روزشمار سینمای 1320 تا 1332 ایران

نسرین ریاحی پور

در این ماه ( به احتمال ) با شروع جنگ دوم جهانی و حضور نیروی متفقین در آبادان سینمای بدون نامی ساخته می شود . این سینما که به سینما متفقین مشهور است توسط سربازان هندی اداره و در آن فیلم های هندی به نمایش در می آید . اما بعد از جنگ و خروج متفقین از ایران تعطیل می شود . همچنین در دهه ی 1320 چهار سالن دیگر سینما به نام های نور ، آسیا ، شهرزاد و سعدی در شهر آبادان افتتاح می شود .

 

1320 شهریور

3 شهریور ساعت هشت بعد از ظهر برق سراسر شهر تهران به علت حمله ی متفقین قطع و تماشاگران سینما ها از سالن ها بیرون می ریزند . اشغال ایران از سوی متفقین نمایش فیلم های جنگی را در پی دارد .

در این ماه ( به احتمال ) با شروع جنگ دوم جهانی و حضور نیروی متفقین در آبادان سینمای بدون نامی ساخته می شود . این سینما که به سینما متفقین مشهور است توسط سربازان هندی اداره و در آن فیلم های هندی به نمایش در می آید . اما بعد از جنگ و خروج متفقین از ایران تعطیل می شود . همچنین در دهه ی 1320 چهار سالن دیگر سینما به نام های نور ، آسیا ، شهرزاد و سعدی در شهر آبادان افتتاح می شود .

 

نیمه ی اول سال ، سینما تاج در آبادان افتتاح می شود ، ولی با شروع جنگ جهانی دوم ، شرکت نفت از آن به عنوان انبار سیلو استفاده می کند . پس از خاتمهی جنگ این سینما فعالیت خود را از سر می گیرد . بهای بلیت این سینما 10- 15- 20 ریال و شامل 1800 صندلی چرمی و اتوماتیک ، کف سالن دارای شیب و پرده ی آن پارچه ای و سوراخ دار ( جهت منعکس نشدن نور در آن ) است .

در این سال ( به احتمال ) سینما اکباتان همدان توسط موسیو سامبل افتتاح می شود . نخستین فیلم ها در این سینما توسط آپارات زغالی در سالن روباز به نمایش در می آیند . تماشاگران ایستاده فیلم ها را تماشا می کنند و موسیو سامبل به منظور بازاریابی به طور رایگان به مدت سه ماه به نمایش فیلم می پردازد .

میان سال های 1320 تا 1324 آمریکایی های مقیم اراک یک سالن اختصاصی سینما برای خود تاسیس می کنند .

تولد

کمال مطیعی ، فرامرز قریبیان ، مسعود کیمیایی ، جلال معیریان ، ناصر تقوایی ، حسین واثقی ، بهمن فرمان آرا ، حسن سراج زاهدی و آزیتا

1321

فیلم های ارتش نوین ایتالیا ، میکادو و حمله ی نیروهای دریایی انگلیسی به دو جزیره در نزدیکی نروژ و جاسوسی هوایی از سوی سفارت انگلیس به نمایش در می آیند .

تولد

مهدی فخیم زاده ، باربد طاهری ، محمدرضا اصلانی ، فرشید مثقالی ، سعید مطلبی ، بهمن مفید ، فیروز ملک زاده .

1322

19 فروردین فیلم ایران ( یازوف پوسیلسکی ، 1321) ، درباره ی اوضاع جغرافیایی و طبیعی ایران به دعوت اداره ی مطبوعات شوروی در سینماایران به نمایش در می آید .

ایران نو ، نخستین سینمای اصفهان که خانم ها می توانند در آن به تماشای فیلم بنشینند آغاز به کار می کند . در این سینما خانم ها در سمت چپ و آقایان در سمت راست سالن می نشینند و به وسیله ی چادر سیاه بزرگی میان آن ها فاصله انداخته می شود .

سینما مایاک همدان توسط موسیو مایاک با گنجایش 250 نفر و نیمکت های چوبی تاسیس می شود . در این سینما بیشتر فیلم هایی به زبان اصلی و گاهی با زیرنویس فارسی به نمایش در می آید .

تولد

 جمشید الوندی ، علی عباسی ، سهراب شهید ثالث ، منوچهر وثوق ، دیانا کاراپتیان ، هاله و فریبا حاتمی .

نشریات

در تیر نخستین شماره ی مجله ی سینمایی هولیوود ( از33 شماره) در قطع رحلی منتشر می شود ؛ صاحب امتیاز : ج جهان ، مدیر و نگارنده : علیرضا امیر معز .

1323

سینماهای خرم شمیرانات و رکس آبادان افتتاح می شوند . استودیو ارتش افتتاح می شود و مسئولیت تهیه فیلم ها ی مستند گزارشی تبلیغاتی کشور را به عهده می گیرد .

نشریات

در تابستان نخستین شماره ی مجله ی سینمایی ایرانفیلم ( از 6 شماره ) ، از انتشارات شرکت سهامی ایران ، منتشر می شود ؛ مدیر و نگارنده : داود ایرانپور .

1324

3 خرداد سینما کریستال تهران افتتاح می شود .  

سینما تابستانی بهار تهران در میدان تجریش افتتاح می شود .

استودیو دوبلاژ و فیلمسازی میترا فیلم توسط دکتر اسماعیل کوشان تاسیس می شود .

در این سال در زنجان محلی به نام سبزه میدان فیلم ها ی صامت چارلی چاپلین به نمایش در می آید .

نشریات

در اسفند نخستین شماره ی ضمیمه ی سینمایی هنرپیشگان ، ضمیمه ی روزنامه یزدان ( از 2 شماره ) منتشر می شود ؛ مدیر : جعفر منصوریان .

1325

اردیبهشت

از 5 اردیبهشت فیلم فرانسوی دختر فراری ( هانری دو کوئن ، 1944) نخستین فیلم دوبله شده به فارسی توسط دکتر اسماعیل کوشان در استودیو سس فیلم استانبول ، در سینما کریستال روی پرده می آید و طی شش هفته نمایش با بهای بلیت 8- 10-12 ریال به فروش بیش از دو میلیون  ریال دست می یابد .

اسفند

24 اسفند رسیدگی به امور فیلم و نمایش به عهده ی وزارت کشور گذاشته می شود . این وظیفه تا سال 1344 و ایجاد وزارت فرهنگ و هنر ، هم چنان به عهده ی وزارت کشور است .

نخستین سینمای شهر اصفهان پس از پایان جنگ جهانی دوم به نام متروپل در فاصله ی سال های 27-1325 افتتاح می شود .

استودیو دوبلاژ داریوش فیلم توسط الکساند جونیور آقا بابیان تاسیس می شود .

استودیو دوبلاژ ایران نوفیلم در سه راه امین حضور توسط جلال مغازه ای ، سعید غیاثی ، منصور مبینی ، میر سپاسی ، فاضل سرجویی ، حسین دهلوی ، مجتبی بدیعی و بهاالدین خرمشاهی تاسیس می شود . فیلم مرا ببخش (1940 ، فرانسه ) به عنوان نخستین فیلم دوبله شده در ایران محصول این استودیو است .

1326

سیف الله کامرانی با تاسیس شرکت کالای سوئد اقدام به ورود تجهیزات صدا و امکانات نمایشی در ایران می کند .

حدود سال های 1326 تا 1328 سینما پالاس اصفهان افتتاح می شود .

از فیلم نامه های ایرانی

زندگی فردوسی ، سناریو برای فیلم – مشتمل بر 4 پرده و 52 سن ، س . علی آذری .

1327

26 فروردین روزنامه ی کیهان برای نخستین بار به ارزش یابی فیلم های روی پرده می پردازد .

اردیبشت

7 اردیبهشت نخستین فیلم ناطق ایرانی ، پس از دوره ی رکود ، به نام طوفان زندگی ( علی دریا بیگی ) در سینما رکس تهران به نمایش در می آید .

خرداد

شرکت میترا فیلم منحل می شود و هم زمان پارس فیلم به وجود می آید . بانی هر دو شرکت دکتر اسماعیل کوشان است .

شهریور

20 شهریور هیات وزیران به موجب پیشنهاد وزارت کشور به منظور تشویق و ترقی صنایع داخلی کشور تصویب می کند که فیلم های ناطق فارسی محصول میترا فیلم که به وسیله ی هنرپیشگان ایرانی در داخل کشور تهیه شده اند تنها برای یک سال ( 1327) از پرداخت عوارض شهرداری معاف باشند .

فیلم مرا ببخش ( فرانسه ، 1940 ) به عنوان نخستین فیلمی که در ایران ( استودیو ایران نوفیلم ) دوباه شده ، در سینماهای دیانا و پارک به نمایش در می آید .

پر فروش ترین فیلم سال ( در تهران ) : طوفان زندگی با حدود 800000 ریال .

از فیلم های بلند

1)طوفان زندگی ( علی دریا بیگی ) 800000 ریال

2) زندانی امیر ( اسماعیل کوشان ) 500000 ریال

از کتاب های درباره ی سینما

تاریخ سینما ، لودوکا ، حسن صفاری

 

1328

اردیبهشت

فیلم واریته ی بهار ( اسماعیل کوشان ) آماده ی نمایش می شود و همزمان ، برای نخستین بار مبلغ هشت صد ریال برای تبلیغات یک فیلم ایرانی در نظر گرفته می شود .

آبان

در جهت همکاری میان اداره ی اطلاعات و روابط فرهنگی امریکا واداره ی هنرهای زیبای ایران ، سازمان فیلم برداری دانشگاه سیراکیوز گروهی را برای ساخت فیلم های مستند تبلیغاتی به ایران می فرستد .

آذر

فرح غفاری پس از سال های اقامت و تحصیل در فرانسه ، به ایران باز می گردد و کانون فیلم را در ایران تاسیس می کند .

-

نخستین سینمای اردبیل به نام ایران افتتاح می شود .

نخستین سینمای لنگرود به نام تاج توسط حسن اسلام نظر افتتاح می شود .

سینمای تابستانی خورشید اصفهان افتتاح می شود .

ایتودیو دوبلاژ آریا توسط عطا الله زاهد ، جلال مغازه ای ، سعید غیاثی ، احمد شیرازی و امیر قاسم خانی تاسیس می شود .

از فیلم های بلند

واریته ی بهار ( اسماعیل کوشان )

1329

خرداد

در وزارت کشور آیین نامه ای در 9 فصل و 77 ماده جهت کنترل کمی و کیفی تالارهای نمایش ، سینماها ، نمایش نامه ها ، نمایش ها و فیلم ها به تصویب می رسد .

مرداد

12 مرداد کانون رسمی فیلم شورای فرهنگی بریتانیا نخستین هفته ی فیلم خود را با عنوان « فستیوالی از فیلم های انگلیسی » در محل شورای فرهنگی بریتانیا برگزار می کند .

شهریور

کانون ملی فیلم با همکاری ایران و شوروی ، به مناسبت سی امین سال تاسیس سینمای شوروی ، فستیوالی از فیلم های روسی را برگزار می کند .

بهمن و اسفند

کانون ملی فیلم فستیوالی از فیلم های فرانسوی را در سالن نمایش استودیو پارس فیلم برگزار می کند .

-

در زمستان این سال مجموعه اسناد و مدارکی که فرخ غفاری برای نخستین بار در بهار 1326 جهت تدوین تاریخ سینما شروع به جمع آوری کرده بود ، به صورت جزوه ای در اختیار فدراسیون بین المللی آرشیو فیلم یونسکو قرار می گیرد .

استودیو فیلمسازی دیانا فیلم توسط ساناسارخاچاطوریان و گورگن هوسپیان تاسیس می شود . این استودیو پس از مدتی به کار دوبلاژ نیز می پردازد. نخستین محصول این استودیو گل نسا ( سرژ آزاریان ) در 1330 بر پرده می رود . استودیو هنر فیلم تاسیس می شود .

