گشایش صفحه «فلسفه» در انسان شناسی و فرهنگ

گروه اخبار

علوم اجتماعی فرزند  علوم انسانی و بیش از هر شاخه دیگری، فلسفه (اگر نگوئیم فلسفه اجتاعی) هستند.  کمتر جامعه شناس یا انسان شناسی را می توان یافت که هرودوت  و ابن خلدون را پدران  تاریخ و جامعه شناسی تاریخی، ماکیاول را پدر علوم سیاسی، افلاطون و ارسطو را پدران جامعه شناسی،  ژان ژاک روسو را پدر  انسان شناسی ، و... ندانند. فلسفه، عمیق ترین شکل اندیشه انسانی را می سازد، آنچه اوگوست کنت (یکی دیگر از پدران جامعه شناسی) در دستگاه فلسفه اجتماعی خود، آن را «اخلاق» می خواند و در راس تمام دانش ها قرارش می داد، امروز به مثابه پایه ای اساسی و اجتناب اپذیر برای تمام دست اندرکاران علوم اجتماعی بدل شده است. از این رو هیچ چیز مشروع تر از آن نبود که در انسان شناسی و فرهنگ، فلسفه جایگاه خاص خود را داشته باشد. جایگاهی که البته از مدت ها پیش با مقالات در باب شاخه ها و اندیشمندان گوناگون فلسفی و حتی تشکیل یک پرونده با این نام ،  وجود داشت اما از امروز با تشکیل صفحه و گروه فلسفه انسان شناسی و فرهنگ می تواند هر روز پر بار تر شود.  روشن است که مطالب پیشین در حوزه فلسفی همچون روال سایر  صفحات از این پس به این صفحه منتقل خواهند شد و امیدواریم هر چه زودتر با قرار گرفتن  مدیر یا یک گروه مدیریتی توانا در راس این صفحه کار آن با رشد و توسعه روز افزون به پیش رود.
در صفحه فلسفه، بی شک فلسفه اجتماعی و نگاه فرهنگی و اجتماعی به فلسفه و همچنین شاخه انسان شناسی فلسفی، جایگاه ویژه ای خواهند داشت ، اما  بنا بر ماهیت  و موقعیت انسان شناسی و فرهنگ، جای  مقالات ، نوشته ها ، معرفی کتاب های صرفا فلسفی نیز خالی نخواهد ماند. علاقمندان به همکاری با این صفحه می توانند  با خانم فاطمه سیارپور مدیر منابع انسانی انسان شناسی و فرهنگ به آدرس زیر تماس بگیرند:
fsayyarpour@yahoo.com
علاقمندان به بر عهده گرفتن مدیریت این صفحه به صورت فردی یا گروه مدیریتی در صورت برخورداری از حداقل شرایط از کار ( عضویت علمی در یکی از مراکز معتبر دانشگاهی ایران یا سایر کشورها در رشته مربوط،  یا تحصیل در سال های آخر مقطع دکترا در این رشته) می توانند تقاضای خود را  مستقیما به مدیر سایت به آدرس :     fakouhi@yahoo.comارسال کنند. مقالات در حال حاضر باید به آدرس مدیر سایت  و در فرمت ورد 2003 ارسال شوند.
 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

انسان‌شناسی و فرهنگ

مطالب نویسنده