کتاب جامعه شناسی هنر موسیقی: حسن زندباف

اصغر ایزدی جیران

کتاب جامعه شناسی هنر موسیقی نوشته حسن زندباف، با مقدمه ای درباره هنر و تاریخ تکامل انسان، به هنر موسیقی از دوران های ابتدایی تا دوران حاضر می پردازد (البته به طور پراکنده در لابلای مطالب تخصصی موسیقی). اگرچه زندباف اساساً تاریخ و نظریات عمومی موسیقی در سراسر جهان را شرح می دهد، اما بخش های انتهایی کتاب را به هنر موسیقی در ایران اختصاص داده است. به لحاظ تاریخی، کتاب به موسیقی در اروپا، موسیقی در عهد عتیق، موسیقی باستانی، قرون وسطی، رنسانس، باروک، کلاسیک، رومانتیک، موسیقی نو، موسیقی جاز، راک، پاپ و ... می پردازد.

از نظرگاه آلات موسیقی زندباف در پی تشریح و توضیح سازهای غربی چون چمبالو، کلاویکورد، ارگ، خانواده ویولن، پیانو، سازهای برنجی، سازهای بادی چوبی، دستگاه های خودکار و الکترونیکی و سازهایی ایرانی چون سنتور، تنبک، دف، قانون، تار، سه تار، کمانچه، نی و عود است. در این میان زندباف به مباحث فنی و حرفه ای در موسیقی می پردازد: هارمونی (آکورد)، محاسبه فواصل، نظریه های علمی موسیقی، علم فیزیک در موسیقی، چگونگی ایجاد اصوات در موسیقی، ساختمان مغز، شنوایی و صدای انسانی در موسیقی. برای خواندن این کتاب در اینچا کلیک کنید.

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

ایزدی جیران، اصغر

مطالب نویسنده