فرهنگ کانادا: ترک تحصیل چهار پنجم اهالی کبک را نگران می کند

لیزا ماری ژروه برگردان سعیده بوغیری

رفته رفته بر نگرانی اهالی کبک از بابت ترک تحصیل افزوده می شود و آنان نگرشی منفی گراتر پیدا کرده اند و اغلب با واقعیت محیط در اختلاف به سر می برند. بر اساس نظرسنجی شرکت لژه به سفارش بنیاد شانیون، 82% پاسخ دهندگان از بابت ترک تحصیل اظهار نگرانی کرده اند و نزدیک به 40% آنان از این واهمه دارند که فرزند شان تحصیلات دبیرستان را به پایان نبرد. مجموعه پاسخ دهندگان که بیشتر درکی منفی دارند، بر این باورند که حدود 63% جوانان یک دیپلم متوسطه به دست می آورند درحالیکه این رقم در واقعیت، کمی بیشتر از 74% است.

اگرچه مطالعات پرشمار و نیز متخصصان از این امر حمایت می کنند که راز موفقیت تحصیلی در اوان کودکی قرار دارد، کمتر از نصف (48%) اهالی کبک بر این نظریه تکیه دارند و حدود 23% آنان از این بابت کاملا متقاعد هستند، یعنی بسیار موافق آنند.

دسترسی و کیفیت

بهبود دسترسی و کیفیت خدمات نگهداری و آموزش کودکان تا 5 سال در راس فهرست اولویتهای تنها 1% از حدود 3000 نفر پاسخ دهنده قرار دارد. ضعف آمادگی مادرانه می تواند عاملی بعدی در ترک تحصیل باشد و 46% پاسخ دهندگان براورد می کنند کبک باید پیش از هر چیز در سطح دبیرستانی سرمایه گذاری کند.

رئیس بانک مونترال کبک، ال. ژاک منار که در راس یک بسیج گسترده محیط تجارت برای {افزایش} پایداری تحصیلی قرار دارد، ترجیح می دهد با نگاهی خوشبین به این حساسیت جدید اهالی کبک بنگرد. او در حاشیه کنفرانس مطبوعاتی برای "دیدارهای بزرگ مربوط به استقامت تحصیلی" که روزهای 4،5 و 6 نوامبر در مونترال برگزار می شود، گفت: دکتر ژولین معروف مدتها سخن می گفت بی آنکه کسی گوشی شنوا بیابد. اما حالا رفته رفته بر این نکته آگاه تر می شویم که اوان کودکی، یکی از عوامل تعیین کننده میزان موفقیت است.

این کنگره بزرگ سومین کنگره از این نوع از سال 2008 است، اما نخستین بارست که دست اندرکاران اوان کودکی، دوران پیش از مدرسه و ابتدایی به آن دعوت شده اند.

نقش والدین

دلیل عمده ترک تحصیل بر اساس نظر پاسخ دهندگان این نظرسنجی می تواند حمایت ضعیف والدین باشد. آنان همچنین اینطور براورد می کنند که این والدین هستند که پس از خود دانش آموز و مدرسان، مهم ترین نقش را در مبارزه علیه ترک تحصیل ایفا می کنند. 85% آنان عبارت "بسیار مهم" را در مورد نقش والدین، 80% در مورد دانش آموز و 76% در مورد آموزگاران به کار بردند.

بیش از نیمی (53%) از پاسخ دهندگان که دارای فرزند کمتر از 17 سال هستند آرزو می کنند آنها مدرکی دانشگاهی به دست بیاورند و یک چهارم (26%) پاسخ دهندگان به یک مدرک تحصیلات کولژ بسنده می کنند، 13% نیز به یک مدرک آموزش حرفه ای.

این آموزش حرفه ای آنقدرها محبوب نیست، این اظهارتاسف بار رئیس شبکه موفقیت مونترال، ژیل پتی کلرک است که ترجیح می دهد افراد بیشتری به آن به مثابه یک "مسیر سلطنتی" نگاه کنند و نه یک مسیر بن بست.

کارشناسان گردآمده در کنفرانس مطبوعاتی اظهار می کنند از بابت به رسیدن به هدف تعیین شده، متقاعد شده اند: فراغت از تحصیل 80 درصدی در سال 2020. این واقعیت که این معیار سنجش در مونترال به کار افتاده، و فشارسنجی برای کبک به شمار می رود، از نظر آنان خوش یمن است. تحقیق شرکت لژه از 12 سپتامبر تا 14 اکتبر بر روی اینترنت و در مورد 3025 فرد بین 15 سال و بیشتر در سراسر کبک انجام شد. این تحقیق دارای حاشیه خطا نبود.

منبع: روزنامه لودووار، 23 اکتبر 2013

 

http://anthropology.ir/node/21027

http://anthropology.ir/node/20866

http://anthropology.ir/node/20442

http://anthropology.ir/node/20352

 

 

ویژه نامه ی «مستند و فرهنگ»
http://www.anthropology.ir/node/19850
 

ویژه نامه ی «هشتمین سالگرد انسان شناسی و فرهنگ»
http://www.anthropology.ir/node/21139

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

بوغیری، سعیده

مطالب نویسنده