فراخوان مقاله «مشق شب»

مدیریت انتشارات

 در پی نمایش فیلم «مشق شب» (1366) ساخته‌ی عباس کیارستمی در چهاردهمین نشست انسان‌شناسی و فرهنگ و استقبال تعداد زیادی از مخاطبان، شورای مرکزی انسان‌شناسی و فرهنگ فراخوان مقاله با محوریت این فیلم در نقد و بررسی سیستم آموزش و پرورش برای انتشار کتابی الکترونیم و یا کاغذی را برگزار می‌کند.

باید گفت اگر به این فیلم با نگاه انسان‌شناختی بنگریم روایت‌هایی اتنوگرافیک از زبان کودکان یک مدرسه‌ی ابتدایی در دهه‌ی شصت را می‌شنویم که ذیل آن معضل کاهلی و کم‌کاری دانش‌آموزان در انجام مشق شب بررسی شده و در مجموع وضعیت و شرایط نسلی را به تصویر کشیده که سیستم آموزشی ابتدای دهه‌ی شصت، از تنبیه به مثابه ابزاری برای فشار بر دانش‌آموزان در انجام تکالیف استفاده می‌کند.

فکر این فراخوان آن است که این نسل که اکنون در دهه‌ی سوم زندگی خود قرار دارد، می‌تواند با فاصله‌گرفتن از آن روزها به بیان تجربه‌های خود از فضای مدرسه و شرایط اجتماعی- روانی- فرهنگی و غیره‌ی آن بپردازد. دیگر کارشناسان و صاحب‌نظران نیز از منظر بررسی و نقد عملکرد آموزش و پرورش و یا ارائه‌ی مطالعات تطبیقی با سایر کشورها در این حوزه می‌توانند در این فراخوان شرکت کنند.

هدف آن است تا تعداد مقاله‌ها به حدی برسد که به شکل کتاب منتشر شود. شرایط مقاله‌ها به شرح زیر است:

-        شکل مقاله آزاد است ولی می‌تواند علمی-پژوهشی هم باشد؛

-        مقاله‌ حداقل  3000 واژه داشته باشد؛

-        رفرنس‌دهی بر مبنای سیستم هاروارد باشد؛

-        زمان ارسال حداکثر تا پایان اردیبهشت 1393 است؛

-        سمت و عنوان علمی، پژوهشی، شغلی و غیره نویسنده همراه با آدرس ایمیل در متن مقاله درج شود.

لطفن مقاله‌های خود را تا تاریخ گفته شده به آدرس ایمیل زیر ارسال فرمایید. مقاله‌ها بررسی می‌شوند و در صورت قابلیت انتشار در یک مجموعه با نام نویسنده به چاپ می‌رسند.

fsayyarpour@gmail.com

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده