نمایشنامه «سالومه و دکتر کالیگاری» به کارگردانی امین اصلانی در خانه هنرمندان

گروه خبر

وقتی در سال 1920، فیلم صامت دکتر کالیگاری ساخته‌ی روبرت وینه، بر پرده‌های سینما رفت، به گفته‌ی بسیاری از فیلم‌پژوهان، آغازگر دهه‌ی طلایی سینمای اکسپرسیونیستی آلمان شد، و شاید یکی از پیشروترین فیلم‌های تاریخ سینما ، چه در طراحی صحنه، و چه در روایت‌پردازی.

داستان این فیلم تخیلات یک بیمار روانی در تیمارستان است که نسبت به پزشک خود، دکتر کالیگاری، بدبین است و او را جادوگر و توطئه‌گر می‌داند، و روایت می‌کند که چگونه کالیگاری و دستیارش، سزار، در پی کشتن مردم شهر و خود او و نامزدش بوده‌اند. اما سرانجام معلوم می‌شود که راوی داستان نیز خود یک روانپریش است و کالیگاری، گرچه رئیس این تیمارستان است، خود جز دیوانه‌ای جنایتکار نیست.

کاراکتر دکتر کالیگاری و دست‌ابزار قتل‌هایش سزار را متأثر از ادبیات گوتیک و رمانتیک سده‌های گذشته، خاصه داستان دکتر فاوستوس و مفیستوفلس دانسته‌اند، چنانکه بسیاری از فلاسفه، تقدیر آلمانی را تقلایی فاوستی می دانند، و فاوست خود به مثابه بازنمودگار انسان غربی است در یک "فرهنگ فاوستی" حتی پیش ازخلق شاهکار گوته.

تئاتر- پرفورمنس سالومه و کالیگاری ترکیبی است از فضای اکسپرسیونیستی روایت دکتر کالیگاری و صحنه‌هایی از تراژدی فاوست، و دیالوگ‌های شعرگونه‌ی گوته که تفسیری از رابطه‌ی سادومازوخیستی میان فاوست و مفیستو از سویی و کالیگاری و سزار از سوی دیگر را نشان می‌دهد. با تمهید دگردیسی، در صحنه‌ای دیگر از این نمایش، با اشاره به چالش میان مارکی‌دوساد، و ژان پل‌ مارا در اثر پیتر وایس،«ماراساد» همین مسأله، در بستر تاریخ انقلاب فرانسه پی‌ گرفته می‌شود؛ و در پایان این تئاتر-پرفورمنس، فاوست و معشوقه‌اش مارگریت در داستان گوته، قالب عوض می کنند و به هرود پادشاه جلیل و سالومه دختر هیرودیاس در داستان دلربای اسکار وایلد تبدیل می‌شوند.

این‌همه، با ترکیب‌سازی‌هایی در روایت‌پردازی و شگردهای اجرایی، سبکی ترکیبی از نوع تئاتر- پرفورمنس مدرن را پیشنهاد می‌کند.

                                                                                                                             امین اصلانی

 

لیست عوامل نمایش سالومه و دکتر کالیگاری

 

نویسنده و کارگردان:

امین اصلانی

 

بازیگران به ترتیب:

میترا حجار

یارتا یاران

بهروز پوربرجی

 نوشین تندسته

مهدی عبادتی

مهدی کاظمی

 

گوینده: ناصر طهماسب

 

تهیه کننده: ندا استیفایی

مجری طرح: ستاره سماوی

 

عکاس: مهدی آشنا

 

طراح صحنه و دکور: بهادر حسین زاده

طراح گریم: مهسان خداکرمی

طراح لباس: شقایق عزیزخانی

مدیر تولید: محمدرضا رسولی

مدیر صحنه: بهادر فاضل

دستیار کارگردان: الهه برادران

دستیارارن صحنه: فرزاد فرهادی

بهرام صفدری

امیر سعید قهرمانی

امیر مهدی صادقی

امور فنی صدا: سپهر تمدن

دستیار لباس: ریحانه غفاری

پگاه کاردان

مجری گریم: محمد جهانگیری

روابط عمومی: رضا محمودی

بهار زند رضوی

برای اطلاعات مربوط به رزرواسیون رجوع کنید به آفیش نمایشنامه یا به خانه هنرمندان

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی