دومین نشست «یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ» : کردار شناسی جانوری و شهر

گروه اخبار

دومین نشست از مجموعه نشست های «یکشنبه های انسان شناسی و فرهنگ» ، روز یکشنبه ساعت 4 تا 7 بعد از ظهر با موضوع «کردار شناسی جانوری و شهر» برگزار می شود. ورود برای عموم علاقمندان به این نشست که «کانون انسان شناسی و فرهنگ» آن را برگزار می کند آزاد است.  کردار شناسی جانوری از قدیمی ترین رشته های علمی است که در مرز میان علوم انسانی و علوم زیستی قرار می گیرد. این رشته به مطالعه بر رفتار های جانوری  و شناخت آنها به منظور  درک دلایل و پی آمدهای زندگی  اجتماعی و فردی حیوانات اختصاص دارد. یافته های  کردارشناسی جانوری در سال های اخیر بسیاری از داده های  فرهنگی را به زیر سئوال برده اند زیرا نشان داده اند در جانوران  می توان شاهد برخی از رفتتاهاریی بود که ما آنها را در طبقه بندی «اجتماعی» و «انسانی» قرار می دهیم.

کردار شناسی جانوری با موضوع شهر نیز پیوند می خورد زیرا،  رابطه قدیمی  همزیستی و همیاری میان انسان و جانور که در کنار شکار به تدریج میان  آنها، ایجاد شد، در شهر به شکلی گسترده تداوم یافت به صورتی که نه تنها در قالب های  واقعی شاهد  زیست مشترک  موجودات انسانی با جانوران اهلی در شهر بوده ایم، بلکه جانوران حتی وارد  نشانه شناسی و  ذهنیت شهرنشینان (از خلال  ادبیات، سینما،  و هنر ) نیز شده اند.

در این جلسه  که دو تن از متخصصان  معتبر و صاحب نام این رشته در آن سخنرانی می کنند ما  با  ابعاد مسئله  آشنا شده و  فیلمی نیز در همین حوزه به نمایش در خواهد آمد. 

سخنرانان این  برنامه آقای سید جاوید آل داوود، دامپزشک و استاد دانشگاه تهران و رئیس انجمن حقوق حیوانات، و دکتر امیر عسکری ، روان شناس و کردار شناس جانوری و مدیر این گروه در انسان شناسی و فرهنگ از دانشگاه میسور هستند. سخنرانی  دکتر آل داوود به « حیوانات شهری در زندگی بشر» و سخنرانی دکتر عسکری به «نخستی شناسی،تکامل و رفتار » اختصاص خواهد داشت. فیلم مستند این جلسه عنوان «کوکو، یک گوریل گویشور» نام دارد.

نشست های  «یکشنبه های فرهنگ» هر یکشنبه از ساعت 4 تا 7 در محل مرکز مشارکت های فرهنگی  شهرداری تهران،  در میدان ولیعصر، ابتدای بلوار کشاورز،  نبش کوجه براداران مظفر (انتقال خون سابق)، طبقه اول برگرار می شود و ورود به آ«ها برای عموم آزاد است. 

لازم به ذکر است که ساعت شروع جلسات در اولین نشست 5 اعلام شده بود، که بنا بر درخواست شرکت کنندگان به ساعت 4  تغییر یافت.

از دوستان و علاقمندان خواهشمندیم یک ربع قبل از شروع برنامه یعنی در ساعت 3 و 45 دقیقه در محل حاضر باشند. برنامه راس ساعت 4 بعد از ظهر آغاز خواهد شد. 

 

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی