مروری مختصر بر جایگاه اجتماعی سالمندان در ادبیات مکتوب و شفاهی‌ ایران

امیر مضطرزاده

توجه به پدیده سالمندی در ایران موضوع نسبتا جدیدی درعرصه علوم محسوب میشود. احتمالا سابقه این توجه تا حدی به ترکیب جمعیتی ایران مربوط میشده که یکی‌ از جوانترین جمعیت‌ها را در جهان تشکیل میداده است و از اینرو اولویتهای پژوهشی و برنامه ریزی، قشر جوان جامعه را بیشتر مد نظر قرار داده است.
با اینهمه گزارشهای آماری و جمعیت شناسی‌ جدید حاکی از آنست که ترکیب سنی‌ جمعیت ایران به سرعت در حال تغییر است و جمعیت سالمندان در ایران در آینده‌ای نه‌ چندان دور افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت. به گونه‌ای که پیش بینی‌ شده نسبت جمعیت سالمندان در ایران در کمتر از ۲۰ سال آینده، دو برابر خواهد شد(۱). گزارش سازمان ملل بیانگر اینست که در حالیکه در سال ۱۹۷۵ میلادی نسبت جمعیت سالمندان در ایران ۵.۴ درصد بوده است، این نسبت در سال ۲۰۲۵ به ۱۰.۵ درصد و در سال ۲۰۵۰ به ۲۱.۷ درصد خواهد رسید (۲). طبیعتاً، چنین افزایشی تبعات بسیاری را برای سیاستگذاری‌های اجتماعی و بهداشتی در پی‌ خواهد داشت. در کنار لزوم آمادگی سازمانهای دست اندرکار خدمات اجتماعی و بهداشتی با این تغییرات، لزوم توجه به ویژگیها و مشخصه‌های جامعه شناختی‌ و روان شناختی‌ این گروه سنی‌ از جمعیت نیز به چشم می‌خورد.

برای خواندن این مقاله در زیر کلیک کنید:

پیوستاندازه
Microsoft Office document icon 10544.doc89.5 KB

دوست و همکار گرامی


چنانکه از ​فعالیت های داوطلبانه کانون ​«انسان شناسی و فرهنگ» و ​مطالب منتشر شده​ در سایت آن​ ​بهره می برید و انتشار آزاد این اطلاعات ​و استمرار این فعالیت ها را مفید می دانید، لطفا در نظر داشته باشید که در کنار همکاری علمی، نیاز به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان نیز وجود دارد. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند.

لطفا کمک های خود را به حساب زیر واریز کنید و در صورت دلخواه با ایمیل به ما اطلاع دهید.

شماره حساب بانک ملت: 117360766


شماره شبا: IR98 0120 0000 0000 0117 3607 66


شماره کارت: 7634-4916-3372-6104


به نام آقای رضا رجبی