جلسات علمی «انسان شناسی و فرهنگ» : سخنرانی و نمایش فیلم مستند از مهر ماه 1392

گروه اخبار

انسان شناسی و فرهنگ در راستای برنامه های توسعه خود بر آن است که در فضای واقعی برنامه جدیدی را از مهر ماه 1392 آغاز کند. هدف از این برنامه ها که هر هفته در روز و ساعت و محل  یکسانی تشکیل شده و به جز روزهای تعطیلات رسمی در کل سال از مهر ماه تا آخر خرداد هر سال ادامه خواهند داشت، ایجاد یک جریان سالم فکری بین رشته ای در حوزه فرهنگ و هنر و اندیشه است . فضایی همچون انسان شناسی و فرهنگ در شبکه اما این بار در جهان واقعی. بنابراین بسیاری از اصول این کار با وبگاه شباهت خواهد داشت.  برنامه ها  با همکاری کار گروه علمی  «فرهنگ و جامعه» انجمن جامعه شناسی، برگزار می شود. در عین حال چندین تن از اعضای  اصلی «انسان شناسی و فرهنگ» نیز عضو آن گروه هستند: آقای دکتر جبار رحمانی، مدیر گروه فرهنگ و جامعه انجمن جامعه شناسی ایران و آقای دکتر  اصغر ایزدی جیران عضو گروه انسان شناسی دانشکده علوم اجتماعی  از این جمله اند.

در هر برنامه، یک مضمون اصلی وجود دارد و شامل دو سخنرانی و یک نمایش فیلم مستند (و در برخی موارد معدود داستانی) خواهد شد. سخنرانی ها به صورتی است که یک یا چند  شخصیت دانشگاهی یا فکری با پیشینه طولانی پژوهشی و پیشکسوت را در کنار یک سخنران جوان تر قرار دهد تا بتوان به نزدیکی میان نسل ها کمک کرد و به جوانان در کنار اساتید  امکان ارائه کارها و نشان دادن استعدادهایشان را داد. همچنین فیلم ها به انتخاب آقای محمد تهامی نژاد استاد پیشکسوت و فیلم ساز و پژوهشگر حوزه سینمای مستند انتخاب می شود و در صورت امکان و تمایل  از  کارگردان آنها نیز دعوت خواهد شد.

زمان بندی برنامه ها به این صورت است:

زمان: هر یکشنبه از ساعت 5 تا 8 شب

مکان: در تهران  و در مکانی مرکزی در شهر

ساعات برنامه:

معرفی برنامه :  17 – 17:05  

نمایش فیلم مستند: 17:05- 17:50

تنفس: 17:50 – 18:10

سخنرانی  اصلی: 18:10 – 18:40

سخنرانی دوم: 18:40- 19

پرسش و پاسخ و بحث آزاد : :19 - 20

برنامه ها در طیف بسیار گسترده ای از مباحث فرهنگی، با پرهیز از هرگونه جنجال و دنباله روی از مسائل روز و با تاکید بر علمی بودن و به روز بودن آنها از لحاظ دانشگاهی و فکری تنظیم شده اند. برای تمام برنامه ها، پیش از اجرا بر روی شبکه  و در جهان واقعی به صورت گسترده تبلیغ خواهد شد  و پوستر و بروشور تهیه می شود.  همچنین  برنامه ها پوشش مطبوعاتی  و رسانه ای داده خواهد شد و گزارش آنها  منتشر خواهد شد و در یک محل ثابت در سایت  به صورت ثابت در اختیار خوانندگان قرار خواهند گرفت. گزارش برنامه ها علاوه بر مطبوعات و سایت انسان شناسی و فرهنگ در  خبرنامه انجمن جامعه شناسی ایران نیز منتشر می شوند. افزون بر این، تلاش خواهد شد که هر سال برنامه های اجرا شده به صورت کتاب منتشر شوند. فایل صوتی  برنامه ها نیز به صورت سی دی  و به صورت مکتوب منتشر خواهد شد.

اجرای این برنامه ها به صورت منظم به نظر ما سبب تحکیم روابط میان اعضای  انسان شناسی و فرهنگ و نزدیک شدن نسل ها و اندیشه های علمی و فرهنگی در محیطی سالم خواهد شد و در ضمن فضایی سالم برای بحث در مورد مسائل جدی جامعه فرهنگ  ایران و جهان فراهم می کند. در انتخاب موضوع ها نیز تلاش می شود نیاز جامعه به طرح مباحث  جدی نظری و عملی درباره آنها در نظر گرفته شود و از ارائه مباحث انتزاعی و به دور از مسائل اساسی جامعه و صرفا دارای جنبه دانشگاهی ومجدود به یک گروه خاص و یا صرفا رشته ای  دوری شود و بین رشته ای بودن اصل قرار گیرد.      

فهرست جلسات  بزودی به اطلاع شما خواهد رسید.

هر یکشنبه در انتظار شما هستیم.

برای قرار گرفتن بر روی  فهرست ایمیل  خبررسانی این جلسات آدرس خود را برای مدیر جلسات علمی  انسان شناسی و فرهنگ خانم زهره دودانگه ارسال کنید:

zo1986do@gmail.com

 

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده