برنامه های انجمن جامعه شناسی ایران در هفته سوم بهم نماه 1389

انسان شناسی و فرهنگ

انجمن جامعه شناسی در هفته جاری، یک برنامه  سخنرانی و نمایش فیلم مستند دارد که به وسیله کار گروه علمی - تصصی زنان تشکیل می شود،  افزون بر این در  خبرنامه این هفته انجمن، فراخوان و گزارشی از دومین همایش  ملی آسیب شناسی ، خبر نامه انجمن جامعه شناسی به صورت الکترونیک و خبرنامه انجمن بین المللی جامعه شناسی، در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.


گروه مطالعات زنان انجمن جامعه‏شناسی ایران برگزار می‏کند:
زن و سینما
سخنران:اعظم راودراد

زمان: دوشنبه 17/11/1390    ساعت : 16:30
مکان: بزرگراه جلال آل احمد، پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طبقه اول، سالن کنفرانس انجمن جامعه شناسی ایران
 
چکیده:
رابطه زنان و سینما را از سه منظر می‌توان مورد توجه قرار داد. اول زنان به عنوان سوژۀ بازنمایی، دوم زنان به عنوان تولید کنندگان متون سینمایی، سوم زنان به عنوان مخاطبان سینما. در مقاله حاضر با اشاره به یافته‌های تحقیقاتی به سه سوال پاسخ داده می‌شود: اول اینکه شکل غالب بازنمایی زنان در سینمای ایران چگونه است. دوم این‌که آیا زن بودن فیلمسازان اثری در شیوۀ بازنمایی زنان در سینمادارد؟ سوم این‌که زنان مخاطب سینمای ایران چه نوع فیلم‌هایی را بیشتر می‌پسندند. در نهایت با استفاده از پاسخ‌های ارائه شده موضوع روابط جنسیتی در سینما از سه منظر فوق به بحث گذاشته خواهد شد.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------دومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی در ایران دوم و سوم اسفندماه برگزار می‌شود

دکتر میرطاهر موسوی دبیر دومین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی ایران در گفتگو با سایت انجمن جامعه‌شناسی ایران اعلام نمود بنابر تصویب شورای علمی، همایش دوم و سوم اسفندماه سال جاری در محل تالار ایوان شمس واقع در بزرگراه کردستان از ساعت 8 صبح تا 17 برگزار خواهد شد.
 وی گفت: خوشبختانه همایش دوم که همراه با پاس داشت یاد و خاطره‌ استاد دکتر محمد عبداللهی دبیر اولین همایش و رئیس اسبق انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می‌گردد، با استقبال گسترده اساتید، صاحبنظران، پژوهشگران و دانشجویان از مراکز و دانشگاه‌های مختلف کشور روبرو شده و کیفیت و کمیت مقالات فرصت مناسبی را برای طرح علمی آسیب‌های اجتماعی در قالب همایش و چاپ کتاب‌های مجموعه مقالات پس از برگزاری فراهم ساخته است.   
دکتر موسوی خاطر نشان کرد: حضور فعال اساتید، دانشجویان و پژوهشگران و خصوصاً صاحبان مقالات در ایام برگزاری همایش می‌تواند زمینه‌ ساز هم افزایی هرچه بیشتر این واقعه علمی و اثربخشی آن باشد.
لازم به ذکر است که پس از اعلام فراخوان همایش حدود 700 عنوان جهت دریافت چکیده مقاله به دبیرخانه واصل گردیده که نزدیک به 300 عنوان جهت دریافت مقالات مورد تایید داوران قرار گرفته و حدود 80 عنوان نیز به منظور تهیه پوستر در نظر گرفته شد. همچنین مجموعه چکیده مقالات پذیرفته شده که بالغ بر 450 عنوان خواهد بود در قالب کتاب چکیده مقالات منتشر و در ایام برگزاری همایش در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت. ورود کلیه علاقمندان به این همایش و استفاده از برنامه‌های پیش‌بینی شده آزاد خواهد بود و چنانچه شرکت‌کنندگان خواستار دریافت گواهی شرکت در همایش باشند می‌توانند با پرداخت مبلغ مصوب کمیته برگزاری آن را دریافت نمایند.
وی ضمن سپاسگزاری از انجمن جامعه‌شناسی و شورای علمی و حامیان و همچنین مجموعه داوران که همکاری مستمر و ارزشمندی را با همایش داشته‌اند، تاکید نمود مشروح فرایند برگزاری همایش طی مصاحبه‌ مطبوعاتی آتی اطلاع رسانی خواهد شد.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


خبرنامه شماره 47 انجمن جامعه‎شناسی ایران منتشر شد
در این شماره می‎خوانید:
گزارش همایش علوم اجتماعی در ایران: دستاوردها و چالش‌ها
گزارش نشست‎هایی از گروه‎های علمی- تخصصی جامعه‎شناسی شهر، جامعه‎شناسی دین، جامعه‌شناسی تاریخی، روش‌شناسی و روش‌های تحقیق، جامعه‎شناسی صنعت، جامعه‎شناسی ورزش
فراخوان همایش زبان و مفاهیم علوم اجتماعی
اطلاعیه تمدید عضویت

 
برای دریافت فایل پی‌دی‌اف اینجا را کلیک کنید.
http://www.isa.org.ir/sites/default/files/47.pdf

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

دومین شماره خبرنامه انجمن بین‌المللی جامعه‌شناسی به زبان فارسی منتشر شد

 
دومین شماره خبرنامه انجمن بین‌المللی جامعه‌شناسی، با عنوان گفت‌وگوی جهانی (Global Dialogue)، به زبان فارسی منتشر شد.
در این شماره که در سپتامبر ۲۰۱۱ منتشر شده و در واقع اولین شماره سال دوم این نشریه است، مقالاتی با عناوین «بازگشت طبقه»، اثر گوران ثربورن، «(نا)شهروندان کمتار»، اثر ایا فابرس، «آشوب نظم» اثر بونتورا د سوسا سانتوس و مطالب دیگر با عناوین «سیادت زبان انگلیسی»، «جامعه‌شناسی‌های ملی: پرو و رومانی»، «اولف هیملستراند ۱۹۲۴-۲۰۰۱۱»، «پیچ تاریخ: حضور زنان»، «حقوق بشر: پدرسالاری در ارمنستان» و ... منتشر شده است.
نسخه کامل این شماره خبرنامه را می‌توانید در اینجا دریافت کنید.
http://www.isa-sociology.org/global-dialogue/newsletters5/GD%201.5.persian2.pdf
 
این خبرنامه تا کنون به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، اسپانیایی، پرتغالی، عربی، چینی،ژاپنی و هندی منتشر می‌شد و از ژوئیه ۲۰۱۱ زبان فارسی را نیز بهمجموعه خود اضافه کرده است.
 
برای اطلاعات بیشتر به سایت انجمن جامعه شناسی ایران رجوع کنید :

http://www.isa.org.ir/


 

 

دوست و همکار گرامی

چنانکه از مطالب و مقالات منتشر شده به وسیله «انسان شناسی و فرهنگ» بهره می برید و انتشار آزاد آنها را مفید می دانید، دقت کنید که برای تداوم کار این سایت و خدمات دیگر مرکز انسان شناسی و فرهنگ، در کنار همکاری علمی،  نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان وجود دارد. برای اطلاع از چگونگی کمک رسانی و اقدام در این جهت خبر زیر را بخوانید

http://anthropology.ir/node/11294

 

 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده