بررسی نشانه‌شناختی نقش فرهنگ بومی در شکل‌گیری متن اجرای تعزیه در منطقه بوشهر(2)

مظفر پاسدار شیرازی

بخش دوم
1.    چارچوب نظری پاسخ به پرسش سوم پژوهش
پژوهشگر در پاسخ به پرسش سوم در تلاش است تا چیستی این تغییرات را بر طبق نظریه شکنر بررسی نماید و تحلیل نماید که آیا این تغییرات ایجاد شده در تعزیه بوشهر تعزیه را به سوی غلبه وجه نمایشی می‌برد یا وجه آیینی. بعبارت بهتر این تغییرات در جهت سرگرمی‌سازی بیشتر برای اجرای تعزیه است و یا توجه به فربه نمودن بعد سودمندی آن دارد.
در عصر قاجاریه و بویژه دوران ناصری تغییرات و تحولات رخ داده در برگزاری مراسم تعزیه به سوی پررنگ کردن وجه سرگرمی تعزیه بوده‌است، دقت در اجرایی چشم‌نوازتر و تصاویری بهتر، توجه بیشتر در داستان‌پردازی و تقویت بعد دراماتیک نسخ، اجرای حساب‌شده‌تر و با دقت بیشتر، ساخت تکیه دولت و رژه‌های پیش از برگزاری تعزیه، برگزاری آن در خارج از زمانهای مقدس(و در تمام طول سال) و سر آخر زایش تعزیه مضحک حکایت از تقویت بعد نمایشی تعزیه دارد.

برای خواندن این بخش در زیر کلیک کنید :
 

پرونده ی «تعزیه» در انسان شناسی و فرهنگ
http://anthropology.ir/node/3775

 

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 11261.doc206.5 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

پاسدار شیرازی، مظفر

مطالب نویسنده