نگاهی به رویکردهای نمادین در انسان شناسی دین (1)

جک دیوید الر ترجمه ی جبار رحمانی

مقدمه: نگاهی به پیشینه نظریات نمادگرایی
با وجود دغدغه‌ غایی نسبت به قلمرو «معنوی» یا «ماوراء الطبیعی» مذهب می‌بایست تجلیات و آثار خودش را در این دنیای مادی و به خصوص جهان اجتماعی پیدا کند و این کار را هم انجام می‌دهد. علاوه بر این، انسانها نمی‌توانند با نیروها یا موجودات کاملاً انتزاعی و فاقد تجسم ارتباط برقرار کنند، حتی اگر هم مقدور باشد، تا وقتی که ما در این دنیای مادی زندگی می‌کنیم، آن موجودات و نیروها در درون یا از خلال اشیاء یا اشخاص ویژه‌ای بروز خواهند یافت و تجلی پیدا می‌کنند. «امر متعالی» هرچه که باشد، واقعیت مذهبی باید برای انسان حضور فراگیری پیدا کند تا انسان برای ارتباط برقرار کردن با آن و پیرامونش، آنرا شناخته و با آن تعامل داشته باشد. امر متعالی باید اشکال ملموس هم انسانی و هم غیر انسانی به خود بگیرد.
در این فصل به دو تجلی یا واسطه قدرت و معنای معنوی در جهان اجتماعی و فیزیکی پرداخته خواهند شد: "نمادها" یا بازنمایی‌ها یا اهداف،؛ و "متخصصان" یا مردمی که دانش یا قدرت یا نقشهای ویژه‌ای در مذهب دارند. این موضوع ما را به سفری از خلال گستره متنوع نمادها و متخصصان مذهبی در ادیان مختلف خواهند برد. این موضوع همچنین موقعیتی را برای ما فراهم خواهند کرد تا ماهیت اندیشه و رفتار «نمادین» را مورد توجه قرار دهیم. البته آشکار است که وجه نمادین صرفاً به زمینه مذهبی محدود نیست؛ نمادهای مذهبی می‌بایست به مثابه حوزه‌ای فرعی یا اشکال تغییر یافته‌ای از نمادگرایی در حالت عام آن مورد نظر قرار گیرند.

برای خواندن این مقاله در زیر کلیک کنید

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 10746.doc60.5 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی

نویسنده

رحمانی، جبار / معاونت پژوهشی و آموزشی

مطالب نویسنده