تعریف خشونت و تبعیض علیه زنان طبق اعلامیه 1993 سازمان ملل متحد

افسر افشار نادری

در اعلامیه ای که در کنوانسیون 1979 سازمان ملل به تصویب رسید مشخصا ماده ای در رابطه با خشونت وجود نداشت و تنها به برابری شرایط کار زنان و زندگی زناشویی و انحلال آن اشاره می شد .
اما در سال 1993 کمیته ی مقام زنان که زیر نظر کمیته حقوق بشر قرار داشت اعلامیه ای را به تصویب سازمان ملل متحد رساند در این اعلامیه خشونت علیه زنان بطور روشن اعلام شد ، مفاد این اعلامیه بار ها تکرار واکثر کشور های جهان حتی ایران نیز آن را امضا کرد و روز 25 نوامبر نیز به عنوان روز جهانی خشونت علیه زنان اعلام  گردید .
این اعلامیه ، خشونت علیه زنان را اینگونه تعریف می کند :
هرگونه عمل خشونت آمیز مبتنی بر خشونت علیه زنان به واسطه جنس (gender) که باعث بروز صدمات و آسیب های جسمی ، جنسی و روانی ورنج و آزار و تهدید علیه آن ها شود که منجر به محرومیت زنان در اجتماع گردد ، خشونت تلقی می شود .
مصادیق این خشونت عبارت است از :
خشونت جنسی ، جسمی و روانی در خانواده (domestic  violence ) که در خانه صورت می گیرد و زنان به خاطر ضعف مسائل فرهنگی کشور ها آن را اعلام نمی کنند ، به همین علت بالاترین آمار خشونت علیه زنان نیز محسوب می شود اعم از کتک زدن ، سوء استفاده جنسی از کودکان دختر – خشونت مربوط به جهیزیه ( هند – بنگلادش ) خشونت های زناشویی وتجاوز – ختنه زنان ( در بعضی از استان ها و قبایل ایران چون کردستان وخوزستان  که نه قوانین منع کننده و نه قوانین تایید کننده برای آن وجود ندارد در حالیکه مثلا در آمریکا ختنه زنان 5 سال زندان برای عامل ختنه در نظر گرفته شده است ). تدفین زن پس از مرگ شوهر ( در بعضی قبایل هند ) خشونت های مربوط به استثمار و بهره کشی از زنان ( حاملگی اجباری – بهره کشی جنسی از زنان در صربستان ) عقیم کردن اجباری ( جنگ جهانی اول اسیران زنان چینی توسط ژاپنی ها) .
خشونت های جسمی : کتک زدن – سوزاندن بدن – شکنجه – اسید پاشی و غیره
خشونت های جنسی : از کوچکترین سوء استفاده جنسی چون متلک و ناسزا گفتن،  نگاه نامناسب گرفته تا بالاترین سو ء استفاده ، که تجاوز است .
خشونت های روانی : بی اعتنایی ، توهین ، تحقیر ، محدودیت  زنان در محیط های خانه و اجتماع و سوء استفاده در محل کار و موسسات آموزشی و. . .
خشونت جسمی ، جنسی و روانی توسط دولت ها که به طور سیستماتیک توسط دولت ها ، جنگ ها و مناقشات مسلحانه صورت می گیرد و یا تصویب قوانین و تایید رفتار های خشن نسبت به زنان .
 

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی