واژه نامه بوردیو 4 : سفید پوستان بیچاره

ترجمه ناصر فکوهی
مساله ای که همیشه برای من مطرح بوده است اینکه چگونه می توان گروه دانشمندانی را که درباره مسائلی چون موضوع جامعه عرب فرانسه، حومه های فقیر نشین شهری، موضوع روسری(حجاب) اسلامی و  ... حرفی برای گفتن دارند درون مباحث عرصه عمومی در این موارد کشاند ؟ این در حالی است که ما چه کسانی را (در رسانه ها) می بینیم که در این باره  حرف می زنند ؟  درست کسانی که باید به آنها فیلسوفان درجه دومی نام داد که تنها قابلیت شان آن بوده  که برخی متون مبهم را به صورتی مبهم  مطالعه کرده اند، آدم هایی مثل  آلن فینکل کرات (Alain Finkelkraut) . من به اینها لقب  «سفید پوستان بیچاره» می دهم: آدم هایی نیمه دانشمند و نه چندان دارای فرهنگ که خود را مدافع نوعی از فرهنگ معرفی می کنند در حالی که خود  بویی از آن فرهنگ نبرده اند و این کار را برای متمایز کردن خود از آدم های دیگری می کنند که باز هم کمتر از خود ایشان از آن فرهنگ برخوردارند(...) در حال حاضر یکی از مشکلات بزرگ ما در حوزه شناخت  دنیای اجتماعی، همین آدم ها هستند. زیرا این آدم ها در ساخت  خیال پردازی های اجتماعی ای مشارکت دارند که میان یک جامعه و حقیقت آن جامعه پرده می کشد.
"روشنفکران در دغدغه اروپا" ، گفتگو با میشل اودما ، 1991.
"Les Intellectuels ont mal à l'Europe", entretiens  avec Michel Audémat, L'Hebdo, 14 Novembre 1991, repris dans Interventions 1961 -2001, Marseille, Agora, 2002, p.233.  

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

فکوهی، ناصر / مدیر انسان شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده