر یا متفاوت، از ورای شکل گیری ساختارهای شناختی در جهان در حال گسترده شدن امروز. این مطلب را به راحتی می توان به زبان آورد اما به کنش رساندن آن شاید فرایندی جهانی باشد. در همین راستا به نظر من هر کسی توان دیدن جهان در حال گسترده شدن یعنی جهانی که در حال دور شدن از مفاهیم ثابت است در مرحله ی اول نداشته باشد نمی تواند به عنوان منتقد فرض شود. البته ما می دانیم جامعه ی ایران همراه مدرن شدن یعنی ارتباط با کشورهای توسعه یافته با فرایند نقد کردن آشنا شد جامعه ای که همواره فرمانروایانی مطلق گرا در طول تاریخ به آن حکومت کرده اند. بالطبع مردم ایران در طول تاریخ دارای هویتی از خلال موقعیت سیاسی خویش شده اند که بیشتر خواهان این بوده اند از روی ترس، با خشونت در ظاهر از پادشاهان خود اطاعت کنند. این دقیقا" بر عکس شکل گیری هویت افراد از خلال مذهب است چون انسان از خدا به عنوان معبود واقعی اطاعت می کند. در اینجا دقیقا" ما یک تضاد بین نوع حقوق خواهی مردم غرب و ایران می بینیم. مردم در غرب خواهان طغیان علیه کلیسا یا پاپ (نماینده ی خدا) شدند. من فکر می کنم حقوق خواهی برای مردم ایران همراه ترس از جان خود در مقابل موقعیت اجتماعی – سیاسی همواره همراه بوده است که شاید این را راحت در ادبیات نمادینش بتوان دید (نخبگان ایرانی همیشه حرف های انتقادی یا فرهنگی خود را از خلال ادبیات یا مفاهیم نمادین از ترس فرمانروایان بیان کرده اند). یعنی مردم درست است از فرمانروایان خود می ترسیده اند اما همیشه مذهب خود را به عنوان وسیله ایی دفاعی در مقابل آن ها می دانسته اند. در نتیجه حقوق خواهی برای مردم ایران همیشه به عنوان وسیله ایی برای مبارزه با حکامشان بوده است، نه وسیله ای برای تغییر ساختارهای شناختی ذهنشان. اما این حقوق خواهی در غرب بر علیه ساختارهای درونی شده ی مذهبشان بوده است. فرایندی که به وسیله ی آن توانستند دیدگاه جدیدی به جهان پیدا کنند.
اگر منتقد در ایران به این گونه شکل گیری حقوق خواهی در کشورش آگاه نباشد مطمئنا" توان این را نخواهد داشت از خلال دیدگاهی واقع بین نظرات خود را در مورد هر پدیده ای اجتماعی بیان کند.
این شکل گیری هویت ایرانیان از خلال موقعیت سیاسی – اجتماعیشان در طول تاریخ مطمئنا" آن ها را به گونه ایی پرورانده که حتی افراد(منتقد) نیز همیشه توان ایجاد تعادل بین مفاهیم ذهنی خود با واقع دیدن پدیده ی مورد نقد را نداشته باشند. این خصلت ممکن است باعث شود ما دوپارگی بین مفاهیم ذهنی (ذهنیت) با واقعیت (عینیت) را دو چندان احساس کنیم به حدی که دلزدگی و افسردگی را در خودمان درونی کنیم و آن وقت تصور کنیم ما دچار دردهای جهانی شبیه جوامع توسعه یافته هستیم.
در اینجا دیگر به اصل موضوع یعنی نظر خواهی در مورد سایت انسان شناسی و فرهنگ البته به طور مستقیم می پردازم. بالطبع این سایت نیز در جامعه ی ایران برای شناخت هر چه بیشتر مردم این سرزمین شکل گرفته است. همان طور که اذعان داریم طریقه ی پرداختن به بیشتر رشته های دانشگاهی را ما از کشورهای دیگر (توسعه یافته) وام گرفته ایم. این وام گیری ما را همان طور که در گسترده شدن جهان مشارکت می دهد ما را نه تنها با ساختارهای شناختی افراد دیگر آشنا می کند بلکه باعث می شود ما بتوانیم به ساختارهای درونی شده ی خود نیز آگاهی پیدا کنیم. و بدست آوردن نگاهی نظم یافته یعنی آشنایی با چارچوب های شناختی کسانی که توانسته اند به قواعدی در مورد مفاهیم مورد نظرشان برای داشتن مدیریت علمی جامعه شان برسند دقیقا" چیزی است که جامعه ی ایران به آن در مرحله ی اول نیازمند است. جامعه ای که خواهان رسیدن به قواعدی در مورد واژگان به کار برده اش برای ارتباط برقرار کردن است. من فکر می کنم سایت انسان شناسی و فرهنگ قدم خوبی برای این که این هدف (داشتن نگاهی نظم یافته) بتواند به یک فرایند اجتماعی تبدیل شود برداشته است. البته برای رسیدن به این امر من فکر می کنم راه زیادی در پیش داریم. شاید این گونه به نظر رسد که من زمانی از دیدگاهی نظم یافته سخن می گویم می خواهم جوری از پیاده کردن مراحل رویکرد علمی به ترتیبی که در کشورهای دیگر صورت گرفته سخن بگویم. حتی اگر کسانی با آگاهی این را بخواهند در ایران به کنش برسانند غیر ممکن است.برای اینکه به ساختار رسیدن هیچ پدیده ایی نمی تواند بدون ارتباط با موقعیت اجتماعی – سیاسی گذشته ی آن جامعه باشد.
به نظر من سایت انسان شناسی و فرهنگ همان طور که از خلال مثلا" نظم دادن به تحقیق های دانشجویان برای انتشار، خواهان دادن یک چارچوب علمی (آگاه شدن با چارچوب های شناختی نظم یافته) حداقل برای دانشجویان (انسان شناسی، یا به طور کلی علوم اجتماعی) است می تواند برای به آگاهی رساندن افراد به موقعیت شکل گیری هویتشان در طول تاریخ هم کمک زیادی بکند. من فکر می کنم اگر ما نتوانیم به هویت شکل گرفته خویش با توجه به موقعیت امروزی خودمان آگاه شویم مطمئنا" قادر نخواهیم بود به یک چارچوب نظم یافته شناختی برای رسیدن به یک موقعیت بهتر چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ شناختی برسیم. البته ضعیف بودن سایت انسان شناسی و فرهنگ در این مورد اصلا" برای آن یک ضعف نیست. چون کمک کردن برای رسیدن به آگاهی در مورد هویت شکل گرفته مان بستگی فقط به اراده ی افراد ندارد. همان طور که گفتم ممکن است حین اینکه ما خودمان را مجبور به درک شناخت های نظم یافته می کنیم رفته رفته بتوانیم به شناخت خودمان هم برسیم. این مورد حتما" به همکاران این سایت هم بر می گردد که آن ها علاوه بر اینکه مطالب خود را بر اساس منابع لاتین شکل می دهند بیشتر خواهان این باشند که مفاهیم ذهنی خویش را نظم بدهند. یعنی خواهان درونی کردن این مفاهیم در زندگی روزمره ی خویش باشند که این امر می تواند سایت انسان شناسی را به هدفش که رسیدن به یک چارچوب نظم یافته شناختی حداقل در بین اعضای خود (علوم اجتماعی) است یاری رساند. در غیر این صورت ما نمی توانیم نقد کردن را به صورت پدیده ایی ساختاریافته داشته باشیم چون در کنش، ما قادر به جدایی دیدگاه منتقد از پدیده ی مورد بررسی نیستیم...
با آرزوی موفقیت برای مدیر و همکاران این سایت که بتوانند روز به روز به هدفشان بیشتر نزدیک شوند...

با تشکر:


9- سعید راعی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران- روزنامه نگار

با سلام و عرض خسته نباشید

از آنجا که فرض بر این است که مدیریت سایت به نقاط قوت و مزایایی وب سایت آشنا است، و بنا به درخواست موکد مبنی بر اینکه این اظهار نظر تنها جنبه‌ انتقاد و پیشنهاد را داشته باشد و نه تمجید، لذا تنها به ذکر این نکته بسنده می‌کنم که آمار چشم‌گیر و خارج از انتظار ارائه شده درباره بازدید‌های سایت، نشان از موفقیت و کامیابی آن دارد؛ پس ضمن خسته نباشید به مدیریت محترم سایت، قابل ذکر است (البته بدون نظم منطقی و تفکیک قائل شدن بین پیشنهادات صوری[بیشتر پیشنهادات صوری است] و محتوایی):

1- نیاز از است پیوندهای سایت روزآمد شود و علاوه بر پیوندهای موجود، پیوند‌های دیگری نیز به سایت افزوده شود، تا کاربران به سادگی به منابع بیشتر و بهتری دست یابند.
2- بنا به تصور بنده و البته آمار بازدید مطالب، به نظر می‌رسد، معرفی سایت‌های کاربردی خارجی مخاطبان خاصی دارد که اختصاص بخشی مستقل برای آن می‌تواند جذاب باشد. ضمن اینکه معرفی منظم‌تر و بیشتر این سایت‌ها بسیار مفید خواهد بود.
3- از آنجا که قرار است سایت ماهیت جمعی‌تر و عمومی‌تری به خود بگیرد و دامنه آن نیز تغییر نماید، شاید بهتر آن باشد که مطالب صفحه نخست سایت، از حالت وبلاگ خارج شده و نمایی کاربردی تر بگیرد، به این معنی که صفحه نخست به صورتی طراحی شود که مطالب برتر و با اولویت مشخص باشند و از اسکرول (scroll) صفحه یا همان طول صفحه نخست نیز کاسته شود.
4- افزودن جستجوی مبتنی بر تاریخ در بخش جستجوی پیشترفته نیز می‌تواند افراد را در یافتم مطالب مورد نظر یاری رساند.
5- همانطور که درباره بسیاری از مطالب تا کنون رعایت شده، در ترجمه مقالات، افزودن متن اصلی یا لینک دادن به متن اصلی می‌تواند برای مخاطبان آشنا به زبان مبدا مفید واقع شود. در این راستا حتی اگر مقاله‌ای از یک ژورنال، ترجمه شده‌است، می‌توان اصل مقاله را اسکن کرد و در وب سایت قرار داد تا دسترسی به اصل مقالات نیز امکان پذیر باشد و چه خوب که حتی گاهی مقالات ترجمه نشده عیناً در سایت آورده شود و معرفی کوتاهی از آن نیز صورت گیرد، تا مخاطبان بنا به نیز از آن استفاده کنند (البته اگر منع این کار از نظر حقوق معنوی اثر وجود نداشته باشد).
6- از آنجا که تنوع مطالب سایت بسیار زیاد است، لذا شاید بد نباشد که در بخش فهرست برای هر بخش (در صورت امکان) چند زیربخش نیز انتخاب شود تا مخاطبان با عملیات کمتری به مطلب مورد نظر خود دسترسی داشته باشند.
7- در پایان به نظر می رسد با توجه به اینکه بیشتر کاربران ایرانی از سرعت مطلوب اینترنت بهره‌ای ندارند، با حذف پس زمینه و حاشیه‌های صفحه وب سایت و کم کردن ارتفاع صفحه نخست، بتوان از بار گرافیکی سایت کاست تا صفحه با سرعت بیشتری باز شود.saeedraee@yahoo.com


10- علی رضا عراقیه، دانشجوی دکتری تخصصی برنامه درسی

پایگاه انسان شناسی و فرهنگ
سلام علیکم
فراهم آوردن فرصت لازم برای گفتگو ی خردمندانه و به دور از احساسات و هیجان های مقطعی درباره تمام مسائل زندگی اجتماعی و همچنین امکان تلفیق نظرات اندیشمندان حوزه های مختلف در این مبحث میان رشته ای ؛کاری بس شایسته و ارزنده بوده و از این منظر پایگاه انسان شناسی و فرهنگ می تواند به مثابه فضای سالمی جهت مبادلات علمی اساتید و دانشجویان محترم ایرانی داخل و خارج از کشور تلقی گشته و ضمن توجه به این نکته مغفول ؛ زمینه مناسبی را جهت طرح مساله فراهم نماید.


Alireza.araghieh@gmail.com


11- مهدی مهدوی(پژوهشگر)
باسلام

پایگاه تخصصی «انسان شناسی و فرهنگ» در دوره دوساله گذشته امیدهایی را زنده نگه داشته و بارور کرده که تا پیش از این تصور آن امر سخت و دشواری بود. فضای رخوت و رکودی که در دانشگاههای علوم اجتماعی جاری است با ظهور پایگاه تعدیل شده و راههای نرفته ای را برای اصحاب علوم انسانی واجتماعی گشوده است.
جا دارد در اینجا، دست مریزادی به بنیادگذار و گرداننده این سایت، دکتر فکوهی گفت و تداوم این راه را آرزو کنیم و در حد توش وتوان به چنین امر سترگی کمک برسانیم.
اما بعد، در پاسخ به فراخوان اظهار نظر درباره پایگاه،دو پیشنهاد به نظرم می¬رسد:
1- در بخش معرفی و نقد کتاب، تنهااطلاعات کتابشناختی همه کتابهایی که تابه حال معرفی شده است در یک یا دوصفحه آورده شود.البته این اطلاعات در حد یک خط باشد یا یک لینک باشد که تنها شامل نام کتاب شود و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر کل معرفی و نقد در دسترس باشد.این امر به نویسنده معرفی و نقد کمک می کند که از دوباره کاری پرهیز کند و برای شروع بداند آیا کتابی که درصدد معرفی آن است در پایگاه قبلا معرفی شده است یا خیر.
2- صفحه جدیدی با عنوان همایش ها و کنفرانس ها تشکیل شود که درآن نشستهای داخلی و خارجی در حوزه انسان شناسی و جامعه شناسی، چند ماه قبل از برگزاری اطلاع رسانی شود.این صفحه فراتر از انچه که در بخش اخبار از همایش ها و کنفرانس ها می آید به موضوعاتی که فراخوان مقاله برای آن آمده است با جزییات بیشتری می پردازد و به نوعی دعوت دانشجویان و اساتید به مشارکت در نشست های ملی و بین المللی است.


12- سارا ایمانیان

با سلام و تشکر از زحمات شما و همکاران فعال و محترم شما در پایگاه " انسان شناسی و فرهنگ"
من نظراتی چند در مورد این پایگاه دارم که بشرح زیراست:
 با توجه به اینکه بازدیدکنندگان این سایت تنها انسان شناسان نیستند، جمله ی توصیفی "اریک ولف" درباره انسان شناسی برای علاقمندان به سایر حوزه های علوم اجتماعی چندان خوشامدگو نیست.

 ایده ی ارائه مطالبی که دانشجویان در قالب تکالیف هر نیمسال تحصیلی تهیه کرده اند در سایت، عالی است و اگر با نقد و بررسی اساتید همراه شود، خود نوعی کارگاه آموزشی خواهد بود.

 در مورد عکس هایی که بالای صفحه ی سایت به نمایش در می آیند چنانچه نام و توضیح عکاسان آورده شود بهتر خواهد بود.

 اگر بتوان موسیقی و ویدئو و فیلم مستند مربوط به انسان شناسی را از سایت دانلود کرد و مطالب حاوی نقد و بررسی آنها را هم خواند جالب و آموزنده می شود.

 مساله فنی که من با سایت دارم این است که وقتی می خواهم از مطالب آن پرینت بگیرم، صفحه مناسب
پرینت ( که در آن تصاویر و حاشیه های صفحه حذف می شود و تنها متن مقاله باقی می ماند ) ندارد و
زمانی هم که آن را در فایل word کپی می کنم، تمام جمله ها بهم می ریزند.

از اینکه نظر مرا در مورد پایگاه اطلاعاتی خود جویا شدید ممنونم.
13- چرا "انسان شناسی و فرهنگ" باقی می ماند؟، زهرا غزنویان(کارشنا انسان شناسی، دانشگاه تهران)


زمانی که "انسان شناسان" – وبلاگ انجمن علمی انسان شناسی- را آغاز کردم دانشجوی سال دوم این رشته بودم و جالب آنکه روی فضای وب، چندان مطلب قابل استناد انسان شناسی وجود نداشت و این پایگاه اینترنتی جزء اولین تجربه های گروه انسان شناسی دانشکده ما محسوب می شد. اواسط تجربه انسان شناسان بودیم که دکتر فکوهی، نسخه اولیه سایت خود را راه اندازی کرده و طی ایمیلی درخواست کرد که این خبر را از طریق وبلاگ اطلاع رسانی کنیم؛ یعنی دکتر زمانی کار سایت را یکه و تنها آغاز کرد که انسان شناسان توانسته بود 15- 10 نفر از دانشجویان و علاقمندان این رشته را به عنوان نویسندگان و همکاران حول خود جمع کند و درصدد آماده سازی گزارشی به مناسبت یک صدمین پست وبلاگی خود بود. امروز که سایت انسان شناسی و فرهنگ در آستانه سه سالگی قرار گرفته از انسان شناسان تنها تعدادی صفحه ذخیره شده در حافظه کامپیوترم باقی مانده و یک خاطره در گوشه ذهنم و نیز سوالی که هر بار با باز کردن صفحه اصلی آن دامن گیرم می شود : 11 اسفند 1386 ؛ مدت هاست که این وبلاگ به روز نشده است! چرا؟ اینجاست که ناخودآگاه "انسان شناسی و فرهنگ" و رمز ماندگاری آن به مسئله ای برایم تبدیل می شود که در این یادداشت نیز سعی دارم از آن بنویسم.
واقعیت این است که انسان شناسی و فرهنگ از دغدغه شخصی یک استاد دانشگاه آغاز شد و در ابتدا بیشتر خود او بود که می نوشت و توصیه هایی به دانشجویان که: بنویسید، چرا از فضای سایت استفاده نمی کنید؟ اما امروز همین ما که می خواهیم برای او بنویسیم باید مطلبمان در صف انتظار بماند تا نوبتش شود! این نشانه خوبی است بر موفقیت این سایت در این مدت کوتاه. من فکر می کنم رمز موفقیت انسان شناسی و فرهنگ را باید در 4 مسئله جستجو کرد:
1- دکتر فکوهی به جای آنکه خود را درگیر کار گروهی و حواشی آن کند، راسا اقدام به راه اندازی سایتی کرد و در آن به دور از حاشیه ها و حرف و حدیث های بیرونی می نوشت؛ سیاستی که بیش از همه مرا یاد جمله مشهور دکتر فیاض می اندازد که : وقتی ساختاری پیش نمی رود، کنشی عمل کن! بنابراین انسان شناسی و فرهنگ با چنین رویکرد حداقلی ای و تنها با تکیه بر نفرات محدودی شروع کرد و واقعیت این است که امروز و در همان دنیای مجازی، تیمی تشکیل شده اند که سایت را می نویسند، تیمی که در دنیای واقعی هیچ مابه ازای بیرونی ندارد، یعنی بسیاری از نویسندگان آن را نه مدیریت سایت تاکنون حضورا دیده و نه تمامی نویسندگان آن، هم را می شناسند. با این حال امروز انسان شناسی و فرهنگ، چیزی به مراتب وسیع تر و متفاوت تر از یک سایت شخصی است.
2- انسان شناسی و فرهنگ از ابتدا تاکید خاصی روی ساختار سایت و مطالب داشت و این عبارت مشهور را همه شاگردان مدیر این سایت از او شنیده اند که می گوید محتوای خوب باید در قالب شکل خوبی هم ارائه شود. همین وسواس باعث شد که از اولین روزهای تاسیس سایت ، قالب مطالب ارسالی آن نیز تدوین شود، قالبی که خود به عنوان یک فیلتر عمل کرده و اغلب، هر مطلبی توان عبور از آن را ندارد، گرچه این دقت نظر و تاکید، با زیاد شدن حجم مطالب و نظم روزانه انتشار آنها به مرور کمتر از گذشته شده است.
3- این جمله را این روزها خیلی ها به طنز می گویند که وقتی باید در سلامت و اوضاع جسمی نویسندگان سایت انسان شناسی و فرهنگ شک کرد که سایتشان یک روز آپ نشده باشد! به روز رسانی این سایت با نظم روزی 3 مطلب ، در این مدت آن چنان رعایت شده که می توان گفت انسان شناسی و فرهنگ، خود در حکم یک "ساعت" است و مثل ساعت کار می کند، ساعتی که به علت ریتم تند حرکت، گاه خواننده را از همراهی با خود جا می گذارد و انسان شناسی و فرهنگ، این ویژگی را بیش از هر چیز، مدیون مدیریت سایت و نیز تیم گسترده ایست که او را در راه نگارش ان همراهی می کنند.
4- میل انسان شناسی و فرهنگ به گسترش، سیر نشدنی است، این سایت، همواره بی انکه به شرایط مطلوب موجود رضایت دهد به شرایط مطلوب تری فکر می کند که می تواند باشد و نیست. این علاقه و پیگیری در تیم نویسنده این سایت ستودنی است.
حرف آخر اینکه امروز انسان شناسی و فرهنگ، تجربه ای به مراتب بزرگتر از یک سایت شخصی است و انصافا به بهانه نوشتن در آن، تیمی از اهل بیت انسان شناسی گردهم آمده اند. اکنون وقت آن است که این سایت به فکر مکانیزمی جهت جذب هرچه بیشتر سایر اساتید انسان شناسی باشد. دیگر، دوره پراکنده نویسی ها در فضای وب به اتمام رسیده و امروز انسان شناسی و فرهنگ با متوسط روزی 2000 بازدیدکننده و نیز سالی یک میلیون بازدید می تواند نقطه اتصال و تلاقی خوبی برای همه علاقمندان به این علم ( اعم از دانشجویان و استادان) در فضای مجازی باشد.14- محمود رضا عبداللهی (مترجم و پژوهشگر)

از تاسیس پایگاه اینترنتی" انسان شناسی و فرهنگ" بسیار دیر مطلع شدم. اما خوشحالم که به سبب آشنایی که با تالیفات مدیر آن داشتم از آن آگاهی یافتم و توانستم آن را به بسیاری از دوستان فرهیخته در داخل و خارج کشور معرفی کنم. و نیز توانستم در حوزه ای از علوم انسانی که دانش مختصری دارم، مطالبی ترجمه کنم و برای مطالعه دیگران در اختیار پایگاه بگذارم. هر بار که سایت را از نظر می گذرانم و مقاله هایی ارزشمند می خوانم سیلی از لینک به سوی دوستان وهمکاران روانه می کنم. بنابراین واقعا خود را همکار کوچک "انسان شناسی وفرهنگ" به حساب می آورم.

برای من این پایگاه در حکم نشریه ای خواندنی وسودمند است که نه فقط در حیطه تخصصی خود موفق به نشرعلم شده که به گسترش دانش عمومی نیز کمک کرده است. به دیگر سخن توانسته نشریه ای پژوهشی-اکادمیک باشد که مخاطبانش نه فقط استادان دانشجویان و که جمعیت بزرگی از جامعه روشنفکری ایران است. از این لحاظ باید گفت "انسان شناسی و فرهنگ" دست آورد کم نظیری داشته است. گواه سخن من مقالاتی است که به تحولات اجتماعی امروز جهان می- پردازد. وجود چنین مطالبی در کنار پژوهشهای اکادمیک و مقالات علمی "انسان شناسی و فرهنگ" را به پایگاهی پر بار و پرمخاطب بدل کرده است. بخش اطلاع رسانی آن ویژگی مهم دیگری است که اخبار حوزه فرهنگ را در اختیار خوانندگان قرار می دهد. خود من از بسیاری از رویدادهای فرهنگی تنها از طریق "انسان شناسی وفرهنگ" با خبر می شوم.

متاسفانه بیشتر مجلات عمومی کشور که برای خوانندگان طبقه متوسط تحصیلکرده ایران چاپ و منتشر می شوند سوای سوگیری تئوریک و ایدئولوژیک و یا محتوایی با مشکل کیفیت پایین نگارش و بی توجهی به زبان فارسی همراه هستند. خوشبختانه "ایران شناسی وفرهنگ" به سبب نویسندگان برجسته ای که با ان همکاری دارند از این حیث نیز به زبان فارسی غیر مستقیم خدمت کرده است. امیدوارم مدیر و تحریریه "انسان شناسی و فرهنگ" به این حساسیت ها همچنان و بیش از پیش توجه داشته باشند. پیروی از رسم الخطی استاندارد و یکنواخت نیز نکته ی دیگری است که در این زمینه پیشنهاد دارم.

آغاز سومین سال فعالیت "انسان شناسی و فرهنگ" را شادباش می گویم و پایداری و پویایی آن را آرزومندم.
15- مهرداد غلامی، کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی، دانشگاه تهرانبا درود بسیار

به نظر من الان که سایت انسانشناسی و فرهنگ دارای شخصیت و قوام مثال زدنی شده است، می طلبد حیطه بندی موضوعات ( ارتباط میان انسانشناسی با سایر علوم) به صورت تخصصی تری انجام شود. به عنوان مثال موضوعات مربوط به
انسانشناسی وادبیات
انسانشناسی و تئاتر
انسانشناسی و فرهنگ عامه
و غیره کاملا تفکیک شده و دارای لینک جداگانه باشند.
16- فاطمه صالحی، دانشجوی کارشناسی رشته ی جامعه شناسی دانشگاه تهران

همانطور که اشاره شد سایت مذکور یکی از بهترین پایگاه اطلاع رسانی حوزه ی علوم اجتماعی در ایران است و نظر به تغییر سایت در ابتدای سال 86 و تبدیل آن به پایگاهی برای ارائه ی افکار و آثار مابقی اندیشمندان این حوزه،اهمیت آن را به لحاظ کیفی نیز افزایش داد.لذا سنت حسنه ای که در پیش رو ست ،موجبات پیشرفت و تعامل دو طرفه را نیز فراهم میگرداند که بسیار قابل توجه است.
من در حال حاضر دو کمبود والبته شاید بتوان گفت نقص را احساس میکنم و ارائه ی مابقی اظهار نظرها را به درج مستقیم آرائ در سایت موکول میگردانم:

1.علی رغم دسته بندی و فهرست موضوعی موجود،نوعی پراکندگی مفهومی باعث میشود در طی مطالعه ی چندین مطلب پیاپی ذهن دچار تشویش شده و کلیت مقبولی را دریافت ننماید.پیشنهاد من پروند سازی برای موضوعاتی است که گنجایش و ضرورت اظهار نظرهای چند بعدی و چند وجهی رادارندو میتوانند با مقلات پشت سر هم دانشی نسبتا عموی تر را منقل کرده و موضوعات را از حالت جسته و گریخته خارج گرداند

2.بخش عکاسی سایت به شدت در حد نازلی است. کشورایران با توجه به شرایط فرهنگی بسیار متنوع و البته بسیار مسکوت از نظر تصویری،قابلیت بالا یی را در زمینه ی عکاسی و به ویژه با محوریت موضوعی انسان شناسی دارد که این سایت میتواند با استفاده از امکان بالایی که در نویسندگان آن ازشهرها و بخش های مختلف کشور دارد،این قسمت را در کیفیت بالا و متنوعی عرضه کند اما متاسفانه عکس ها همگی نه تنها از تکراری بودن رنج میبرند،که به لحاظ حرفه نیز در حد پایینی هستد.
لذا تاسیس بخشی مجزا و فقط با رویکرد نمایشی از موضوعات اجتماعی و انسان شناسی از اهمیت بالایی برخورداراست دان احساس نیازوجودارد
باتشکر


17- بهروز سپیدنامه(عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان)

با سلام و احترام
از حسن توجه جنابعالی بسیار سپاسگزارم . کوتاهی ام را در ارسال با تاخیر مطلب به دلیل نا کارامدی شبکه ها را پذیرا باشید . نکاتی چند تقدیم حضور می گردد:

مهمترین نکات ضعف صفحات مجازی کشور را می توان در موارد زیر دانست:

الف) به روز نبودن

1) به روز نبودن صفحات مجازی و سایتها از منظر اول بدان معنی است که همپای دنیای دانش و پیدایش اندیشه ها حرکت نمی کنند. به عبارتی دیگر، میل به ماندگاری آنها در کنار شتاب فزاینده آراء جدید سبب نوعی ناهمگونی گشته که در ارائه ی مطالب تکراری تجلی یافته است

2) از منظر دوم ، فاصله ی جایگزینی مطالب جدید بسیار طولانی بوده و این امر فضای کهنگی را بر گسترای مطالب آنها می گستراند


ب) تقلیل و کثرت گرایی (با مسامحه در بکارگیری مفهوم)

1) فرایند تقلیل گرایی ناظر بر این امر است که بسیاری از صفحات مجازی به پیروی از ذهنیت کاهش گرای سازنده ی آنها ، تنها نگاه خویش را به یک نقطه معطوف می دارند و از بررسی سایر ابعاد پدیده غفلت می ورزند

2) فرایند کثرت گرایی، پیامد نوعی آشفتگی ، شتابزدگی و نهایتاً عوامگرایی است که صفحات را به کشکولی از مطالب مختلف حوزه های گوناگون دانش بشری مبدل کرده است

ج) عدم تناسب بین اسم و مسمی بلای دیگری است که گریبانگیر صفحات مجازی علمی شده است

اما سایت انسان و فرهنگ
بی هیچ تکلف و تعارفی باید اعتراف کرد که:
1) بین اسم و مسمی پیوندی نا گسستنی وجود دارد. و انسان و فرهنگ را می توان در جاجای آن مشاهده نمود
2) تنوع مطالب نه از آن گونه است که به کثرت گرایی بینجامد و تخصصی بودن آنها نیز از سیاقی نیست که به تقلیل گرایی کشانده شود
3) توجه به نیاز مخاطب و هماهنگی بین شتاب و جهت دانش انسان شناسی جهانی، با شتاب و جهت سایت یکی از مهمترین دلایل اقبال عمومی و فرامرزی بودن آن است
4) تلفیق ذوق هنری با رویکرد علمی سبب شده تا در کنار جذابیتهای دیداری شاهد دایرة المعارفی تخصصی در حوزه ی انسان شناسی باشیم. . مجالی که گاه در آن قدم در کارگاه می نهیم . زمانی وارد کلاس درس می شویم . لحظاتی را به گفتگو می پردازیم. ساعاتی را به سخنرانی های شیوا گوش جان می سپاریم. نادانستنیهای خود را می پرسیم و با مطالعه ی نقدها از هیأت خواننده ای منفعل به پژوهشگری نقاد تغییر نقش می دهیم . مجالی که عیان بودن مطالب آن، ما را از شرح بیان، مستغنی ساخته است که: آفتاب آمد دلیل آفتاب
5) و سخن آخر اینکه :
آن شرح بی نهایت کز زلف یار گفتند حرفی است زآن هزاران کاندر عبارت آمد
18- در مورد سه ساله شدن سایت "انسان شناسی و فرهنگ"، مهدی نفیسی، مدرس انسان شناسی در دانشگاه هایدلبرگ آلمان و رئیس کتابخانه انگلیسی این شهر

من مدت حدود یکسال ونیمی است که از طریق اینترنت با این سایت آشنا هستم و به تناسب علاقه ام و همچنین شغلم هر چند روز یکبار به آن مراجعه میکنم. خوشحال هستم که بالاخره برخی از استادان انسان شناس در ایران همت کردند و با زحمات شبانه روزی شان این سایت را راه اندازی کردند. جای این چنین سایتی به زبان فارسی که در زمینه مردم شناسی و تحقیقات میدانی در ایران است بسیار خالی بود. به نظر من این سایت، جامع ترین و حرفه ای ترین سایت انسان شناسی برای ما ایرانیان علاقمند است. برای من بخصوص بخش "آزمایشگاه انسان شناسی" بسیار جالب بود و هست، چرا که در زمینه "تحقیقات میدانی" که از طرف انسان شناسان جوان و دانشجویان این علم در یاران و در خارج از ایران صورت می گیرد، بسیار کم کاری شده است. خوشحالم که دانشجویان علاقه مند از طریق این سایت فرصت چاپ نوشته هایشان و در میان گذراندن نظریاتشان را با سایر همکاران پیدا می کنند. برای من نیز بعنوان یک مردم شناس در خارج از ایران این بخش بسیار اهمیت دارد و از مطالب آن استفاده می کنم. علاوه بر این، چسباندن عکس ها که هر از چندی تغییر می کنند به جذابیت این سایت کمک کرده است و آنرا راحت و زیبا برای خواندن کرده است. خصوصیت دیگر این سایت آرشیو کردن مقالات و یادداشت هاست که برای محقق و خواننده امکان دستیابی به آنرا به آسانی فراهم می کند و احیتاج نیست که بیننده برای دیدن یک مقاله وقت زیادی را برای جستجوی آن تلف کند. بخش "پیوندها" هم بسیار خوب است، فقط به نظر من تعداد بسیاری از این پیوندها در زمینه حرفه انسان شناسی نیست و موجب وفور اطلاعات نالازمی شده است که باعث گیجی خواننده را فراهم می کند. به نظر من بهتر است که این سایت در همان حد حرفه ای خود بماند و تنها به زمینه "انسان شناسی" بسنده کند. در عین این صورت بیم آن است که سایت به صورت سایتی در زمینه عمومی علوم اجتماعی باشد، چیزی که به چهره "انسان شناسی" آن لطمه خواهد زد.
آنچه من کمبودش را حس می کنم و دوست دارم در اینجا اضافه کنم به قرار زیرند:
اول اینکه میزان" اینتر اکتیو" بودن این سایت با اینکه بصورت یک وبلاگ است کم است. جا دارد که مسئولان این سایت فکری به حال آن کنند و با ذکر ایمیل نویسندگان مقالات و یا امکان گذاردن کامنت و پیشنهادات به ایجاد یک رابطه متقابل بین نویسندگان و خوانندگان بکوشند.
دوم اینکه به نظر می رسد که بیشتر مقالاتی که در سایت درج می شود از آن انسان شناسان فرانسوی و یا در زمینه کارهای آنان است و کمتر مقالاتی درج شده اند که از مرم شناسان سایر کشورها مانند آمریکا، انگلستان استرالیا و یا آلمان است. اصولاً به نظر می رسد که در زمینه اخبار رسانی زمینه فعالی برای اخبار انسان شناسی در خارج از ایران وجود ندارد. این شاید به یک ضعف اصلی دیگر اشارتی دارد که این سایت بین علاقمندان انسان شناسی در خارج از ایران، که کم هم نیستند، چندان معرفی نشده است. جا دارد که در زمینه اخبار کنفرانس های بین المللی انسان شناسی در این کشورها، تخصص مردم شناسی در دانشگاه های این کشورها و استادان ایرانی مردم شناس ، چه ایرانی و چه غیر ایرانی، مطالبی نوشته شود. این سایت به نظر من، در عین حال که علاقمندان را با موضوعات انسان شناسی آشنا میکند، یک "واسطه ای" میتواند باشد که گروه های مختلف علاقمند را با یکدیگر مرتبط کند، یعنی یکی از عملکردهای این سایت ایجاد "شبکه ارتباطی" یا" نت ورکینگ" آن است.
و آخرین موضوع ، که شاید یک موضوع کوچک فنی است، این است که با باز شدن این سایت "کوکی" های بیموردی بصورت "پات اپ" عرض اندام میکنند، پس از بستن صفحه سایت، که شاید بتوان جلوی آنها را به طریقی گرفت.
در آخر برای گردانندگان این سایت و بخصوص آقای دکتر فکوهی که ابتکار راه اندازی این سایت را داشته اند ارزوی بهترین ها را دارم و دست همگی همکاران گوناگون این سایت را می فشارم. من نیز به سهم ناچیز خویش آماده همکاری هستم.19- آزاده گنجی پناهی(کارشناس انسان شناسی، دانشگاه تهران)

به نظر من مطالب تفسیر شده با نگرش و طرز بیانی علمی و بسیار ظریف ، انسان را در درونی ترین لایه های تفکر و اندیشه اش ، موشکافی کرده و مسئله در موضوع مورد تحقیق درست و بجا ، تشخیص داده شده و سپس به نقد کشیده می شود، بطوریکه خواننده از آن لذت می برد . اما من خود تمایل دارم بدانم مثلاً یک تفسیر ، واحدهای تحلیل اش دقیقاً چه گروهایی هستند؟ چه محیطهایی هستند و درچه زمانی مورد بررسی قرار گرفته اند ؟ زیرا من خود در تحلیل ضعیف هستم و مثلاً وقتی یک موضوع مثل تقسیم کار در مورد تکه های ترکمنستان یا وقتی که یک گروه ژیمناست را توصیف می کنم ، نمی دانم چطور آن داده ها را به تحلیل ربط دهم.
به نظرم اگر ابتدای تحلیل قدری در مورد روش های تحقیق و گروه مورد مطالعه توضیح داده شود بیشتر مشخص می شود که ، در مورد هر تحقیق – بروی گروه یا جماعت خاص مسئله چطور تشخیص داده شده و تفاسیر مناسب آن ، چگونه هستند؟ بدین ترتیب فکر می کنم ذهن خواننده بیشتر تمرین داده می شود که در تبیین پدیده ها ، از بین اطلاعات او از برخی نظریه ها یا کتابهای مطالعه شده در مورد موضوع و مهمتر اینکه در ارائه تفکر خود سریع بتواند مطالب را به نگارش درآورد و زمان زیادی را صرف نوشتن نکات تحلیلی بدون ارتباط با موضع تلف ننماید و بدین ترتیب از تحقیق خود مأیوس و جدا نشود. این موضوع بسیار برای من اتفاق افتاده و همچنان هم ادامه دارد و تلاشهایی که در مورد تحقیق میدانی و سپس نوشتن آنها می شود ، در نهایت بدون نتیجه می ماند.20- بهزاد مرتضوی، مدیرکل روابط عمومی فرهنگستان هنر

با سلام و خسته نباشید

نامه محبت آمیز شما را برای ارسال پیشنهاد در رابطه به هر چه بهینه تر کردن آن پایگاه وزین خواندم.
بی هیچ اغراقی این پایگاه با عملکرد مثبت و سازنده خود توانسته جایگاه مطلوبی در بین محققین و متخصصین امر پیدا کند و بی‌شک آمار ارائه شده از طریق شمارشگران اینترنتی مصداقی بر این ادعاست.
این حقیر ضمن ابراز تشکر و قدردانی از زحمات نویسندگان و مدیریت سایت تقاضا دارم با توجه با ارتباط عمیق هنر تئاتر با انسان شناسی و تاثیرهای متقابل این دو از یکدیگر ، بخشی را به عنوان «انسان شناسی تئاتر» یا «انسان شناسی صحنه» به موارد دیگر اضافه کنید تا هنرمندان و متخصصان این هنر نیز بتوانند از این پایگاه وزین بهره لازم را ببرند.
امیدوار تداوم جدیت و پشتکار مدیریت و نویسندگان توانای این پایگاه برای نیل به موفقیت‌هایی بیشتر هستم.
در ضمن لینک این پایگاه با افتخار در وبلاگ روابط عمومی فرهنگستان هنر(http://www.honar.ac.ir/weblog/) درج شده است.
با تشکر


21- سید بهنام اخوت پور، مدیر و عضو گروه فرهنگی – اجتماعی کیانا(ساماندهی و آموزش به کودکان کار کرج)

با سلام و خسته نباشید
این اولین باری بود که در بین سایت های ایرانی حاضر بر صفحه وب سایتی کاملاً علمی قرار داشت و به دور از کلاس های مرسوم این دست از سایت های علمی که به صورت لاتین (که در واقع مخاطب اول آن باید دانشجویان و دانش پژوهان ایرانی قرار گیرد) ارائه شده و بسیار ناقص و چکیده وار مقالات و مطالب را ارائه می کنند و به جای اضافه کردن علم به اضافه کردن جیب خود می پردازند، به راستی تعهد خود را به این علم و شناساندن آن به ایرانیان علاقه مند ادا کرد. انسان شناسی و فرهنگ با آرایش ساده اما حرفه ای و با لینک های مشخصاً کاربردی و مناسب شکل گرفته و نشان دهنده هدف و فکر مشخص و علاقه مندی در پشت آن است به خصوص اینکه حضور استاد برجسته انسان شناسی که خود سالیان درازی به علم و تجربه اندوزی در این راه پرداخته، در مدیریت سایت بسیار جای خوشحالی و خرسندی است، چراکه اصولاً اساتید هر فنی علاقه به کارهای جنبی و در سطوح مختلف ندارند و عموماً علم خود را در پشت کاغذهای پوسیده شده و یا نهایتاً در بین دانشجویان رده های بالاتر ارائه می کنند. اما شکل گیری سایت علمی و کاربردی انسان شناسی که به حق ویژگی های فنی و علمی فراوانی را به همراه دارد با ایجاد ارتباط مناسب و دوست مدارانه و به دور از جایگاه استاد و شاگردی سبب راحتی مناسبات کاربران و مدیران سایت شده است و این خود به تبادل تجربیات و علوم جدید و به روز در این زمینه منجر گشته است. وجود اصطلاحات تخصصی، گفتگو با اساتید فن و محققین برجسته ایرانی و خارجی، درس نامه ها و آزمایشگاه و ارائه این علم به صورت کاربردی، اخبار روز ایران و دنیا و معرفی سایت، کتاب، انجمن ها و اتفاقات مهم این علم از جمله ویژگی های برجسته سایت است.
در هر صورت اگر چگونگی دسترسی به فیلم ها که به خصوص مستند هستند و بسیار ارزشمند، برای مخاطب بازگو گردد و این سایت مجازی به یک خانه واقعی برای علاقه مندان و محققان تبدیل گردد تا اینان در چنین فضایی گردهم آیند و به تبادل تجربیات و داشته های خود بپردازند بسیار عالی خواهد بود. به خصوص با نمایش فیلم ها و با برخورد مستقیم اساتید با علاقه مندان. ایجاد یک دانشکده انسان شناسی (یا مرکز انسان شناسی) و البته به دور از کنکورها و نمرات و حساب و کتاب های رایج یک دانشگاه و برای پروراندن محققین برجسته در این علم (که یکی از مهم ترین شاخه های علوم انسانی است) و در دسترس بودن منابع و اطلاعات برای دوست داران در هر لحظه، می تواند به پیشرفت انسان شناسی در ایران کمک شایانی نماید.

باز هم خسته نباشید از این همه تلاش، علاقه و تعهدی که به این علم دوست داشتنی دارید.22- جمشید فاروقی (نویسنده و روزنامه نگار)، آلمان

در نامه پر محبت خود از من خواسته بودیدنظری پیرامون سایت شما بدهم. تنها به گفتن این نکته بسنده می‌کنم که کار بسیار
باارزشی می‌کنید. من نیز با توجه به
هزار
مشغله خود می‌توانم تصور کنم که چه کار
سنگینی است پیش‌بردن چنین سایتی
به‌موازات کارهای روزانه. نقد فرهنگی و
پرتوافکنی به گوشه‌های ناروشن هستی
اجتماعی وظیفه‌ای است بس مهم که باید با
تمام وجود به آن پرداخت. و این همان کاری
است که تو مشغول آنی. ای‌ کاش این سرزمین
افراد فرهیخته‌ای هم‌چون تو بیشتر
می‌داشت. برای تو بهترین آرزوها را دارم.
با مهر فراوان23- M. Rezaei

From: mehdi rezaei <m_rezaei_05@yahoo.com>
Subject: nazare bande dar mowrede sait
To: fakouhi@yahoo.com
Date: Thursday, September 18, 2008, 1:06 AM
salam Dr, fakouhi e aziz
be nazare man saite shoma be lahaze bare elmi saiti wazin wa motabar ast. Ama be lahaze sakhtar wa tanzimat mitawand behtar shawad:
1- shoma matalebe zyadi ra har roz dar ein sait gharar midahid az har mozoei ke bashad, ein halat baraye kesi ke dar peye matlabe khasi ast moshkel saz ast. pas be rahati shoma mitawanid bar asase mozo mataleb ra dar sait daste bandi konid ke fadrde bazdid konande masire khod ra tashkhis dahad. otaghakhaei ba anawine rawesh shenasi, falsafe olum ejtemaei, ensanshenasi, honar, motaleate mowredi, mosahebe, yaddasht, sokhanraniha, wa ....mitawanid tabye konid ke mane moraje konande sargardan nabasham. shoma mitawanid dar kenare har matlabi ke rozane dar sait gharar midahid ba ye onwane riz name otahgake an ra benewisid ta moshkhas shawad ke marbot be kodam maghole ast.
2- dar barkhi saitha man dideam ke baraye har matlabi yek kontore shomarandeye bazdidha az an matlab ghrar dadeand, ke ham mitawanad tedade bazdidha ra neshan dahad wa ham bayangare keyfiate an matlab wa mizan ghodrate an bashad wa einke cheghadr mokhatab jazb karde ast.

ba sepas.


24- مسعود کثیری

درود بر شما دوست بزرگوار و پر تلاش
عذرخواهی میکنم که نتوانستم زودتر از این به شما پاسخ دهم. از من در مورد سایت نظر خواسته بودید. حقیقت این است که توان علمی من در حدی نیست که بخواهم در مورد کار بزرگان اظهار نظر کنم ولی از آنجا که عدم پاسخگویی من دلیل بر بی اعتنایی نباشد، در حد خودم دو موردی را که به نظرم رسید بصورت خلاصه بیان میکنم
.... مورد اول در خصوص طراحی صفحات است که به نظر می رسد مشاوره با طراحان و صاحبان فن در این خصوص موجب تغییراتی در جهت هرچه زیبا تر شدن صفحات گردد. هر چند استفاده از رنگهای متنوع و طرحهای شلوغ زیبنده سایت وزینی چون سایت انسان شناسی نیست ولی عدم توجه به چنین ظواهری ممکن است در نگاه اول موجب رویگردانی کسانی شود که برای بار اول و بصورت اتفاقی از آن دیدن می کنند.
.... مورد دوم که می دانم انجام آن جسارت مردان متهوری چون جنابعالی را می طلبد توجه به دسته بندی مطالب است. حجم بالای اطلاعات و مقالات ارائه شده در سایت گرچه یک حسن بزرگ برای شما بوده و وزن علمی سایت را بالا می برد ولی بهم ریختگی و عدم دسته بندی علمی اطلاعات می تواند این فرصت بی بدیل را که هم اکنون نصیب شما گشته، در آینده تهدید کند. البته منظور از دسته بندی اطلاعات آن چیزی نیست که هم اکنون شاهد آن هستیم بلکه منظور من ایجاد نوعی طبقه بندی است که بتواند هر انسان مشتاق و هر مراجعه کننده جستجو گری را به معرفت برساند. به عنوان مثال شما می توانید با الگو گرفتن از تجربه دانشگاههای مجازی، به نوعی سرفصل های مشخصی را بصورت پله کانی برای دانش انسان شناسی تعریف کنید و سپس مقالات مرتبط با موضوع را داخل هر سرفصل قرار داده و یا در صورت عدم دسترسی به مطالب مورد نظر، انها را برای نوشتن، به صاحبان اندیشه و قلم سفارش دهید. چنین کاری باعث می شود که سایت فی نفسه عملکردی مشابه یک درسنامه را داشته و مانند یک بخش آموزشی و تحقیقاتی عمل کند و یک مراجعه کننده مشتاق بتواند این راه را از ابتدا تا انتها با شما طی کند. به نظر می رسد که الگو برداری از نمونه های مشابه بخصوص دانشگاههای مجازی که هم اکنون در اکثر کشورهای دنیا فعال هستند، خالی از لطف نباشد.

شادکام باشید


25- Kamal Heydarinezhad

First of all, I admire your efforts for introducing Anthropology to Iranian Young people, however they are so far from modern anthropology and its various Functions in management and technology. And it should be because we don’t have either management or technology in Iran.
Sorry if I am writing English because I don’t have access to Persian font. Anyway, about your site.
1- I think your website has many valuable articles, pictures,… but actually its not a pure anthropology website. Its just like some weblogs that you can find many thing about different issues from different persons. If you don’t mind, I prefer to call your site a “Journalistic Anthropology” not a scientific anthropology and you know what I am talking about. If you just take a look at AAA website you can see huge distance between the topics in your website and a well known scientific/ professional one. I can understand why we should read a not valuable article about history or politic in an anthropology website. I understand visual, cultural, social, medical, political and economic anthropology and I know that just few of those articles in the website are related to special concepts of Anthropology. I don’t expect pure cinema in an anthropology website. I don’t expect Philosophy in your website. I cant understand why some cheap picture should be in anthropology website.
I think we should purify our scientific principles. We shouldn’t allow teachers to mix sociology with poem, anthropology with art, management with Molana, philosophy with theater, and ….
Anthropology is valuable in modern world because it could reach itself to the borders of experimental science. Now in Iran after your first great effort, again we are going to mix up every thing with anthropology.
I remember that we ( I and you) met in anthropology department. You couldn’t tolerate the things that were going on in Anthropology department. You said that anthropology department atmosphere is so old, they need fresh air. You bring fresh air to this department. You know that “” Gerde Shahr Ba Cheragh”” is every thing but anthropology. You know all those poems have nothing to do with modern anthropology.
I nagged so much. But, let anthropology be “”Pure Scientific experimental Anthropology”” and not Journalistic things. Because its not great value if 1000000 people visit the website itself.

Regards26- محمد امین اسلامی، دانشجوی کارشناسی رشتۀ انسان شناسی دانشگاه تهران

با عرض سلام خدمت مدیریت محترم سایت انسان شناسی و فرهنگ:
پیشنهاد بنده در خصوص این سایت تشکیل دادن بخشی است که در آن نام نویسندگان اصلی و موقت سایت مشخص باشد و بتوان از طریق نام آن ها به نوشته هایشان دسترسی پیدا کرد. این گونه یافتن مقالات و نوشته هایی که از نام آن ها اطلاع وجود ندارد آسان تر می گردد و اشنایی با نویسندگان نیز افزایش می یابد. همچنین می توان برای نویسندگان موقت از واژۀ میهمان استفاده کرد. متشکرم
27- سامال عرفان

با سلام
با تشکر از برپایی سایتی درباره انسانشناسی
بسیار خلاصه در مورد سایت به اطلاع می رسانم:
1- بخشی برای به نمایش گذاشتن عکسهای انسانشناسی گذاشته شود.همانطور که می توانیم مطالب نوشته شده را به اشتراک بگذاریم ،بتوان عکسهای با تم انسانشناسی را هم به اشتراک بگذاریم.
2- مطالب نوشته شده را به زبانهای دیگر ترجمه نماییم.حجم بسیار زیادی متن انسانشناسی در ایران تولید می‌شود که بسیاری دیگر نمی‌توانند از انها استفاده کنند.بسیاری از انسانشناسانی که مطالب خود را به این سایت می‌فرستند به زبانها دیگر مسلط هستند،از این پتانسیل می‌توان استفاده کرد تا نه تنها مطالب را به زبان فرانسه و انگلیسی بلکه به زبان کردی و ترکی هم برگرداند.
اگر ایده دیگری به ذهنم رسید حتما باز انها را ارسال خواهم نمود28- حمید مستخدمین حسینی( پژوهشگر)

با عرض سلام و ارادت :
به مصداق این شعر ابوسعید ابوالخیر :
چون تیشه مباش و جمله بر خود متراش
چون رنده ز کار خویش بی بهره مبــاش
تعلیم زارّه گــیر در امـــــر معـــاش
نیمی سوی خود می کش و نیمی می پاش (ابو سعید ابوالخیر)
از اینکه پنجره ای بنا نهاده اید رو بسوی مرغزار فرهنگ و اندیشه تا هر کس بنا بر نیاز خویش از دستاوردهای و پزوهش های سترگ علمی بهره ای برند و این عیش را با دیگران قسمت می نمائید درود و درودو درود .
و یک پیشنهاد :
با دو زبانه کردن سایت هم مخاطبان بیشتری را جذب و هم این ارتباط فرهنگی گسترده تر خواهد شد .
با تشکر29- آصف صادقی - بریتانیا

سایت انسان شناسی و فرهنگ با توجه به خلا مباحث تئوریک در حوزه ی علوم انسانی درایران جایگاه مهمی به دست آورده است. از با ارزش ترین نقاط مثبت آن می توان به مطرح شدن نظریه های مختلف متدولوژی های گوناگون و چهره های سرشناسی که در ایران ناآشنا هستند اشاره کرد. دیگر این که آن چه بازدید کنندگان در همان نظر اول متوجه می شوند فضای چند صدایی و دمکراتیک سایت است که به آرائ متفاوت و بعضا ً متناقض فضایی برای به چشم آمدن در کنار یکدیگر ارائه می کند. اما شخصا ً فکر می کنم شاخص ترین ویژگی سایت تمرکز مقاله های ارائه شده (عمدتا ً دانشجویی) برروی کیس های بومی است. آن چه کمبودش به شدت در مباحث علوم انسانی کشور حس می شود اجرا کردن نظریه ها، تعاریف و مباحث جدید بر روی پدیده های معاصر است که فرصتی برای تامل بر آن چه در ایران امروز می گذرد فراهم می کند.
با این حال علاقه دارم نکته یی را که در مورد این دسته از مقالات به نظرم آمد شرح بدهم. شاید که توجه به پدیده های فرهنگی معاصر در ایران امروز بسیار با ارزش باشد با این حال اکثر مقالات ارائه شده فاقد چاچوب تئوریک قانع کننده یی برای مباحث مورد نظر خود هستند در نتیجه تحلیل مقالات در حد شناسایی یک پدیده ی فرهنگی متوقف می ماند و به سوالات عمیق تری نظیر آن که چرا چنین پدیده یی در چنین مقطع زمانی خاصی ظهور کرده کارکرد تاریخی و سیاسی آن چیست و به کدام نیاز روانی و اجتماعی فرهنگ و جامعه رو دارد پاسخ در خور توجهی نمی دهد. شخصا ً بر این باورم که مقاله می بایست خواننده را توجیه کند که چه دلایلی برای انتخاب موضوع مقاله وجود دارد ؟ وجوب تاریخی مطرح کردن مسئله کدامند ؟
به عنوان مثال من مقاله سایت در مورد کاروانسراهای ایرانی را با اشتیاق زیادی خواندم اما این سوال برایم باقی ماند که مقاله چه رویکردی نسبت به کیفیت انتقال نشانه های سبکی معماری مورد بحث به دوران معاصر دارد. آیا روی کردی ساختارگرا دارد ؟ آیا می توان با نگرشی ساختارگرایانه این سبک ها را احیا کرد ؟ یا روی کردی واشکنانه deconstructed دارد ؟ که در این صورت مساله ی سرریز شدن دلالت ها surplus of signification به میان می آید. مسئله اصلی برایم این بود که اکنون با اطلاعاتی که مقاله با شناسایی کاروانسرا ها به دست داده چه باید کرد ؟ مقاله در این مورد سکوت کرده بود که آیا این اطلاعات را می توان دوباره درزمینه ی تاریخی مثلا ً معماری معاصر به کار برد ؟ که در این صورت این کاربرد چگونه خواهد بود ؟ تصور می کنم این فقدان در اکثر مقالاتی که به پدیده های قدمت دار می پردازند ( موزه ها،ادبیات،...) وجود دارد. نسبت ما با پدیده های تاریخی اعم از هنری، اجتماعی ... مورد بحث قرار نمی گیرد و problematise نمی شود.
یکی دیگر از نمونه هایی که مورد توجه ام قرار گرفت مسئله ی انسان شناسی هدیه بود که اتفاقا ً بحث جالبی بود و امیدوار بودم مباحث این مقاله به لایه های زیرین این پدیده ی مهم اجتماعی بیشتربپردازد. مقاله به خوبی ظهور پدیده هایی مانند موسسات خیریه را توصیف کرده و شرح کاملی از سیستم، اهداف، کاکردها و نیروی انسانی اش به دست می داد. با این حال موسسات خیریه از جهات دیگری نیز قابل توجه اند. و کاکردهای روانی و اقتصادی چنین موسساتی تنها با اتکا به یک یا چند چارچوب تئوریک شناخته شده قابل بررسی است. به عنوان مثال از کارکردهای اقتصادی تنها به این مسئله اشاره شده بود که هدیه دادن نوعی دادوستد محسوب می شود و گسترش سیستماتیک آن در قالب موسسات می تواند به عنوان شاخص توسعه ملاحظه شود. در این جا یک نکته نادیده گرفته شده و آن این است که توسعه کنشی خنثی نیست که رشد آن به هر صورتی پسندیده باشد. در واقع مقاله موضع روشنی نسبت توسعه ندارد و تنها آن را گزارش می دهد ( و در واقع این پیش فرض را تقویت می کند که سوژه از ابژه ی مورد مطالعه کاملا ً منفک است و اصولا ً می توان پدیده های فرهنگی را مثل آزمایشات شیمی به صورتی کاملا بی طرفانه صرفا ً گزارش کرد) در حالی که مثلا ً می توان به این امر نیز توجه کرد که رشد و نهادینه شدن welfare state هم از شاخصه های توسعه است و چرا در ایران نسبت این دو به هم معکوس است و چرا گردش کالا و خدمات از آن طریق انجام نشده و تنها موسسات خیریه داوطلبانه هستند که جای آن را پر می کنند. در این رابطه هم می توان به دلایل روانی رشد موسسات خیریه اشاره کرد. مقاله تنها به تشریح کلی انگیزه های خیرین بسنده می کند و دلایل گنگی چون ایمان مذهبی، رضایت شخصی و حس بشردوستی را عنوان می کند که من تصور می کنم در اینجا نظریات روان کاوی می توانستند برای تحلیل به کار آیند. مقاله فرضا ً می توانست با ارجاع به تمدن و ناخشنودی هایش ازفروید به نقش حس گناه در شکل گیری جامعه اشاره کند و راه هایی که سوژه برای خلاصی از گناه و انتقال آن به دیگری را ابداع کرده مورد بحث قرار دهد. سپس می توان به این بحث پرداخت که چگونه رشد فرهنگ مصرفی و سرمایه داری به حس گناه دامن می زند و سپس راه هایی پیش پا می گذارد که نهایتا ً به مصرف بیشتر( گردش بیشتر کالا و خدمات) و در نتیجه حس گناه کاری هیستریکی منجر می شود.
نهایتا ً با نگاهی کلی به مقالات ارائه شده این تصور برایم شکل می گیرد که نگرش عمده ی مقالات نسبت به پدیده های فرهنگی نگرشی پوزیتیویستی است و محدودیت های تحلیل پوزیتیویستی را دارد. عمیقا ً متکی به انفکاک سوژه و ابژه است. بستر تاریخی پدیده ها در تحلیل جای چندانی ندارد و در نتیجه مقاله جهت گیری سیاسی خاصی ندارد. ارجاع به چاچوب های تئوریک بسامد بالایی ندارد و به طور کلی استخوان بندی تحلیل را پی ریزی نمی کند. فرهنگ نه در سیالیت خود نه در شکل نا کامل و در حال پیشرفت اش بلکه به صورت ابژه یی که خارج از زمان یخ زده و ماهیتی ثابت و تغییر ناپذیر پیدا کرده بررسی می شود.

30- هما مداح - تهران


نوشتن در مورد سایتی با گستردگی موضوعی و البته حجم، سایت "انسان شناسی و فرهنگ" کار آسانی نیست و نیاز به بررسی دقیق و جزئی دارد. بنابراین ترجیح می دهم چند نکته ای به طور پراکنده در مورد اهمیت و مزیتهای این وبسایت، کمکهایی که به شخص من یا دوستانم کرده است، و البتۀ آیندۀ ایده آل فعالیت آن، بنویسم:

1- اهمیت اصلی سایت انسان شناسی و فرهنگ "استمرار" فعالیت آن است. هر کسی که مدتی را به فعالیت یا مدیریت یک وبسایت گذرانده باشد، می داند که استمرار فعالیت یک وبسایت در فضای مجازی ایرانی تا چه حد دشوار و به مراتب سخت تر از استمرار انتشار مثلا یک نشریه است. این استمرار البته ریشه در پشتکار مدیر سایت و استراتژی مناسب او در جذب همکاران و شاگرادانش به عنوان همکاران دارد. اتخاذ سیاستهایی همچون انتشار پروژه‌های درسی دانش جویان و مصاحبه ها یا مطالب منتشر شدۀ مدیر سایت در دیگر رسانه ها نیز به این موضوع کمک کرده است. سه ساله شدن یک وبسایت در فضای مجازی ایرانی با وجود همۀ مشکلات خاریجی (فیلترینگ و...) و داخلی ( تلاشهای افراد بی نام و نشان یا با هویت مجعول برای تخریب فرد یا افراد) را باید به فال نیک گرفت و به مدیر سایت تبریک گفت.
2- یکی از نکات بسیار مثبت وبسایت "انسان شناسی و فرهنگ" طراحی مناسب و صفحات سبک آن است که به راحتی روی هر سیستم و با هر سرعتی بالا می آیند. به نظرم این نکته در جذب افراد به سایت بسیار موثر بوده است چون در ایران تنها تعداد اندکی از افراد به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند و هر کس که با اینترنت کم سرعت کار کرده باشد می داند که طراحی نامناسب و سنگین بودن صفحات می تواند هر خوانندۀ مشتاق و علاقه مندی را نیز از خواندن منصرف کند. نکتۀ مثبت دیگر تجهیز سایت به یک سیستم جستجوی بسیار دقیق و با کارایی بالا است که واقا در بین وبسایتهای ایرانی کیمیاست. این سیستم جستجو نه تنها تمام مطالب حاوی کلیدواژه را می یابد بلکه آنها را به شیوۀ مناسبی نیز ارائه می دهد ( هر صفحه حاوی 10 یافته و به ترتیب تاریخ). خلاصه اینکه باید به همکاران فنی نیز تبریک گفت.
3- یکی از بزرگترین کاربردهای سایت "انسان شناسی و فرهنگ" برای من آشنایی با کارها و نظرات محققان و دانشجویان انسان شناسی بوده است. در واقع در محیط دانشگاهی و در قالب سیستم کتابخانه ای تنها امکان دسترسی به پایان نامه ها وجود دارد و شما هرگز فرصتی برای خواندن تحقیقات درسی دوستان و همکاران خود پیدا نمی کنید. این تحقیقات اغلب در طبقات کتابخانه های اساتید خاک می خورند و به دست فراموشی سپرده می شوند. عدم وجود سیستمی برای ارائۀ تحقیقات کوچک درسی بر کیفیت این تحقیقات نیز تاثیری مستقیم داشته است. اغلب دانشجویان علاقه ای به کار و انجام تحقیقات مفصل برای نوشتن تکلیف یک درس ندارند، مگر نه اینکه قرار است حاصل ساعتها کار آنان تنها یک بار ( به شکلی مختصر!) و به قصد دادن نمره، توسط استاد تورق ( و نه خوانده!) شود و سپس به برجهای خاک آلود و نامنظم ایجاد شده از روی هم قرار گرفتن تحقیقات درسی ترمهای گذشته بپیوندد؟ بنابراین تصور می کنم انتشار این تحقیقات اولا به افزایش کیفیت آنان کمک خواهد کرد و ثانیا، فرصتی برای خواندن این تحقیقات در اختیار دیگر افراد علاقه مند قرار می دهد. برای مثال به شخصه از خواندن کار جامع و بسیار خوب دوست و همکلاسی ام خانم نفیسه ایمانی در مورد زندگی و آثار بتی فریدن لذت و فایدۀ بسیاری برده ام.
4- یکی از کاربردهای دیگر سایت برای من معرفی جریانات رایج انسان شناسی به دوستان مقیم یا شاغل به تحصیل در خارج از کشور بوده است. البته هیچ وقت از آنها نپرسیده ام که چقدر این سایت به آنها کمک کرده است، اما فکر می کنم این وبسایت به خاطر تنوع و حجم مطالب منتشره در مورد علوم اجتماعی، انتخاب مناسبی برای آشنایی افراد ایرانی خارج از ایران با علوم اجتماعی امروز ایران- به خصوص انسان شناسی- باشد.
5- اما نکتۀ آخری که می خواهم به آن بپردازم آیندۀ این وب سایت است. به عنوان یک دانشجوی علوم اجتماعی و عضو کوچکی از این وبسایت، آرزوی من توسعۀ این وبسایت و تبدیل آن به یک وب سایت وسیع تر و بزرگتر یا یک پورتال است. دو سال زمان بسیار خوبی برای تجربۀ ادارۀ کارا و موفق یک وبسایت شخصی است و به نظرم حالا زمان مناسب برای تبدیل این وبسایت شخصی ( یا بهتر بگویم نیمه شخصی!) به یک وبسایت گروهی است. وقتی از توسعۀ وب سایت "فرهنگ و انسان شناسی" صحبت می کنم، منظورم دو نوع توسعه است اول توسعۀ آن به لحاظ حجم، یعنی افزوره شدن صفحات بیشتر به آن: به نظرم جای صفحات تخصصی در این وبسایت خالی است. این صفحات تخصصی می توانند عنوان یک فرد را بر خود داشته باشند، مثلا همیشه احساس کرده ام که چقدر جای صفحه ای به نام و در مورد آثار کلیفورد گیرتز در این وبسایت خالی است یا اینکه صفحه ای که به یک زیرشاخۀ انسان شناسی بپردازند، مثلا انسان شناسی جنسیت و انسان شناسی فمینیستی. به طبع این توسعه، توسعه در زمینۀ نیروهای همکار سایت نیز اجتناب ناپذیر خواهد بود. پیوستن دوستان جدید به این وب سایت نیز دو جنبه دارد: از طرفی حضور همکاران تازه نفس و فعال می تواند به شکوفایی و رونق سایت کمک کند و کار آن را آسانتر به پیش ببرد. اما از طرف دیگر حضور نیروهای جدید مشکل مدیریت مطالب و افراد بیشتر را نیز به دنبال خواهد داشت که انرژی بر و دشوار است. هماهنگی تعداد بیشتری از افراد، بخصوص اگر کار مدیریت سایت ( آپ دیت کردن و ...) به افراد متعدد واگذار شود حداقل برای مدتی انرژی و صبر و حوصلۀ فراوانی می طلبد. اما من تصور می کنم اگر این فرایند اضافه شدن صفحات و همکاران جدید به وب سایت با موفقیت انجام گیرد، وب سایت فرهنگ و انسان شناسی دارای موقعیتی منحصر به فرد خواهد شد که به زحمت آن می ارزد و می تواند اولین وب سایت یا پورتال جامع " انسان شناسی" در ایران لقب بگیرد.

به امید موفقیت روزافزون
5 مهر ماه 1387

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده