نگارگشتی در تماشاگه هولتسر: گزارش تصویری عکس‌های ارنست هولتسر

علیرضا شرافت

در این روز و روزگار که با شتابی شگفت‌انگیز به سوی تجدد و نوگرایی گام برمی‌داریم و ستمکارانه تیشه به ریشه‌های خویش می‌زنیم و نابخردانه رهی می‌پوییم که هر روز پیوندهایمان را با دیروز  بیشتر می‌گُسلد، خالی از لطف نیست که سرکی در سرای تاریخ بکشیم و لختی گذشته‌ها را یاد آوریم، شاید که خویش را باز یابیم. این جُستار، شما را به ضیافتی فرا می‌خواند که اسباب پذیرایی‌اش عکس است و میزبانش، عکاسی غریب. هولتسرکه مسافری از سرزمین ژرمن‌ها است عکس‌هایی را از این مرز و بوم به یادگار گذاشته که نگرنده را به سوگ دیرینه‌های ویران‌شده می‌نشاند. آری، میراثی که بی‌مهری‌ها آنان را از پای درآورد و جان‌شان را گرفت.
    عکس‌هایی که در خلال چهار فصل یا نگار‌گشت آورده‌ شده‌اند ره‌آورد ارنست هولتسر می‌باشد که در روزگار قاجار به ایران آمد و چندی در اصفهان زیست و سرانجام در همین شهر به دیار باقی شتافت. عکس‌های او برای شناخت ایران در زمانه‌ی قاجار راهگشا و راهنماست، آن‌ چنان که می‌توان ایرانِ قاجاری را از ابعاد گوناگون نظیر آثار معماری، پوشش‌ها و لباس‌ها، اصناف و بازار، آداب و رسوم و ... بررسی کرد. برای درک بهتر عکس‌های هر فصل به فراخور موضوع عکس‌ها ابتدا توضیحاتی آورده شده تا مخاطب با دستی پر نظاره‌گر تصاویر باشد. یادداشت‌هایی که خود عکاس در این باره نگاشته نیز پس از عکس‌ها ذکر گردیده است.
    امید که با مشاهده‌ی این تصاویرِ حسرت‌برانگیز، همت خویش را به کار گیریم تا هرچه بهتر و شایسته‌تر در حفاظت و حراست از میراث فرهنگی و معنوی خویش بکوشیم.
 

برای مطالعه این گزارش در زیر کلیک کنید :

 

 

پرونده ی «قاجار» در انسان شناسی و فرهنگ
anthropology.ir/node/10171
 

 

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 16694.doc3.34 MB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی