فصلنامة «نجوای فرهنگ» و نمایة موضوعی 14 شماره آن

سید علیرضا هاشمی

بی تردید سرگذشت نشریات و فصل نامه هایی که در ایران با موضوع «فرهنگِ مردم» به چاپ رسیده است، جالب و شنیدنی است. بخشی از این سرگذشت در کتاب ماه علوم اجتماعی (شماره 5) ویژه انسان شناسی(1)، مقاله «انسان شناسی در رسانه ها» به قلم امیر هاشمی مقدم نوشته شده است. در این مقاله نامی از فصلنامه «نجوای فرهنگ» ذکر نشده که دلیل آن داخلی بودن این فصلنامه بوده است. هرچند این فصلنامه برای کتابخانه های برخی دانشکده ها و برخی کتابخانه ها ارسال می-شد، اما عمده شماره های آن برای     تهیه کنندگان رادیو و تلویزیون، کارشناسان و مدیران صدا و سیما و همچنین کتابخانه های صدا و سیما در تهران و مرکز استان ها توزیع می گردید؛ از این رو دایره شناخت افراد و فرهیختگان فرهنگی از جمله نویسنده مقاله مورد نظر از این فصلنامه محدود بوده است.
مانند سرگذشت دیگر نشریات، این فصلنامه نیز سرگذشتی دارد؛ … پس از آنکه فصلنامه «فرهنگ مردم ایران» وابسته به مرکز تحقیقات صدا و سیما از شماره ششم آن دچار وقفه چاپ شد ، دست اندرکاران این فصلنامه پراکنده شدند و به بخش های دیگر صدا و سیما رفتند. در این بین یکی از دوستان هم مسئولیت واحد فرهنگ مردم رادیو را پذیرفت و اینجانب نیز به رادیو فرهنگ رفتم. این کوچ اجباری زمینه ای شد تا با طرح انتشار فصلنامه ای با محتوای فولکلور و فرهنگ عامه در اداره کل پژوهشهای رادیو خلاء نبود یک فصلنامه فرهنگ-مردمی در صدا و سیما جبران شود. از این رو واحد فرهنگ مردم رادیو مکان مناسبی برای انتشار این فصلنامه بود، چرا که هم زیر نظر اداره کل پژوهشهای رادیو قرار داشت و هم اسناد برنامه فرهنگ مردم رادیو که از زمان انجوی شیرازی باقی مانده بود و مسئولان وقت برنامه نیز در ادامه، آنها را جمع آوری و آرشیو نموده بودند، در آن واحد موجود بود. لذا با ارائه طرح انتشار فصلنامه از سوی مسئول واحد فرهنگ مردم رادیو و موافقت مدیرکل وقت اداره کل پژوهشهای رادیو و همچنین موافقت معاونت وقت صدا، انتشار این فصلنامه آغاز شد.
 

برای مطالعه این مقاله در زیر کلیک کنید :

 

 

 

 

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 12050.doc207.5 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

هاشمی، علیرضا

مطالب نویسنده