پژوهش عملی، راهکاری برای تغییرات مناسب‌تر شهری

سپيده پارساپژوه

معرفی پژوهش عملی مشارکتی  
بسیاری از گروه‌های جمعیتی، قدرت یا پتانسیل سازمان‌دهی شده زیادی برای بهبود بخشیدن به وضعیت خود ندارند و دست‌شان نیز عملا از سیاست گذاری‌های اجتماعی برای شرایط زندگی‌شان کوتاه است. این افراد و گروه ها معمولا به دنبال این هستند که صدای خودشان را به گوش برنامه ریزان دولتی برسانند تا به حالشان فکری بشود. در عین حال بسیاری ازاین گروه‌ها وقتی احساس می‌کنند که دیگران هستند که مشخص می‌کنند که مشکل آن‌ها ‌چیست خشمگین می شوند،‌ چراکه می‌پندارند دیگران معمولا مشکلات، نیازها و اولویت‌های آن‌ها نادرست ارزیابی می‌کنند. این در حالی است آنتونی گیدنز سال ها پیش گفته بود که اعضای عادی یک جامعه، به هیچ وجه از نظر فرهنگی نادان نیستند،‌ آن‌ها به خوبی قادر هستند دلایل ملموسی برای نیت ها و کنش هایشان، ارائه کنند و عموما درک پیچیده ای (حتی اگر لزوما از نوع علوم اجتماعی نباشد) از وضعیتی که در آن زندگی ‌می‌کنند بیان می‌کنند. پژوهش عملی مشارکتی،‌ راه‌هی مناسب برای دخالت دادن مردم در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری های مربوط به زندگی آن‌ها است. لذا بر مبنای این روش سیاست ها به شکل دموکراتیک و بر پایه دانش محلی شکل می‌گیرند (گرونیر  1998، استرینگر 1996،‌ اروین 2000، کمیس و مک‌تاگارت 2000).


واژگان کلیدی: پژوهش عملی،‌ پژوهشی کاربردی، مشارکت اجتماعی، انسان‌شناسی کاربردی، جغرافیای شهری، بهسازی شهری،‌ مناسب سازی شهری.‌دکتر سپیده پارسا پژوه(دانشگاه پاریس ده – نانتر) مدیر گروه فرهنگ شهری در انسان شناسی و فرهنگ است.
 

برای خواندن این مقاله در زیر کلیک کنید:

 

 

 

 

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 11752.doc51.5 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

پارساپژوه، سپیده

مطالب نویسنده