یاللی: حرکت و معنا در یک رقص آذربایجانی

ابراهیم فیاض - اصغر ایزدی جیران

هدف مقاله حاضر بررسی رقص از دیدگاه انسان­‌شناختی با تاکید بر ارتباط میان عناصر حرکتی رقص و نظام‌های معنایی است؛ گرایشی که سعی در بررسی رقص در زمینه فرهنگی آن و فهم رقص بنا بر جامعه تولیدکننده دارد. رقص یاللی از کهن‌­ترین و رایج‌ترین رقص‌های قومی در آذربایجان است که به اشکال بسیار متنوعی اجرا می‌شود. روش‌­شناسی ما در بررسی رقص یاللی الگوی هفت مرحله‌ای گرترید کیوراث است

 

فیاض، ابراهیم و ایزدی جیران، اصغر (1390)، یاللی: حرکت و معنا در یک رقص آذربایجانی، پژوهش‌های انسان‌شناسی ایران، سال 1، شماره 1، صص: 33-9.

هدف مقاله حاضر بررسی رقص از دیدگاه انسان­‌شناختی با تاکید بر ارتباط میان عناصر حرکتی رقص و نظام‌های معنایی است؛ گرایشی که سعی در بررسی رقص در زمینه فرهنگی آن و فهم رقص بنا بر جامعه تولیدکننده دارد. رقص یاللی از کهن‌­ترین و رایج‌ترین رقص‌های قومی در آذربایجان است که به اشکال بسیار متنوعی اجرا می‌شود. روش‌­شناسی ما در بررسی رقص یاللی الگوی هفت مرحله‌ای گرترید کیوراث است؛ بر این اساس، فنون پژوهش شامل مشاهده، ثبت گرافیکی، مقوله­‌بندی شکلِ ساختاری و حرکات و تحلیل فرهنگی معنای ساختار و حرکت در رقص یاللی است. هدف اصلی مقاله، بررسی مشخصه­‌های حرکتی رقص یاللی و رمزگشایی معنایی آن‌ها در بافت فرهنگ آذربایجانی بوده ‌است. بنابراین بررسی ما، از دیدگاه انسان­‌شناسی هنر، در حوزه شکل و محتوا قرار می‌گیرد. شکل ساختاری رقص یاللی دایره و حرکت خاص آن، چرخش، نشان‌دهنده بخشی از مناسک خورشید و حرکات اصلی آن، اعمال مناسک شمنی را بازنمایی می‌­کند. بررسی انسان­‌شناختی رقص یاللی، ما را به فهم ابعاد مناسکی فرهنگ آذربایجان رهنمون می­‌کند.

کلید واژگان: آذربایجان، انسان­‌شناسی رقص، حرکت‌ها، رقص، شکل ساختاری، مناسک خورشید، مناسک شمنی، یاللی.

 

این مقاله ابتدا در نشریه پژوهش‌های انسان‌شناسی ایران به چاپ رسیده است و سپس در پایگاه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران با آدرس    http://ijar.ut.ac.ir/page/article-frame.html?articleId=1349494 در دسترس عموم قرار گرفته است. انسان‌شناسی و فرهنگ با هدف فراهم آوردن امکان مطالعه مقاله‌های ارزشمند علمی- پژوهشی اقدام به بازنشر این مقاله کرده است.

برای خواندن مقاله در زیر کلیک کنید:

 

 

 

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 17203.doc2.32 MB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

ایزدی جیران، اصغر

مطالب نویسنده