اثرات جهانگردی

امیر هاشمی مقدم

اثرات جهانگردی (1390)، گردآوری و ترجمه محمدرضا گوهری، انتشارات دریچه نو و دانشگاه مازیار: گروه مدیریت جهانگردی و هتلداری
قطع رقعی، 176 صفحه، پنج فصل + مقدمه و پیشگفتار ، تیراژ: 1000 نسخه
این کتاب که نخستین کتاب در حوزه گردشگری است که انتشارات دانشگاه مازیار به علاقمندان عرضه نموده، به یکی از مباحث جهانگردی پرداخته که بسیاری از طرفداران این صنعت علاقمندند آنرا نادیده بگیرند. آنگونه که مدیر گروه جهانگردی و هتلداری در در مقدمه این کتاب نوشته، «جهانگردی یا گردشگری، صنعت و دانشی که هنوز برای نام-گذاری اش توافقی نیست، این روزها در کشورمان بسیار بر سر زبانهاست. کتابهای بسیاری در این-باره نوشته و ترجمه شده یا در دست اقدام است. همایشهای بسیاری برگزار می شود. بسیاری از روستاها و شهرها، پیشوند و پسوند «توریستی» بر خود نهاده اند. بسیاری از شرکتها در پی تدوین طرح های گردشگری برای نقاط مختلف هستند. بسیاری از افراد، همه روزه به گردشها و سفرهای یک یا چند روزه می روند. اما در دیگرسو، جنگلها و منابع طبیعی بسیاری از کشورمان تخریب شده است؛ شهرها و مناطق گردشگرپذیر به شدت با مشکل دفع زباله روبرو شده اند؛ بسیاری از گونه های جانوری به دلیل هجوم گردشگران به زیستگاه شان برای مشاهده یا شکار، در معرض خطر و انقراض قرار گرفته اند؛ زمینهای کشاورزی بسیاری تبدیل به خیابان، ویلا، فروشگاه و... شده است؛ بسیاری از شهرها و روستاهای گردشگرپذیر، دچار استحاله فرهنگی شدید شده اند؛ در برخی نقاط شاهد تنشهای اجتماعی و فرهنگی بین گردشگران و بومیان هستیم؛ خیلی از بناهای تاریخی و فرهنگی در اثر هجوم بازدیدکنندگان در معرض تخریب قرار گرفته است؛ و بسیاری پیامدهای دیگر که نه تنها آینده گردشگری در مناطق گردشگرپذیر، بلکه آینده خود آن مناطق را هم در هاله ای از ابهام فرو برده است. این نگرانیها که در بسیاری از موارد به واقعیت پیوسته، باعث شده تا شماری از کارشناسان نسبت به گردشگری و پیامدهای آن شدیداً هشدار دهند. این هشدارها به ویژه در ایران که برنامه های منسجم و واقع بینانه ای برای گردشگری نداریم، جدی تر است و ضرورت توجه به این امر را نمایان می سازد.
 

برای خواندن این مطلب به صورت کامل در زیر کلیک کنید:

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 12864.doc45.5 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

هاشمی مقدم، امیر

مطالب نویسنده