خویشاوندی در شهر:بررسی رابطه خویشاوندی در خوابگاه متاهلین جلال آل احمد

مونا آق شاهی، سمیه کیانی پیکانی

این پژوهش، تحقیقی است در زمینه بررسی روابط خویشاوندی دو گروه از زوج های مهاجر ساکن در خوابگاه متاهلین. در این تحقیق سعی شده است با استفاده از روش مقایسه ای بین این دو گروه میزان تاثیرات مهاجرت در روابط خویشاوندی، زناشویی و خانواده را مورد بررسی قرار دهیم. برای این منظور دو گروه از زوج های شیرازی و ترک را انتخاب کرده و با گزارشی از فرهنگ مبدا و مقصد این دو گروه در باب مسائل خویشاوندی‏‏، آداب و رسوم و سنت ها به تحلیل تفاوت ها و شباهت های موجود پرداخته ایم.

نهایتا در این پژوهش به این نتیجه رسیدیم، مهاجرت در این دو گروه دارای اثرات متفاوتی در خصوص رابطه خویشاوندی است. به این ترتیب که مهاجرت باعث کاهش روابط خویشاوندی در هر دو گروه شده است . در گروه با فرهنگ شیراز، هر دو مورد، خواهان بازگشت به شهر خود هستند، ولی در گروه با فرهنگ ترک قصد اقامت دائم در تهران را داشتند، با این تفاوت که انگیزه یکی از موارد وجود امکانات و موقعیت های خاص تهران است. کلید واژگان: انسانشناسی شهری. خویشاوندی. ازدواج. مهاجرت . فرهنگ مبدا. فرهنگ مقصد. این تحقیق به کلاس انسان شناسی شهری نیم ترم اول 1387-88 در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ارائه شده است.

Mona.aghshahi@yahoo.com

Somayyeh_kiani@yahoo.com

 

خواندن مطلب

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی