سخنرانی: آسیب شناسی روشنفکری در ایران معاصر

گروه اخبار

روز سه شنبه 10 اردیبهشت ساعت 6 تا 8 یعد از ظهر جلسه سخنرانی ای با عنوان «آسیب شناسی روشنفکری ایران» با حضور خشیار دیهیمی و ناصر فکوهی در موسسه رخداد تازه برگزار می شود. این سخنرانی که به وسیله ناصر فکوهی مدیر انسان شناسی و فرهنگ و استاد دانشگاه تهران انجام می شود در مجموعه نشست های «پرسش از جامعه : تاملاتی در باب  جامعه ی ایران» انجام می گیرد که هر سه شنبه در این موسسه به اجرا در می آیند و ورود به آنها برای عموم آزاد است.

خلاصه ای از سخنرانی:

روشنفکران، عموما منتقدان جامعه و  سایر گروه های اجتماعی هستند اما درباره خود نیز همواره رویکردی انتقادی را حفظ کرده اند و برغم  مشکلات بزرگی که در برخی از جوامع در آنها با درگیرند توانسته اند به نوعی تعادل با جامعه دست بیابند و به رویکرد خود مشروعیت ببخشند. از این رو ، آسیب شناسی روشنفکری و روشنفکران نمی تواند موضوعی باشد که ظرفیت های کنونی جامعه ما آن را نپذیرد. با وجود این، این ظرفیت ها به دلایل گوناگون در سال های اخیر کاهش یافته است. در این سخنرانی به چندین گونه از آسیب های روشنفکری از جمله پدیده هایی نظیر «واکنشی فکر و عمل کردن»؛ «نوکیسگی  و اسنوبیسم روشنفکری» ؛ «تخریب زبان »؛ «محفل گرایی» ؛ «انفعال و گریز از  کار گروهی و دراز مدت»؛ « دانشگاه ستیزی» و ... پرداخته شده  و تلاش بر آن است که فرصتی برای بحث دراین باب گشوده شود.

 

آدرس:  خیابان کارگر شمالی، روبروی بیمارستان قلب، جنب رستوران ارکیده، شماره 1801، طبقه سوم، واحد 5.

زمان : سه شنبه 10 اردیبهشت  ساعت 18 تا 20  و

تلفن تماس :  88023080 و 88025551

ورود برای تمام علاقمندان آزاد است.

پرونده ی «ناصر فکوهی» در انسان شناسی و فرهنگ
http://anthropology.ir/node/9132

 

 

دوست و همکار گرامی

چنانکه از مطالب و مقالات منتشر شده به وسیله «انسان شناسی و فرهنگ» بهره می برید و انتشار آزاد آنها را مفید می دانید، دقت کنید که برای تداوم کار این سایت و خدمات دیگر مرکز انسان شناسی و فرهنگ، در کنار همکاری علمی،  نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان وجود دارد. برای اطلاع از چگونگی کمک رسانی و اقدام در این جهت خبر زیر را بخوانید

http://anthropology.ir/node/11294

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده