داتره المعارف گردشگری: (1) گردشگری کشاورزی

نوشته گئوفری وال ترجمه امیر هاشمی مقدم

گردشگری کشاورزی(agrotourism) که گاهی (agritourism) هم نوشته و خوانده می شود و اغلب گردشگری مزرعه ای نامیده می شود، اشاره به فراهم نمودن فرصتهای توریستی در کارهای کشاورزی دارد. بسیاری از کشتزارها در مناطق روستایی جذاب واقع شده اند که در کنار محیط های کاری ممکن است موقعیت فراغتی جذابی برای ساکنان شهرها هم باشد. گردشگری روستایی تنها دلالت بر چشم انداز محض [محیطی] ندارد؛ بلکه ارتباط تنگاتنگ بین چشم اندازها و ساکنان نیز دخیل است. اسکان بازدیدکنندگان ممکن است در قالب شیوه هایی مثل «تختخواب و صبحانه» در مزرعه یا کمپها تدارک دیده شده باشد و بسته به موقعیت منطقه، ممکن است محصول [کشاورزی] به سبک «با دستان خودت بچین» یا عرضه در مزرعه، و تورهای چیدن گل به فروش برسد. با توجه به موقعیتهای در دسترس فرصتها برای تفریحات فعالانه ای همچون پیاده روی، ماهی گیری، اسب سواری و اتو اسکی [خودروی مخصوص اسکی] تدارک دیده می شود. با این روشها یا روشهای دیگر، کشاورزان می توانند درآمدی مکمل حاصل از گردشگری به دست آورند و در صورت نتیجه بخش بودن، ممکن است گردشگری به مثابه منبع اصلی درآمد جای کشاورزی را بگیرد.

  گردشگری کشاورزی اغلب به مثابه محرکی برای اقتصاد در حال زوال روستایی دیده می شود. به هرحال موفقیت [در گردشگری کشاورزی] تا حد زیادی به دستیابی به بازارها و ماهیت سرمایه گذاری مزرعه ای و به مزارع مختلطی که حیوانات و محصولات را با هم در موقعیت طبیعی بکر و متنوعی ترکیب کرده (که معمولاً در قیاس با فرهنگهای تک حالته جذاب ترند) وابسته است. به علاوه، معلوم شده است که آن دسته از کشاورزانی که بیشترین نیاز را به یک درآمد مکمل دارند، در سودآوری از گردشگری کشاورزی ناتوان ترند؛ چه آنکه فاقد سرمایه، مدیریت و مهارتهای بازاریابی لازم هستند.  

توضیح: دائره المعارف گردشگری در سال 2000 در 700 صفحه از سوی موسسه انتشاراتی راتلج و زیر نظر پروفسور جعفر جعفری منتشر شد. در این دائره المعارف همه اصطلاحات مرتبط با گردشگری دارای یک ذیل واژه هستند که توسط فردی متخصص در همان حوزه نوشته شده است. این دائره المعارف تاکنون چندین بار تجدید چاپ شده است. هر بار یکی از واژگان این دائره المعارف را ترجمه خواهیم کرد. سایر علاقمندان نیز می توانند در این ترجمه ها با ما همکاری نمایند.

 

دوست و همکار گرامی

چنانکه از مطالب و مقالات منتشر شده به وسیله «انسان شناسی و فرهنگ» بهره می برید و انتشار آزاد آنها را مفید می دانید، دقت کنید که برای تداوم کار این سایت و خدمات دیگر مرکز انسان شناسی و فرهنگ، در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان وجود دارد. برای اطلاع از چگونگی کمک رسانی و اقدام در این جهت خبر زیر را بخوانید

http://anthropology.ir/node/11294

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

هاشمی مقدم، امیر

مطالب نویسنده