پر فروش ترین فیلم سال ( در تهران ) : شرمسار ( اسماعیل کوشان ) با حدود 2000000 ریال .

از فیلم های بلند

شرمسار 2000000 ریال

1330

اردیبهشت

26 اردیبهشت در بوت کلاب ، به طور رایگان ، فیلم به نمایش در می آید .

برای نخستین بار در تاریخ مطبوعات ایران ، روزنامه ی ایران به نیت تشویق سینماهای نمایش دهنده ی فیلم های هنری ، یک مسابقه ترتیب می دهد و جامی را برای سینمایی که در سه ماه زمستان 1329 بهترین فیلم را به نمایش در می آورده ، تعیین می کند . در این مسابقه سینما همای با 11 امتیاز برنده شناخته می شود و روز اول اردیبهشت مراسم اهدای جام در اداره ی روزنامه ی ایران برگزار می شود .

12 خرداد استودیو پارس فیلم اقدام به انتشار آگهی جهت استخدام بازیگر زن و مرد می کند .

سینما کریستال اقدام به برگزاری یک کسابقه ی سینمایی توسط مخبران سینمایی نشریات اطلاعات ، ایران ، امید نو و اطلاعات هفتگی می کند . این سینما همچنین از تماشاگران می خواهد تا نظرات خود را در مورد فیلم ها ابراز دارند . نتایج این نظر خواهی روز 17 خرداد مورد رسیدگی قرار می گیرد .

تیر 24 تیر در هوای آزاد باغ شهرداری ، به طور رایگان ، فیلم به نمایش در می آید .

کارکنتن و کارگران کارخانه ی حریر بافی ، سینمایی را در یکی از سالن های انبار پیله در چالوس دایر می کنند .

مرداد

8 مردادانجمن روابط فرهنگی ایران و شوروی برنامه های نمایش فیلم خود را آغاز می کند .

15 مرداد انجمن روابط فرهنگی ایران و امریکا برنامه های نمایش فیلم خود را آغاز می کند .

آبان

17 آبان چهارمین سینمای شهر بابل نخستین سالن سرپوشیده ی آن به نام سانترال توسط ابوالقاسم معتقدی و با نمایش فیلم پدرم مرا گول زد افتتاح می شود .

بهمن

30 بهمن یک گروه فیلمبرداری از آلمان جهت تهیه گزارش هایی از وقایع روز ایران با کمک اسماعیل کوشان وارد کشور می شوند .

اسفند

29 اسفند سینما تاج تهران با نمایش فیلم دمشق ( با بازیگری همفری بوگارت ) افتتاح می شود .

سینما میهن تهران افتتاح می شود .

-

حدود این سال نخستین سینمای خرم آباد به نام شهناز توسط کشگر 84 افتتاح می شود .

سینما ایران لنگرودی توسط حسن اسلام نظر افتتاح می شود .

سینما الوند همدان توسط میران خان ارمنی با یک آپارات 16 میلیمتری ذغالی و حدود 1000 نفر گنجایش افتتاح می شود .

سینمایی در شهر زنجان افتتاح می شود .

استودیو دوبلاژ عصر طلایی توسط امین امینی ، عزیز الله کردوانی و حکیمیان تاسیس می شود . این استودیو بعدها به فیلم سازی روی می آورد و نخستین محصول آن مشهدی عباد درسال 1332 بر پرده می رود .

استودیو های البرز ، آسیا و آذر فیلم تاسیس می شود .

استودیو ایران نو فیلم که در 1325 تاسیس شده بود ، طی سال های 1327 تا 1330با افراد باقیمانده ی خود ، منصور مبینی ، حسین دهلوی ، هوشنگ کاوه و اسدالله پیمان بت حمایت دکتر میرسپاسی و فاضل سرجویی لابراتور ظهور و چاپ با تکنیک روز ، موویلای چهار دیسک و آپارات دست ساز تولید و عرضه می کند .  همچنین سفارش ساخت وسایل را نیز می پذیرند. در همین حال به تهیه فیلم نیز روی آوردند  و به کارگردانی مبینی در این سال فیلم اشتباه را به عنوان نخستین محصول استودیو ی خود عرضه می کنند . ایران نوفیلم همچنین با  دوبله ی فیلم آهنگ شهرزاد ( والتر رایش ، 1947) موفق به دوبله ی نخستین فیلم رنگی می شود و برای نخستین بار از شیوه ی مگنت ( مغناطیسی ) استفاده می کند .

نخستین بار برای نمایش یک فیلم ایرانی ( دست کش سفید ) کپی ها در سینماهای نمایش دهنده – که نزدیک هم نیز بودند – گردانده می شود .

شرمسار( اسماعیل کوشان ، 1329 ) به عنوان نخستین فیلم ایرانی در یک جشنواره ی بین المللی « نخستین جشنواره ی بمبی ، هند » شرکت می کند .

پر فروش ترین فیلم سال ( در تهران ) : مادر ( اسماعیل کوشان ) با حدود 2200000 ریال .

نشریات

در 22 شهریور نخستین شماره ی نشریه ی سینمایی عالم هنر ( از 17 شماره ) ، از انتشارات پارس فیلم ، منتشر می شود ؛ صاحب امتیاز : اسماعیل کوشان ، سردبیر علی کسمایی .

از فیلم های بلند

1) پریچهر ( فضل الله بایگان )

2) خواب های طلایی (معز دیوان فکری )

3) دست کش سفید ( پرویز خطیبی )

4) شکار خانگی ( علی دریا بیگی )

5) کمر شکن ( ابراهیم مرادی )

6) مادر ( اسماعیل کوشان )

7) مستی عشق ( اسماعیل کوشان )

1331

اول خرداد استودیو پارس فیلم طعمه ی حریق می شود .

اول خرداد یک سینمای ویژه ی کودکان در خیابان سعدی افتتاح می شود .

لطف الله مبشری از سوی اداره ی هنرهای زیبای ایران با ماشین سیار سینما وارد سنندج می شود و تعدادی فیلم آموزشی را برای دانش آموزان دبستانی و دبیرستانی به نمایش در می آورد.

مهر

از 12 مهر نخستین فیلم دوبله در ایتالیا ، سرگذشت فریدون بینوا ، توسط الکساندر آقا بابیان در سینما دیانا به نمایش در می آید .

آبان

28 آبان سینما رکس پس از تعمیرات و دکوراسیون سالن با نمایش فیلم زندگی دوزخی ( با بازیگری اینگرید برگمن ) بازگشایی می شود .

آذر

دو نشریه سینمایی جهان سینما ( جز 25 نشریه ) به علت ارتکاب جرایم مطبوعاتی ( عدم درج نشانی اداره ، چاپ خانه ، نام صاحب امتیاز و سردبیر ) تحت تعقیب دادستان واقع می شوند .

-

 در این سال بهای بلیت سینماها 8-10-12 ریال است .

استودیو دوبلاژ برنا توسط رضایی ، بزرگمهر و نایمن تاسیس می شود . نخستین محصول این استودیو شیطان فراری اواخر سال روی پرده می رود .

استودیو دیانا تاسیس می شود .

در سینماهای البرز ، ایران ، پارک ، تاج تهران ، دیانا ،رکس ، کریستال ، مایاک ، متروپل و همای تهران مجموعن 432 فیلم به نمایش در می آید . از این میان 247 فیلم برای نخستین بار و 185 فیلم تکراری هستند ؛ و نیز 23 فیلم مصری ، 17 فیلم آلمانی ، 15 فیلم روسی ، 15 فیلم انگلیسی ، 15 فیلم فرانسوی ، 4 فیلم ایتالیایی ، 2 فیلم لهستانی ، 2 فیلم ترکیه ای و باقی امریکایی .

پر فروش ترین فیلم سال ( در تهران ) : ولگرد ( مهدی رییس فیروز) با حدود 4000000 ریال .

نشریات

3 فروردین نخستین شماره ی نشریه عالم سینما ( از دو شماره ) ، از انتشارات استودیو البرز، منتشر می شود ؛ صاحب امتیاز : انصاری ، مدیر مسول : ابوالقاسم رضایی .

9 شهریور نخستین شماره ی نشریه جهان سینما ( از 19 شماره ) منتشر می شود ؛ موسس : سیامک وثوقی ، مدیر و سردبیر: امیر حسین فرهنگ .

26 آبان نخستین شماره ی نشریه ی سینما تئاتر ( از6 شماره ) منتشر می شود ؛ صاحب امتیاز و نگارنده : بابک ساسان .

9 آذر نخستین و تنها شماره نشریه ستارگان سینما منتشر می شود ؛ صاحب امتیاز ، موسس و مدیر : مصطفا فرهنگ ، سردبیر : فریبرز امیر ابراهیمی .

24 آذر تنها نشریه « ائتلافی » سینما ستارگان سینما ( ستارگان سینما و سینما تئاتر ) منتشر می شود ؛ مدیر مسول حسین فرهنگ .

از فیلم های بلند

حاکم یک روزه ( پرویز خطیبی )

دزد عشق ( اسماعیل کوشان )

زنده باد خاله ( پرویز خطیبی )

عمر دوباره ( پرویز خطیبی )

ولگرد (مهدی رییس فیروز )

یاغی ( مهدی بشارتیان )

از کتاب های درباره ی سینما

تکنیک سینما ، ترو آل گیلانی

1332

 فروردین

27 فروردین بر اساس پیشنهاد نصرت الله محتشم ، رییس سازمان نمایش وزارت کشور وموافقت اداره ی کل امور مالی شهرداری ، از این پس عوارض فیلم های 35 میلیمتری فارسی به میزان 15 در صد از فروش بلیت های سینما ها دریافت می شود .

مهر

2 مهر سینما ایران پس از دو سال تعطیلی جهت تزیین و نصب دستگاه نمایش ، با فیلم عروسی مجلل باز گشایی می شود .

21 مهر سینما ایران جهت مبارزه با دلالان ، کارت های آبونمان جهت لژ و درجه ی اول تهیه می کند .

براثر اعتراض تماشاگران ، نمایش فیلم رودخانه ( ژان دنووار، 1951)  در سینما ایران متوقف و فیلمی از بودابوت و لوکاستلو به نمایش در می آید . از سویی گروهی از منتقدان سینما یی در پی اعتراض به این مسئله طی نامه ای با عنوان « قطع نامه ی نویسندگان سینمایی پایتخت برای نمایش » در روزنامه های اطلاعات ، کیهان ، پست تهران و مجله های روشن فکر ، سخن و اطلاعات هفتگی نمایش این فیلم را با حضورماموران انتظامی باعث می شوند .

کاروان فیلم افتتاح می شود .

آبان

16 آبان گروهی از سوی شهرداری تهران موظف می شوند با همکاری یک فیلمبردار از جریانات و اخبار کشور فیلم های کوتاهی  تهیه کنند و در سینماهای تهران به نمایش بگذارند . نخستین قسمت این برنامه تهیه فیلمی از جریان جشن ورزشی امجدیه و مراسم پرده برداری از مجسمه ی میدان سپه است .

آذر

در پی توافقی که میان وزارت فرهنگ و هنر و اداره ی اطلاعات و روابط فرهنگی امریکا به عمل می آید ، قرار می شود اعضای گروه سیراکیوز که در سال 1328 به ایران آمده بودند ، هم چنان در کشور بمانند و ضمن تدریس فیلم برداری به کار فیلم سازی خود نیز ادامه دهند . بدین تر تیب به زودی کلاس های فیلم سازی کلاس های فیلم سازی سیراکیوز نیز با شرکت 60 نفر آغاز می شود .

استودیو دوبلاژ زهره تاسیس می شود .

گرداب به عنوان نخستین فیلم رنگی ( 16 میلیمتری ) ایرانی توسط حسن خردمند ساخته می شود . این فیلم با دوربین مدل اوریکون فیلم برداری می شود و چون لابراتور رنگی در ایران وجود ندارد آن را به امریکا می فرستند تا به طریقه ی ایستمن کالر چاپ شود .

دی

اعلام می شود از این پس همه هفته روزهای جمعه ، پیش از ظهر سالن یکی از سینما ها یا تماشا خانه های درجه اول در اختیار ارتشیان و خانواده ی آنها قرار می گیرد . نخستین برنامه در ساعت 9:30  صبح 27 دی در سالن سینما البرز با نمایش فیلم سپاه زرین چنگیزخان برگزار می شود .

سینما کریستال برای نخستین بار به مناسبت عید میلاد مسیح ( ع ) برنامه ی نمایش فیلم مخصوص کودکان برگزار می کند .

-

نخستین سینمای قوچان با نام مهرداد و با نمایش فیلم نقلعلی افتتاح می شود .

سینمای شهاب تهران ، سیروس تربت حیدریه ، وطن سبزوار ، حافظ ، آسیای اصفهان و شهناز تبریزافتتاح می شوند .

سینما ایران اراک توسط عزیزالله کردوانی و امین امینی ( صاحبان استودیو عصر طلایی ) با نمایش فیلم دختر لر ( عبدالحسین سپنتا ،1309 ) افتتاح می شود .

با پایان یافتن کودتای 8 مرداد و به وجود آمدن یک امنیت نسبی تولید فیلم نیز افزایش می یابد و رقم 7 فیلم در 1331 به 20 فیلم در 1332 می رسد .

استودیو دوبلاژ ایران توسط غدیری تاسیس می شود .

طی شش ماهه ی دوم این سال سینما همای که معمولن فیلم های فارسی نمایش می دهد 426 هزار تومان و سینما ایران که فیلم های خارجی به نمایش در می آورد 410 هزار تومان فروش دارند .

در سینماهای البرز ، ایران ، پارک ، تاج ، تهران ، دیانا ، رکس ، کریستال ، مایاک ، متروپل و همای تهران مجموعن 350 فیلم به نمایش در می آید . از این میان 189 فیلم برای نخستین بار و 161 فیلم تکراری هستند ؛ و نیز 198 فیلم امریکایی ، 24 فیلم ایرانی ، 20 فیلم مصری ، 20 فیلم انگلیسی ، 12 فیلم آلمان غربی ، 10 فیلم روسی ، 8 فیلم فرانسوی ، 6 فیلم ایتالیایی ، یک فیلم لهستانی و یک فیلم اسپانیایی .

پر فروش ترین فیلم ( در تهران ) : غفلت ( علی کسمایی ) با حدود 350000 ریال .

نشریات

28 دی نخستین شماره ی نشریه ی ستاره ی سینما ( از 10 67 شماره ) منتشر می شود ؛ صاحب امتیاز پایرور گالستیان .

فیلم های بلند :

1)اشتباه منصور مبینی

2) افسونگر ( اسماعیل کوشان )

3) بازگشت ( ساموئل خاچیکیان )

4) بی پناه ( احمد فهمی )

5) پیوند زندگی ( ابراهیم مرادی )

6) جدال با شیطان ( حسین مدنی )

7) چهره ی آشنا ( حسن خردمند )

8) دختر چوپان ( معزالدین فکری )

9) دختر سرراهی ( معزالدین فکری )

10) شب  های تهران ( سیامک یاسمی )

11) غفلت ( علی کسمایی)

12) گرداب ( حسن خردمند )

13) گل نسا ( سرژ آزاریان )

14) گناه کار ( مهدی گرامی )

15) لغزش ( مهدی رییس فیروز)

16) مریم ( مهدی بشارتیان )

17) محکوم بی گناه ( علی محزون )

18) مشهدی عباد ( صمد صباحی )

19) ملا نصرالدین و عروسی دخترش ( ایرج دوستدار ، علی محمد نوربخش )

20) میهن پرست ( غلام حسین نقشینه )

21) نیمه راه زندگی ( مهدی بشارتیان )

22) همسر مزاحم ( سرژ آزاریان )

23) یک نگاه ( هایک کاراکاش )

 

منبع

جاودانی ، هما (1381) ، سال شمار تاریخ سینمای ایران ، نشر قطره : تهران 

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

ریاحی پور، نسرین

مطالب نویسنده