پهنه های کلان شهری (1)

ترجمه ی ملیحه درگاهی

  پهنه ی کلانشهری از مفاهیم مهم برای سنجش بزرگترین شهر های دنیاست. این مفهوم مبنتی بر گستره ی بازار کاری است که به نوعی به عنوان هسته ی اشتغال ( ناحیه ای با انبوهی از مشاغل در دسترس) و نواحی مجاور آن تعریف می شود که گره های ارتباطی مستحکمی با هسته دارد.
مفهوم پهنه ی کلانشهری اشاره به منطقه ای دارد که هسته های شهری با انبوه جمعیت و اراضی کم جمعیت تر اطراف آن که به بخش های صنعتی، زیربنایی و سکونی قابل تقسیم است را در بر می گیرد. پهنه های کلان شهری به طور معمول در بر گیرنده ی چندین حوزه ی قضایی و وابسته به شهرداری هستند از جمله: محله ها، شهرستان ها، شهر ها، حومه های شهری، مناطق خارج شهر، بخش ها و حتی ایالات. با تغییر در نهادهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، نواحی کلان شهری نیز به مناطق اصلی سیاسی و اقتصادی بدل گشته اند.

برای مطالعه این مطلب در زیر کلیک کنید

 

 

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 11263.doc87 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

درگاهی، ملیحه

مطالب نویسنده