رشد باستان شناسی اسلامی

استفن ورنوا ترجمه ی مهسا فیضی و نسیم فیضی

باستان شناسی اسلامی بصورت یک زمینه مستقل تحقیقی در حدود یکصد سال پیش ظهورکرد1. این گرایش  در مقایسه با دیگر شاخه های باستان شناسی نسبتا دیر توسعه یافت ، اما از آن زمان تاکنون پویندگی قابل ملاحظه ای را کسب کرده است . در آغاز، کاوش محوطه های اسلامی با میل به کشف اشیا مشخص گردید ، بخصوص از آن جا که بودجه و حمایت برای این پروژه ها تامین شده بود. گر چه که  در قرن بیستم، نظم باستان شناسی اسلامی بسیار دقیق تر شد و در پایان قرن نوزده نظریه مبنی بر آزمایش همه جانبه تر مواد باقی مانده از گذشته جایگزین کشف آثار شد که با پدیدار شدن این تغییر روش شناسی در قرن بیستم، باستان شناسی اسلامی پاسخگوی شرایط محلی گوناگونی شد که تنها مختص به خود بود . هدف این مقاله روشن کردن برخی موضوع ها  و ارزش های است که مسیر این شاخه نسبتا جوان را هدایت کرده اند.
باستان شناسی اسلامی در پایان قرن نوزده و آغاز قرن بیستم بر پایه دو مسیر تحقیقاتی شکل گرفت . اولین مورد، علاقه به مفهوم تاریخی هنر بود. در قرن 18 "جوچم وینکلمن" (Joachim Winckelmen ) به این امر اشاره کرد که در بافت دنیای باستان ، ارتباطی بین هنر و روش زندگی وجود داشته است، عقیده ای که تاسف جدیدی را برای کشف آثار گذشته در پی داشت. در آغاز قرن بیستم تلاش های "جی .وی اف هگل" برای تحت قاعده درآوردن تاریخی جهانی برای تمام هنرهای ظریفه ،منجربه فراهم آوردن زمینه ای برای تاریخ هنر شد که بعدها  بعنوان رشته ای مجزا ظهور یافت. دومین مسیر تحقیقاتی توسعه مطالعات شرق شناسی در پایان قرن هجده بود2. این دو مسیر تحقیقاتی تا پایان قرن نوزده به هم نرسیدند، اگرچه ؛ قبل از آن ، مطالعه ی هنر و باستان شناسی سرزمین های اسلامی در جذب نگرش های انتقادی مشخص با شکست روبه روشد.

برای خواندن این مقاله در زیر کلیک کنید:

 

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 11225.doc163.5 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی