انسان‎شناسی گردشگری (کتاب)

گروه اخبار

هاشمی مقدم، امیر (به کوشش)، 1391، انسان‌شناسی گردشگری، انتشارات دریچه نو: گروه مدیریت جهانگردی و هتلداری موسسه آموزش عالی مازیار.
انسان شناسی گردشگری، دانشی میان رشته ای است که گردشگری را به عنوان یک موضوع، از دیدگاه انسان شناسی و با کمک نظریات و روشهای آن مورد بررسی قرار می دهد. انسان شناسان تاکنون بیشتر تأکیدشان بر موضوعاتی همچون انگیزه های گردشگران از رفتن به سفر، و همچنین پیامدهای فرهنگی حضور مسافران بر جامعه میزبان بوده است؛ اما اکنون به پیامدهای فرهنگی بازدید از مقصد بر روی گردشگران، و همچنین انگیزه های جامعه بومی از مشارکت یا عدم مشارکت در گردشگری نیز توجه می کنند. در این کتاب، ابتدا تلاش شده تا چیستی این حوزه به زبانی بسیاری ساده بیان شود و آنگاه برخی از مهمترین موضوعات، ابعاد، روشها و منابع این حوزه معرفی گردد.

کتاب انسان شناسی گردشگری، حاصل تلاش گروهی جمعی از همکاران موسسه آموزش عالی مازیار است. بخشهای عمده ای از این کتاب شامل ترجمه مقالات مشهور در حوزه انسان شناسی گردشگری است. این کتاب مجموعاً دارای 6 مقاله ترجمه شده، یک مقاله تألیفی و یک کتاب شناسی در پایان است. همچنین در مقدمه این کتاب، هاشمی مقدم نگاهی انتقادی دارد به وضعیت انسان شناسی گردشگری در ایران. وی وضعیت این حوزه را در سه بخش «سرفصل و دروس مرتبط با انسان شناسی گردشگری»، «منابع انسان شناسی گردشگری در ایران» و «تدریس انسان شناسی گردشگری در ایران» پیگیری کرده که از نگاه نویسنده، بار علمی این حوزه تاکنون بسیار ضعیف بوده است؛ چرا که در هر سه حوزه مورد بررسی، انسان شناسی گردشگری دچار مسائلی همچون بازاری شدن و فهم نادرست از «میان رشته ای بودن» شده است. فهم نادرست از میان رشته ای بودن دانش گردشگری در حوزه های مربوط به این دانش به طور کلی، و حوزه انسان شناسی گردشگری به طور خاص، باعث حضور افراد غیرمتخصص و ناآشنا با این دانش در عرصه های دانشگاهی و انتشاراتی شده است.

 

برای مشاهده شناسنامه، فهرست و مقدمه مفصل این کتاب، فایل پی دی اف پیوست را دانلود کنید. ه

 

مچنین این کتاب را فعلاً می توان از مکانهای زیر تهیه کرد:

انتشارات دریچه نو: میدان انقلاب، ابتدای کارگر جنوبی، کوچه رشتچی، پلاک 15، واحد 5. تلفن: 66433780

موسسه آموزش عالی مازیار رویان: مازندران، نور، رویان. تلفن: 6228787 -0122

انتشارات آگاه: تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران. بین فروردین و اردیبهشت. تلفن: 66467323 و 66460932

خرید اینترنتی: کتابسرای تاپکو: http://www.topco.co

 

 

دوست و همکار گرامی

چنانکه از مطالب و مقالات منتشر شده به وسیله «انسان شناسی و فرهنگ» بهره می برید و انتشار آزاد آنها را مفید می دانید، دقت کنید که برای تداوم کار این سایت و خدمات دیگر مرکز انسان شناسی و فرهنگ، در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان وجود دارد. برای اطلاع از چگونگی کمک رسانی و اقدام در این جهت خبر زیر را بخوانید

http://anthropology.ir/node/11294

پیوستاندازه
PDF icon 15665.pdf1008.81 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

هاشمی مقدم، امیر

مطالب نویسنده