یکشنبه های «انسان شناسی و فرهنگ»

گروه اخبار

 «انسان شناسی و فرهنگ» را در جهان واقعی تجربه کنید!
انسان شناسی و فرهنگ در تداوم  توسعه خود بر آن است که در فضای واقعی برنامه های جدیدی را از مهر ماه 1392 آغاز کند. هدف از این برنامه ها که هر هفته در روز و ساعت و محل  یکسانی تشکیل شده و به جز روزهای تعطیلات رسمی در کل سال از مهر ماه تا آخر خرداد ماه  ادامه خواهند داشت، ایجاد یک جریان سالم  بین رشته ای در حوزه فرهنگ و هنر و اندیشه، به دور از جریان های ایدئولوژیک، محفلی و مدگرایانه فکری و صرفا بر پایه  بحث، به دور از جنجال،  بر مسائل اساسی، عمومی و مورد نیازجامعه  ما و سایر فرهنگ ها است. فضایی همچون انسان شناسی و فرهنگ در شبکه اما این بار در جهان واقعی. بنابراین بسیاری از اصول این کار با وبگاه شباهت خواهد داشت. برنامه ها در چارچوب همکاری با مرکز مشارکت های مردمی سازمان فرهنگی شهرداری تهران برگزار می شوند که این محل را در اختیار ما قرار داده  است.

در هر برنامه، یک مضمون اصلی وجود دارد و شامل دو سخنرانی و یک نمایش فیلم مستند (و در برخی موارد معدود داستانی) خواهد شد. سخنرانی ها به صورتی است که یک یا چند  شخصیت دانشگاهی یا فکری با پیشینه طولانی پژوهشی و پیشکسوت را در کنار یک سخنران جوان تر قرار دهد تا بتوان به نزدیکی میان نسل ها و تبادل  فکری میان آنها کمک کرد و به  اساتید و پژوهشگران جوان در کنار اساتید پیشکسوت و پرسابقه  امکان ارائه کارها و نشان دادن استعدادهایشان را داد. همچنین فیلم ها به انتخاب گروه مستند و بخش برنامه های علمی نمایش داده می شوند و در صورت امکان و تمایل  از  کارگردان آنها نیز دعوت خواهد شد.

زمان: هر یکشنبه از ساعت 4 تا 7 شب

مکان: تهران، میدان ولیعصر، ابتدای بلوار کشاورز، جنب کوچه براداران مظفر، مرکز مشارکت های فرهنگی- هنری  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران.  

برنامه ها در طیف بسیار گسترده ای از مباحث فرهنگی، با موضوعات مشابه وبگاه،  با پرهیز از هرگونه جنجال و دنباله روی از مسائل روز و با تاکید بر علمی بودن و به روز بودن آنها از لحاظ دانشگاهی و فکری تنظیم شده اند. برای تمام برنامه ها، پیش از اجرا بر روی شبکه  و در جهان واقعی به صورت گسترده تبلیغ خواهد شد  و پوستر و بروشور تهیه می شود.  همچنین  برنامه ها پوشش مطبوعاتی  و رسانه ای داده خواهد شد و گزارش آنها  منتشر خواهد شد و در یک محل ثابت در سایت  به صورت ثابت در اختیار خوانندگان قرار خواهند گرفت. گزارش برنامه ها علاوه بر مطبوعات و سایت انسان شناسی و فرهنگ  نیز منتشر می شوند. افزون بر این، تلاش خواهد شد که هر سال برنامه های اجرا شده به صورت کتاب منتشر شوند. فایل صوتی  برنامه ها نیز به صورت سی دی  و به صورت مکتوب منتشر خواهد شد.

اجرای این برنامه ها به صورت منظم به نظر ما سبب تحکیم روابط میان اعضای  انسان شناسی و فرهنگ و نزدیک شدن نسل ها و اندیشه های علمی و فرهنگی در محیطی سالم خواهد شد و در ضمن فضایی سالم برای بحث در مورد مسائل جدی جامعه فرهنگ  ایران و جهان فراهم می کند. در انتخاب موضوع ها نیز تلاش می شود نیاز جامعه به طرح مباحث  جدی نظری و عملی درباره آنها در نظر گرفته شود و از ارائه مباحث انتزاعی و به دور از مسائل اساسی جامعه و صرفا دارای جنبه دانشگاهی ومجدود به یک گروه خاص و یا صرفا رشته ای  دوری شود و بین رشته ای بودن اصل قرار گیرد. مشارکت شما در این برنامه ها افزون به بهره بردن از دانش تحصصی، خود حدمتی فرهنگی به شکل گیری یک فضای سالم و علمی.     

برای قرار گرفتن بر روی  فهرست ایمیل  خبررسانی این جلسات و سایر جلسات و برنامه های علمی انسان شناسی و فرهنگ (کارگاه ها، نشست ها، نقد و نمایش فیلم و...)  آدرس الکترونیک خود را برای مدیر جلسات علمی و ویژه نامه های  انسان شناسی و فرهنگ، خانم زهره دودانگه ارسال کنید:

zo1986do@gmail.com

مدیران و خوانندگان و همکاران حقیقی و حقوقی انسان شناسی وفرهنگ  نیز می توانند برنامه های پیشنهادی خود را برای جلسات بعدی را برای مدیر این بخش ارسال کنند تا در صورت تصویب در برنامه های آتی قرار بگیرد.

ورود برای عموم آزاد است.

برنامه هر یکشنبه در آخر هفته پیش از آن،  بر روی سایت و شبکه های اجتماعی مجازی و روزنامه ها اعلام خواهد شد. از تمام دوستان خواشمندیم در اطلاع رسانی به ما یاری رسانند تا این برنامه ها بتوانند با موفقیت همراه باشند.

 

 

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده