معرفی سایت هنر پیش از تاریخ

اصغر ایزدی جیران

سایت OriginsNet به وسیله دکتر جیمز هارود(1) محقق متخصص در هنر پیش از تاریخ، دین و نشانه شناسی مدیریت می شود. وی دارای دکتری در رشته دین با تمرکز بر اسطوره شناسی تطبیقی(2) و دین یونان باستان از دانشگاه سیراکیوز، کارشناسی ارشد در رشته الهیات فلسفی و کارشناسی در روان شناسی عمیق از مؤسسه تحصیلات تکمیلی پاسیفیکا است. در این زمینه دکتر هارود وضعیت های خلسه شمنی را در حوزه-های مختلفی بررسی کرده است.

هارود آثاری را درباره منشأهای نماد و ذهن در دو میلیون سال قبل موجود در فن آوری محوری سنگ های هومو رودلفنسیس/هومو هابیلیس (3) منتشر کرده است. وی در سال 1987 واحد شورای ادیان پیش از تاریخ را تأسیس و مدیریت آن را بر عهده گرفته است. این واحد به عنوان اولین برنامه آکادمی امریکا درباره نشست-های سالانه دین بوده که به ادیان پیش از تاریخ اختصاص می یافت. هارود در سال 1988 از سوی آکادمی دین امریکا(4) تأمینی مالی را برای مطالعه هنر پارینه (5) پارینه سنگی قدیم و میانه در انگیس، هلند و آلمان دریافت کرد. در سال 1990، پارینه انسان شناسی(6)را در کنیا مطالعه نمود و در سال 1996 یکی از اعضای هیئت اعزامی پژوهشی در محل هار کارکوم در اسرائیل بود، جایی که تحقیق اش را درباره هنر پارینه پارینه سنگی انجام داد. این سایت با هدف ارائه تصویری علمی از سه میلیون سال تاریخ درباره هنر، دین و نماد پیش از تاریخ در تطور انسان، شکل گرفته است. از این رو سایت دکتر هارود به پژوهش درباره منشأهای هنر، دین و ذهن می پردازد. روش ها و نظریه ها بخشی از سایت است که روش های پژوهش درباره دین، هنر و ذهن پیش از تاریخ را ارائه می دهد. همچنین در این بخش فرهنگ اصطلاحات باستان شناسی توسط لینک های زیر آمده است: AURANET/IFRAO Rock Art Glossary Institute of Human Origins, ASU Archaeological Terms, SMU American Rock Art Terms اما بخش اصلی سایت به بررسی هنر پیش از تاریخ در قالب هنرهای دوره های چهارگانه زیر می پردازد. هر یک از دوره ها شامل توضیح و تشریح 1) مکان ها، ابزارها و انسان نماها 2) هنر، دین، ذهن و 3) گالری عکس می باشند: 1- هنر اولدووای: Oldowan Art (2.6 – 1.4 میلیون سال پیش) 2- هنر پارینه سنگی قدیم: Early Paleolithic Art (1.4 میلیون – 100000 سال پیش) 3- هنر پارینه سنگی میانه: Middle Paleolithic Art (250000 – 30000 سال پیش) 4- هنر پارینه سنگی جدید: Upper Paleolithic Art (60000 – 10000 سال پیش) قسمت دیگری از سایت با عنوان انتشارات، مقالات و آثار منتشر شده هارود را درباره هنر دوره های پارینه سنگی، میان سنگی و نوسنگی در مناطق مختلف جهان در خود جای داده است. . James Harrod 2. comparative mythology 3. Homo rudolfensis/habilis 4. American Academy of Religion 5. palaeoart 6. paleoanthropology

ورود به سایت

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

ایزدی جیران، اصغر

مطالب نویسنده