بازار تبریز

زهره نظام محله

بازار تبریز (به فارسی Bāzār-e Tabriz) یکی از قدیمی ترین بازارهای خاورمیانه و بزرگترین بازار سرپوشیده در جهان است . آن(بازار) به عنوان میراث جهانی در یونسکو در جولای 2010. ثبت شد (1/2/3 )
تبریز از قدیم محل مبادله ی فرهنگی بوده است. مجموعه تاریخی بازار یکی از مهمترین مراکز تجاری در جاده ابریشم است. قرارگیری در مرکز شهر تبریز، ایران ، این منظره تماشایی شامل بازارهای خرد مختلف(sub- bazaar)، مثل بازار امیر(برای طلا و جواهر) مظفریه (بازار فرش)، بازار کفش، و تعداد دیگری با کالاهای متنوع را ایجاد کرده است. بیشترین دوره ی شکوفایی تبریز و بازار آن در قرن 16بود که شهر پایتخت پادشاهی صفویه شد. شهر این موقعیت خود را به عنوان پایتخت در قرن 17 از دست داد ، اما بازار آن به عنوان مرکز تجاری و اقتصادی مهم باقی ماند. اگرچه ، این روزها مغازه ها و گذرهای مدرن زیادی ساخته شد ، بازار تبریز ( به عنوان) قلب اقتصادی هم شهر و هم شمال غربی ایران باقی مانده است(4). قابل ذکر است که بازار تبریز محل سیاسی مهمی شده است، و هرکسی می تواند به  اهمیت آن  در انقلاب مشروطه در قرن اخیر و انقلاب اسلامی در دوره ی معاصر اشاره کند.
بازار برای مراسم های مذهبی مهم استفاده شده است. یکی از مشهورترین آن، روز عاشورا است که در طول آن بازرگانان حدود 10 روز از تجارت دست می کشند و  مراسم های مذهبی در درون بازار برپا می گردد. مانند بازارهای دیگر در خاورمیانه ، مساجد مختلفی که در پشت بازار ساخته شده وجود دارد ، که اغلب انها مسجد جامع محسوب می شوند.

 

برای مطالعه این مطلب در زیر کلیک کنید :

پیوستاندازه
فایل 15148.docx33.71 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

نظام محله، زهره

مطالب نویسنده