2012، ما و جهان!

یاسمن اوحدی

جهان با ورود به عصر ارتباطات، نگرشی جدید نسبت به دنیا، انسان، سبک زندگی، سعادت، فرهنگ و سایر وابسته های جهانی یافت. جامعه اطلاعاتی که حاصل سازماندهی مجدد جامعه صنعتی حول محور تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات است. از حیث ماهیت و سرعت تحولات و به دلیل دسترسی آزاد به منابع و مجازی داده ها، نه تنها فاصله های جغرافیایی کاهش یافته بلکه به تمام ابعاد و حوزه های زندگی افراد نفوذ یافته و آن را تحت تأثیر قرار داده است. برای نیل به این مقصود نیز ابزار کافی در اختیار بشر قرار گرفت. ماهواره¬ها، اینترنت و فضای مجازی با درنوردیدن مرزهای سیاسی، جنسیتی، اقتصادی، اجتماعی و... ارتباطات میان افراد را وسعت بخشیده و فضای تعاملات سنتی را تغییر داده است.  حق انتخاب و آزادی عمل بیشتری که برای آنها به وجود آمده است، علاوه بر تغییر روابط ، تغییرات کیفی بر زندگی روزمره، شیوه مراودات، ماجراجویی ها و... نیز ایجاد نموده است. امروز ما نوجوانانی داریم که با اینترنت زندگی می کنند و مرجع اصلی شان در زندگی فضای مجازی است، کودکانی که زندگی شان عجین شده با برنامه های تلویزیون و کارتون ها و بازی هایشان پُر است از پرنسس¬ها، سوپرمن¬ها، گروه های نجات و... جوانانی که دغدغه هایشان یادگیری زبان های جهانی، مدرک TOFFLE و IELTS، شنیدن سخنان مردم سایر ملل و کشف روزمره¬ها و عادت واره¬های سایر فرهنگ¬ها ست. قهرمان ها و الگوهایشان را از میان چهره های جهانی انتخاب می کنند. رنگ¬ها، طرح¬ها و الگوهایشان می تواند برگرفته از هر جای دنیا باشد، پانچوی مکزیکی، بامبو ی آفریقایی، غذای ایتالیایی، تزئینات آفریقای جنوبی، عود هندی و... را از هر گوشه جهان برمیگزینند. فرسخ ها فاصله، دیگر نمی تواند مانع آن شود که تیم های ورزشی جهان از آنِ پدران و جوانان ما نباشد و برایشان تعصب و هواداری به خرج ندهند. در میان انبوه کالاهای وارداتی مان، به دنبال تاریخ تولید و انقضاء  و نزدیکی و دوری آن به تقویم میلادی هستیم. برای دیدن  و آشنا شدن با محصولات جدیدی که در تقویم های کارخانه ها و شرکت های بزرگ تولیدی برای ساخت و تولیدشان وعده داده شده روزشماری می کنیم. آخرین محصولات کارخانه ها، اختراعات الکترونیک، محصولات دارویی و غذایی و... را دنبال می کنیم. شاید جهانی شدن در سال¬هایی دورتر از نسل امروز صورت گرفته است، اما اکنون، ما دیگر جزئی از جهان شده ایم و هر آنچه مربوط به آن است، برای ماست.
این روزها برای مان مهم نیست که چقدر به حضرت مسیح ایمان وجود دارد و چقدر او را می شناسند و یا چقدر از تاریخچه، قدمت و آداب و رسوم کریسمس و سال جدید میلادی را می دانند. اکنون دیگر عید ها در خانه و تنها برای جوامعی خاص اتفاق نمی افتد بلکه گستره ای از اعیاد، مناسبت¬ها، بزرگداشت ها و... در پیش روی ما¬ست. ما عیدهایمان را از میان تقویم جهانی انتخاب می کنیم. شاید برای آغاز سال 2012 میلادی جشن و پایکوبی نکنیم و مراسمش را اجرا نکنیم اما آن را در ذهن داریم. نه برای اینکه غرب زده باشیم و یا فرهنگ خود را فراموش کنیم، بلکه این امر بیانگر شکسته شدن مرزها و شروع تغییراتی است که بیش از هر چیز و قبل از تحویل هر یک از تقویم های های شمسی، قمری و میلادی، انسان فریاد برمی¬آورد که در سراسر هستی تحولاتش را می بیند، می¬شنود، می فهمد و خواسته و ناخواسته با آن درگیر می شود. پس شاید عجیب نباشد که بگوییم آغاز سال 2012 میلادی، بر ما هم مبارک باشد!
یاسمن اوحدی
 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

اوحدی، یاسمن / معاونت منابع انسانی

مطالب نویسنده